Vitézavatás Kanadában
2012.12.16

 

British Columbia vitézi hadnagya, főtisztelendő Dömötör János VRNT, a főkapitány megbízásából avatta vitézzé Sztopa Veronika kisasszonyt a Victoria városbeli Queen of Peace római katolikus templomban.

Sztopa Veronika - vitéz Zách Emil m.kir. altábornagy várományosaként - 2012. december 6-án a magyar mise után, ünnepélyes keretek között tette le a vitézi esküt.

Az avatási ceremóniában új rendtársunk édesapja, Dr. vitéz Sztopa Emil mb. vitézi hadnagy segédkezett.

vitéz Majthényi László tb. törzskapitány
Toronto

 

 

*****************************************************************************

Tisztelt Rendtársak!

Köszönjük a szerkesztőségbe érkezett sok-sok üdvözletet. Áldott, békés, boldog karácsonyi ünnepeket és sikeres, nemzetünk felemelkedését meghozó újévet kívánnak a Vitézi Tájékoztató és a rendi honlap szerkesztői. Vitéz Hunyadi László főkapitány üdvözletét lásd a karácsonyi különszámban (kattints).

 

*****************************************************************************

Elhunyt a "golyóálló pesti srác" Dr. vitéz Vándor Béla
2012.12.06

 

Életének 72. évében, hosszú betegség után, december 6-án tért meg Teremtőjéhez budapesti rendtársunk Dr. vitéz Vándor Béla.

1941-ben született Budapesten. 1956 október 24-én csatlakozott a Tompa utcai csoporthoz, tizenöt éves korában. Később a Hőgyes Endre utcában alakult csoporthoz csatlakozott. Az ellenállók „Colos” néven ismerték és a harcok közben az a legenda keletkezett róla, hogy „golyóálló”, mivel ruháit többször átlőtték, de sohasem sérült meg. Részt vett a Sztálin-szobor ledöntésében, majd benzinespalackokkal az Üllői úton a városközpont felé igyekvő szovjet tankok ellen harcolt. November 4-én, a szovjet hadsereg általános támadásakor hazament, november 9-én azonban pisztollyal az oldalán ment az utcán és a szovjetek két társával együtt elfogták. Egy tankra ültették őket és egy szovjet katona sorozatot lőtt a lábába. Ezután az ávósoknak adták át, akik társai nevét és címét kérdezve megkínozták. Kitalált neveket és címeket vallott be. Egy hétig Ungváron volt fegyházban mintegy 1500 fő fogoly szabadságharcossal együtt, majd 51, tizenhat év alatti társával november 25-én visszaszállították Magyarországra és átadták szüleinek.

 

A börtönt megúszta, érettségi után azonban 1956-os múltja miatt három évig nem vették fel az egyetemre. 22 évig a Honvéd Kórház orvosa volt, 1989-től körzeti orvos. Nyugdíjasként is a magyarság ügye volt a legfontosabb számára. A "Határon túli magyarságért, ÖSSZETARTOZUNK" alapítványa kárpátaljai, székely és csángó közösségeket, iskolákat támogatott gyógyászati segédeszközökkel, könyvekkel, ruhaneművel és tanszerekkel.

Bajtársunkat 2012. december 20.-án 16 órakor a Farkasréti Mindenszentek Plébánián (Budapest XII. Hegyalja út 139) ezt követően hamvait a Plébania urnatemetőjében helyeztük örök nyugalomra.

 

Meghívó Veszprémbe
2012.11.19

A Magyar Koronaőrök Egyesülete elnökének, vitéz Woth Imre törzskapitánynak tájékoztatása alapján 2012.november 21-én (szerdán) 14.00 órakor megemlékezésre kerül sor a veszprémi Szent Korona Emlékműnél (Veszprém, Jókai Mór utca 31-33.). Beszédet mond Dr. Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke. Tisztelettel hívjuk és várjuk a Történelmi Vitézi Rend tagjait.

 

Emléktáblát állítottak a vitézek Kiss János altábornagynak Erdőszentgyörgyön
2012.11.18

A Történelmi Vitézi Rend újabb emlékhelyet hozott létre, ezúttal Erdőszentgyörgyön, ahol 2012 november 18-án ünnepélyes keretek között leplezték le vitéz Kiss János altábornagy vörös márvány emléktábláját, aki a város egyik méltatlanul elfeledett nagy szülöttje. Tovább...

 

Elhunyt vitéz Rózsás János író, történész
2012.11.06

 

Életének 87. évében, november 2-án nagykanizsai otthonában hunyt el v. Rózsás János író, történész, a magyar Gulag-foglyok krónikása. Rózsás János a többi között a Magyar Szabadságért díj kitüntetettje volt.

1926. augusztus 6-án született Budapesten. 1940-től segédtisztviselő, jegyzőségi írnok, majd főmérnöki titkár volt. 1944 decemberében a Vörös Hadsereg letartóztatta, az volt a vád ellene, hogy önként harcolt magyar leventeként a Szovjetunió ellen.

1944 és 1953 között a szovjet Gulag kényszermunkatáboraiban raboskodott. Két évet töltött Ukrajnában, majd éveket az észak-uráli Szolikamszk erdeiben. Az utolsó négy esztendőt Kazakisztánban dolgozta le, Karabas és Szpasszk után Ekibasztuz bányászvárosában. Alekszandr Szolzsenyicinnel, a későbbi Nobel-díjas orosz íróval ez utóbbi városban ismerkedett meg, három évet töltöttek együtt. Rózsás Jánost 1962-ben a Szovjetunió Legfelsőbb Bírósága rehabilitálta. A történész-író 1997 óta a Magyar Írószövetség tagja. Könyvei a rendszerváltás előtt csak külföldön jelenhettek meg: Münchenben adták ki 1986-ban a Keserű ifjúság, 1987-ben az Éltető reménység című műveit.

1995-ben már Magyarországon jelent meg a Duszja nővér, 2000-ben a GULAG-lexikon és 2005-ben a Leventesors. Zala megye és Nagykanizsa díszpolgára 2001 augusztusában megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét. 2003-ban a Magyar Művészeti Akadémia aranyérmével tüntették ki. 2011 augusztusában vette át a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét (polgári tagozat) a Gulag szörnyűségeinek – az egyetemes történettudománynak fontos forrásanyagot jelentő – kutatásáért, tapasztalatainak emlékiratokban való megörökítéséért, példaértékű életútja elismeréseként.

2012. november 17-én több százan, városvezetők, közéleti személyiségek, hagyományőrző csoportok kísérték utolsó útjára a nagykanizsai temetőkertben. Orbán Viktor miniszterelnök levélben fejezte ki részvétét a családnak. Ravatalánál vitézi bajtársai adták a díszőrséget, vezetőjük vitéz Bartal György András Zala megye székkapitánya volt. Székelyföld zászlaját a koporsóra helyezve vitéz Benkő Emőke, Bardoc-Miklósvárszék székkapitánya búcsúzott az erdélyi vitézek nevében.

 

 

Vitéz Barankay József újratemetése a budapesti Fiumei úti sírkertben
2012.11.06

 

Katonai tiszteletadással, ágyúlövéssel és díszsortűzzel helyezték végső nyughelyére az 1944-ben hősi halált halt vitéz Barankay József rohamtüzér századost 2012. november 6-án. Sírját idén nyáron tárták fel az ukrajnai Ivanov-Frankovszk magyar−német katonai temetőjében.

Barankay József 1909-ben Újvidéken született. Bácsalmáson, majd Budafokon nevelkedett. A Ludovika Akadémián 1932-ben végzett. Pályája során létrehozta elitegységét, a magyar királyi 1. honvéd rohamtüzérosztályt. Katonái nemcsak sokoldalú tehetségéért, kiváló képzettségéért, következetességéért, a legveszélyesebb helyeken s helyzetekben, közelharcokban való személyes csapatvezetéséért, megszállottságáért, bátorságáért becsülték nagyra, de szó szerint mindhalálig érzett hazaszeretete, minden körülmények között érvényesülő embersége is osztatlan elismerést, ragaszkodást váltott ki soraikban.

Katonai pályafutását magas kitüntetések fémjelezték, ezek között első a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Érem, amit csupán huszonkét kiváló magyar tiszt érdemelt ki, közülük is nyolcan csak a haláluk után. Görög katolikus gyásszertartásán példaként állította minden hazaszerető magyar ember elé a hős honvédtisztet Hende Csaba honvédelmi miniszter.

 

 

Megemlékezés a magyar szabadságharc mártírjairól Budapesten november 4-én
2012.10.30

A Történelmi Vitézi Rend az elmúlt évekhez hasonlóan megemlékezést tart Budapesten november 4-én a Rákoskeresztúri Köztemető 301-es parcellájában. Gyülekező a bejáratnál (bent) 10h és 10h 30' között. Aki nem gépkocsival érkezik, azokat rendtársakat  autóval szállítjuk a bejárattól a 301-es parcelláig. A megemlékezés 11h-kor kezdődik és  kb. 12h-ig tart. Kérem aki teheti jöjjön és emlékezzünk közösen!

vitéz Turba László törzskapitány

 

Meghívó a zuglói Trianon emlékmű felavatására
2012.10.25

Zuglóban, a Thököly út  és a Dózsa György út kereszteződésénél (Reiner Frigyes park) nemzeti tragédiánkra emlékezve 2012. október 27. szombaton 17-órai kezdettel felavatásra kerül Domonkos Béla VRNT szobrászművész alkotása. Az emlékmű felállítását a Történelmi Vitézi Rend is támogatta.  Gyülekező 16:30-kor a helyszínen ünnepi ruházatban, vitéz Turba László törzskapitány vezetésével.

 

Felhívás a világ vitézeihez
2012.10.24

50 esztendővel ezelőtt, 1962. október 29-én jegyezte be a nyugatnémet bíróság az emigráns vitézek által újjáalapított Vitézi Rendet „Kameradschaftsbund Ungarischer „Vitéz” Ordensmitglieder e.V.” (Magyar Vitézi Rendtagok Bajtársi Szövetsége) név alatt. Ehhez, a vitéz kisbarnaki Farkas Ferenc főkapitány által elnökölt vitézi egyesülethez csatlakoztak mindazok az 1945 után Magyarországról elmenekült korábbi vitézi rendtagok, akik a világ különböző országaiban telepedtek le. Az elmúlt évtizedben az ebből a Bajtársi Szövetségből kivált különböző vitézi csoportok egyesítésére intézett felhívást a világ vitézeihez a Szövetség jelenlegi elnöke. Tovább...

 

Megemlékezés az 1956-os forradalomról Orosházán, Kalocsán, Kecskeméten és Nagykőrösön
2012.10.23

Az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére a hagyományoknak megfelelően a városi ünnepséget és koszorúzást a Történelmi Emlékparkban tartották október 23-án Orosházán. A Himnusz eléneklése után az ünnepi műsort a Vörösmarty Iskola színjátszói adták, az ünnepi beszédet Dr. Dancsó József polgármester mondta. Tovább...

 

Wass Albert szobrot avattak Kalocsán
2012.10.22

2012. október 22-én több száz fős ünneplő sokaság körében avatták fel Kalocsán a régi postával szemközti ’56-os emlékparkban Wass Albert mellszobrát, Kovács Norbert kalocsai szobrászművész alkotását. A nagy erdélyi író, költő emlékművének leleplezése előtt Török Ferenc polgármester és vitéz Vesztergám Miklós, a szobor állítását kezdeményező Kalocsai Wass Albert Baráti Kör vezetője is szólt a megjelentekhez, Wass Albert szűkebb pátriája, a székely nép üdvözletét pedig Bartha József holtmarosi református lelkész, a Czegei Wass Alapítvány elnöke hozta el Erdélyből. Tovább...

 

Emlékdiplomát és rubin díszoklevelet vehettek át az 1937-ben, illetve 1942-ben avatott tisztek
2012.10.10

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző kar dékánja azoknak a tiszteknek, akiket a Bolyai János Honvéd Műszaki Akadémián, a m. kir. Honvéd Ludovika Akadémián, vagy a m. kir. Horthy Miklós Honvéd Repülő Akadémián 1937. augusztus 20-án illetve 1942. június 18-án és december 6-án avattak tisztté, emlékdiplomát illetve rubin díszoklevelet adományozott. Tovább...

 

Bydeskuty Ernő honvéd alezredes sírjának újraszentelése Miskolcon
2012.10.06

A nemzeti gyásznapon avatták fel és áldották meg a történelmi egyházak képviselő ippi Bydeskuty Ernő honvéd alezredes (1808-1899) felújított síremlékét a Diósgyőri Református Temetőben. Bydeskuty Ernő nemesi származású középbirtokos, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc katonája volt. Nemzetőr, később honvéd századosként, és őrnagyként is szolgált a világosi fegyverletételig.  Tovább...

 

Az Aradon és Pesten kivégzett mártírokra emlékeztek a vitézek
2012.10.06.

Összeállításunkban az érdi, az orosházi és a nagykárolyi ünnepségekről tudósítunk.
Tovább...

 

Vitézavatás a kolozsmonostori Nagyboldogasszony templomban
2012.09.29

2012. szeptember 29-én Kolozsvár adott otthont a vitézavató ünnepségnek. Az avatásra érkező rendtársak már reggel 9 órakor felsorakoztak a kolozsmonostori római katolikus templom előtt, hogy eligazítást kapjanak illetékes tisztségviselőiktől. Először a rendi zászlók lépték át a 950 éves templom küszöbét, majd helyet foglaltak az egyházi méltóságok. Őket a Rend jelképeinek számító címeres pajzs és pallos megjelenése követte. A bevonulók sorát a Történelmi Vitézi Rend főkapitánya, v. Hunyadi László zárta, majd a gyülekezet tisztelettel fogadta a szentélybe érkező magyar Szent Korona hiteles másolatát. Tovább...

 

Vitézavatás Budapesten
2012.09.22.

A Történelmi Vitézi Rend 2012. szeptember 22-én Budapesten tartotta az újonnan felvett vitézek ünnepélyes eskütételét és avatását a Belvárosi Plébániatemplomban. Az eseményre zsúfolásig megtelt a templom, ahová díszegyenruhás tengerészek és koronaőrök kíséretében hozták be a Szent Korona mását.  Tovább...

 

A Történelmi Vitézi Rend főkapitányának közleménye

Tisztelt Rendtársaink!

Az elmúlt napokban a vitézi társadalmat újabb romboló, lejárató sajtóhírek rázták meg. Az a tény, hogy a meggondolatlan felvételek nem a kormányzói örökséget híven őrző Történelmi Vitézi Rendünknél történtek, nem ad számunkra megnyugvást. Ellenkezőleg: hatásuk bennünket is súlyosan érintenek, hiszen a megosztottságunk okát nem ismerő polgárok nem tesznek különbséget a vitézi csoportok között.

Szomorúan és döbbenten látjuk, hogy bizonyos személyek a vitézi eszme jelszavait hangoztatva – tudatlanul (vagy tudatosan?) – a vitézség lejáratásán munkálkodnak. Ilyen mértékű, a legnagyobb nyilvánosság előtti presztízsveszteséget még nem szenvedtek el a magyarországi vitézek Rendünk 1993-ban történt hazatelepülése óta. Egyre nyilvánvalóbban látjuk, hogy a Vitézi Szék fennhatósága alól magukat esküszegéssel kivont csoportok – még ha a törvény réseit fondorlatosan, kellő időzítéssel kihasználva sikerült is pozíciókat szerezniük  - az erkölcsi legitimáció hiányában nem tudnak olyan szellemi-lelki egységben élni és haladni, mint azok, aki soha nem tértek le a Kormányzó által kijelölt útról.

Bár a történteket nem mi idéztük elő, és azoktól elhatárolódunk, a bennünket érő újabb megpróbáltatásokat ugyanolyan türelemmel kell elviselnünk, mint érdemszerző atyáinknak az elmúlt évtizedekben. Eszményünk, céljaink világosak és változatlanok. Ezekhez hűségesnek maradnunk - a nehézségek vállalásával, támadások közepette is  - kötelességünk.   

Kelt Budapesten, 2012. október 1-én

vitéz Hunyadi László főkapitány s.k.

 

 

A Szent Korona másolata Budakeszin
2012.09.15

2012. szeptember 15-én a Himnusz-szobor és a Szent Korona hiteles másolata találkozott városunkban. Ezeréves nemzeti ereklyénk a Koronaőrség három tagja kíséretében érkezett. Őket a Történelmi Vitézi Rend képviselői követték, akik a hat magyar történelmi zászlót, nemzeti lobogónkat, valamint Budakeszi zászlaját vitték. Tovább...

 

Horthy István hősi halálára és Horthy Miklós újratemetésére emlékeztek Kenderesen
2012.09.02

2012. szeptember 2-án „ Emlékezzünk együtt “ jelmondat alatt megemlékező ünnepséget tartottak Kenderesen vitéz nagybányai Horthy Miklós és családja magyarországi temetésének 19-ik, illetve vitéz nagybányai Horthy István kormányzóhelyettes hősi halálának 70-ik évfordulóján. Tovább...

 

Vitéz Nagy Szilveszter sportsikerei: egy arany, két ezüst és három bronz a jüterbogi dobó-világbajnokságon
2012.08.05

A Tatai Atlétikai Club versenyzői a dobogó legmagasabb fokára állhattak a németországi Jüterbogban, a veterán sportolóknak rendezett speciális dobószámok világbajnokságán (World Special Throw ’ s Championship). A megmérettetést a londoni olimpiával egy időben tartották három napon át. A nemzetközi versenyre tizennégy országból érkeztek, hazánkból mintegy harmincan. A TAC színeiben indult idősebb és ifjabb Nagy Szilveszter mindhárom éremből hozhatott haza. Tovább...

 

Horthy István kormányzóhelyettesre emlékeztek Hódmezővásárhelyen
2012.08.20

A Történelmi Vitézi Rend és a Trianon Társaság 2012. augusztus 20-án a volt Magyar Királyi Mezőgazdasági Szakiskola első világháborús emlékművénél és országzászlónál megemlékezést tartott vitéz nagybányai Horthy István kormányzó helyettes hősi halálának 70. évfordulóján. A megemlékezés elején a jelenlévők elénekelték a Himnuszt, utána Benkő László elszavalta vitéz Somogyvári Gyula: vitéz Horthy Istvánról című versét, utána Elek András tartott emlékező beszédet. Tovább...

 

A Vitézi Szék gratulál rendtársainak a kiemelkedő elismerésekért
2012.08.20

Magyarország köztársasági elnöke, miniszterelnöke és az Országgyűlés elnöke államalapító Szent István királyunk ünnepe alkalmából rangos állami kitüntetéseket adott át a Parlamentben. A Magyar Érdemrend nagykeresztjét életművéért vitéz Jókai Anna Kossuth-díjas, Prima Primissima-díjas író, esszéista vehette át, míg dr. vitéz Béres József vegyész, a kémiai tudomány kandidátusa, a Béres Gyógyszergyár Zrt. elnöke a Magyar Érdemrend középkeresztjét kapta. A kitüntetéseket a nemzet szolgálatában, az ország fejlődésének elősegítésében, a haza érdekeinek előmozdításában és az egyetemes emberi értékek gyarapításában kifejtett kimagasló tevékenység elismeréseként adományozták.

 

Kettős keresztet szenteltek államalapításunk ünnepén Gyulán
2012.08.20

Kettős keresztet avattak és szenteltek államalapításunk ünnepének alkalmából a Nagyváradi úton, amelyet vitéz Balogh Lajos önkormányzati képviselő kezdeményezésére helyezett ki Gyula Város Önkormányzata. Alkotója vitéz Füredi Gábor, a Történelmi Vitézi Rend Békés megyei székkapitánya, akinek keze munkáját számos köztéri emlékmű dicséri Gödöllőtől a Gyimesekig, Orosházától Csíkszentmihályig. Tovább...

 

Budapesti augusztus 20-i szentmise és Szent Jobb-körmenet
2012.08.20.

Kérjük az augusztus 20-i budapesti ünnepi szentmisén és az azt követő Szent Jobb körmeneten résztvevő vitézeket, hogy Rendünk zászlaja alá 16:00 óráig gyülekezzenek a Bazilikának az Arany János utcai metróállomás felé eső oldalbejáratánál. A csoportot vezeti vitéz Horváth László tb. törzskapitány (tel: 30/414-1092).

 

 

Vitéz Horthy István halálának 70. évfordulójára emlékezünk Gödöllőn
2012.08.14

Vitéz nagybányai Horthy István, Magyarország kormányzóhelyettese hősi halálának 70. évfordulójára a Közép-Mo. Keleti Törzsszék megemlékezést és koszorúzást tart 2012. augusztus 24 – én, pénteken, 18:00 órai kezdettel a Gödöllői Királyi Kastély parkjában, a Kiskormányzó mellszobránál, amely ünnepségre tisztelettel meghívjuk Önt. Megjelenés ünnepi öltözetben, rendtagoknak feltűzött vitézi nagyjelvénnyel.

vitéz Bucsy László törzskapitány

 

Programok vitéz Horthy István hősi halálának 70. évfordulóján  
2012.08.14.

2012. augusztus 19-én (vasárnap) 15:00 órától Budapesten a VIII. ker. Vámház körút 5. sz. ház falán elhelyezett emléktáblájánál tisztelgünk halálának 70. évfordulója alkalmával. (a Nagycsarnok mellett).
2012. augusztus 30-án (csütörtökön) 13:00 órától konferencia, kiállítás és könyvbemutató. Helyszín: Budavár - Hadtörténeti Intézet és Múzeum.
(Szeptember 1-én v. Horthy István szobrának szolnoki avatása elmarad)
Szeptember 2-án (vasárnap) a kormányzó újratemetésére és v. Horthy István hősi halálára is emlékezünk. 10:00 órakor ökumenikus istentisztelet a református templomban.
Min. 20 fő jelentkezése esetén autóbusz indul Bp-ről Kenderesre. Jelentkezés: (kizárólag este 20-21 óra között)  v. Lovag Viktória (1/291-6801) és v. Székely László (1/200-3187). Utolsó jelentkezési határnap: aug. 20.

 

Vitéz Hunyadi László főkapitány felhívása a vitézekhez
2012.08.08

Tisztelt Rendtársaim!

A vitézi eszmeiség lejáratása, a vitézi társadalom megosztása sajnos ma is folyik. Az ellenünk törekvők jogi eljárást kezdeményeztek, amelynek következményeként a Történelmi Vitézi Rend Egyesületet (Rendünk állami kapcsolattartásra létrehozott szervezetét) nevének megváltoztatására kötelezte a bíróság. Annak ellenére, hogy érvényes védjegyoltalommal rendelkezünk a Történelmi Vitézi Rend elnevezésre! A bennünket bomlasztó erők tudatos ferdítéssel törvénytelennek, sőt egyenesen betiltottnak állítanak be bennünket, és megragadják az alkalmat, hogy újabb kísérletet tegyenek tagságunk megosztására, átcsábítására. Az eszközökben nem válogatnak. Évek óta feljelentéssel, perrel  támadnak bennünket. Tisztségviselőinknek eggyel magasabb rendfokozatot ígérnek az átállás jutalmául. Kommunista és munkásőr múlttal próbálják lejáratni Vitézi Székünk tagjait. Durva és félrevezető csúsztatással magukat az egyesült, egységes és egyetlen Vitézi Rendnek nevezik, a vitézi jelvény védjegybirtokosának állítják be magukat, megtévesztve ezzel a saját tagságukat is.  Mi ez, ha nem a vitézi becsület és tisztesség, a bajtársias lelkület sárba tiprása? Nevezhetjük-e mindezt lovagias, vitézhez illő magatartásnak?

Felhívom rendtársaim figyelmét, hogy a bíróság döntése nem érinti Történelmi Vitézi Rendünk működését, egyúttal jogi képviselőink útján perújítást kezdeményeztünk. Tisztségviselői és közvitézi állományunk egysége a bomlasztási kísérletek ellenére szilárd. A vitézség hagyományát becsületes munkával (és nem lejáratással) ápoló Történelmi Vitézi Rend továbbra sem uszít, és nem toborzunk senkit az ellentáborból, mert úgy tartjuk, hogy a tisztességes útnak nincs alternatívája. Kérem, hogy ennek megfelelően a jövőben is vitézi eskünkhöz híven, a zavarkeltést figyelmen kívül hagyva végezzük békés, nemzetépítő munkánkat.

Kelt Budapesten, 2012. augusztus 8-án

vitéz Hunyadi László főkapitány sk.

 

A Történelmi Vitézi Rend jogi képviselőinek nyilatkozata

 A Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokon eljáró bíróság előtt 4.Pf.22.187/2011 ügyszámon folyamatban volt ügyben (alapügy: Fővárosi Törvényszék 10.P.24.889/2010) ítélet született, amelyben az Ítélőtábla részben megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét. Az Ítélőtábla határozata rögzítette, hogy a Történelmi Vitézi Rend Egyesületnek tiszteletben kell tartani a döntéshozatali autonómiáját, azonban azt is  rögzítette, hogy a "Vitézi Rend" szóösszetételt - a korábbi jogerős ítéletre tekintettel - az egyesületi névben használni annak ellenére nem lehet, hogy igazoltuk a "Történelmi Vitézi Rend" szóösszetételre vonatkozó védjegyoltalmunk meglétét. Az Ítélőtábla jogerős ítéletében a védjegy használatát és annak terjedelmét elkülönítette az egyesületi név használatától. Tekintettel arra, hogy az eredeti - az Ítélőtábla ítéletben is hivatkozott 10.P.20.005/2004/26 számú - ítélet nem az egyesületi nevünk használatának tényén alapult, az ügyben felülvizsgálati kérelmet nyújtottunk be a Kúriához, míg az eredeti jogerős 10.P.20.005/2004/26 számú ítélettel szemben perújítást kezdeményeztünk.

Fentiektől függetlenül ezúton rögzítjük, hogy a "Történelmi Vitézi Rend" szóösszetétel 205072 lajstromszámmal (ügyszám: M0903103) védjegyoltalommal rendelkezik. Végezetül ezúton emeljük ki, hogy a Vitézi Rend szóösszetételre vonatkozó belföldi védjegyoltalom időközben megszűnt.

 

Az Észak-Dunántúli Törzsszék ünnepélyes vitézi eskütétele Tarjánban
2012.07.21

A Történelmi Vitézi Rend Észak-Dunántúli Törzsszéke 2012. július 21-én a Komárom-Esztergom megyei Tarján községben tartotta meg az idei év avatandóinak ünnepélyes eskütételét. A szertartás a pontban 10 órakor megszólaló harangszóval vette kezdetét a vitézi elöljárók és az avatandók ünnepi bevonulásával. A  menet élén érkezett a Vitézi Rend nagy zászlaja, mögötte a Komárom-Esztergom Megyei Székkapitányság zászlaja és az Észak-Dunántúli Törzskapitányság zászlaja. Őket követte vitéz Hunyadi László főkapitány, a megjelent eskütevő hölgyek és urak, végül pedig a törzsszék tagjai. Tovább...

 

Emlékműavatás Délvidéken
2012.06.26

1944 őszén a szerb partizánok összehangolt népirtást végeztek a megszállt bácskai, bánáti települések magyar lakossága körében. Ezek egyike a határ közelében fekvő, alig ezres lélekszámú Martonos, ahol számos falubeli honfitársával együtt Werner Mihály apátplébánost is a Tisza partján az általuk megásott sírba lőtték. Tovább...

 

 

Közös óhajunk a vitézi egység - reménytkeltő találkozó Béren
2012.07.05

 
Két vitézi rendi ág és három társadalmi szervezet vezetői találkoztak 2012. július 5-én a Nógrád megyei Bér községben lévő Andezit Hotelben abból a célból, hogy tájékozódjanak egymás álláspontjáról: ki milyen lehetőségeket lát a vitézi társadalom sajnálatos megosztottságának felszámolására. A tárgyalásról készült emlékeztető ide kattintva olvasható.

 

Elhunyt vitéz Bolváry József huszár főhadnagy
2012.06.28.

 

94 éves korában ellovagolt a Hadak Útján az utolsó II. világháborús óbudai huszártiszt, vitéz Bolváry József főhadnagy. 1919. április 20-án született Óbudán. Iskolai tanulmányait a Kolosy téri elemiben, majd az Árpád Gimnáziumban végzi. Kitanulja a díszítőfestő-restaurátor szakmát. Munkái többek között láthatók az Szent Péter és Pál és az Újlaki templomban. Dolgozik az Operaházon és az Andrássy út több épületén is. 1940-ben vonul be az I. Jász-Kun Honvédhuszár Ezred budapesti századához. 1941-ben felderítő-járőrként vesz részt az újvidéki bevonulásban. 1943-ban már zászlós. Részt vesz az ország területének védelmében. Többször megsebesül. A Vértes-hegységi harcokban tanúsított vitézségéért megkapja a Signum Laudis érdemérmet.

1945. május 6-án esik szovjet fogságba Csehországban, és csak 1947. júniusában tér haza. 1951-ben, mint egykori „horthysta” tisztet lefokozzák szakaszvezetővé. Ezt is büszkén vállalja: „Inkább legyek Horthy tisztese, mint Rákosi tisztje!”. Nyugdíjazásáig szakmájában dolgozott díszítőfestőként. 1993-ban rehabilitálják, és előléptetik főhadnaggyá. Alapító tagja a Magyar Huszár és Lovashagyományőrző Társaságnak, tagja a Magyar Hagyományőr Világszövetségnek és tiszteletbeli tagja a Wysocki Légió Hagyományőrző Egyesületnek.

2010-ben a Történelmi Vitézi Rend saját jogon avatja a soraiba. 2011-ben megkapja a Honvédelemért kitüntetést. Már a 30-as évek végétől festette-rajzolta a régi Óbuda házait, utcáit. Felesége révén pedig az ötvenes évek végétől Kárpátalja tájait is megörökítette. Az utóbbi években rajzaiból, akvarelljeiből három gyűjteményes kiállítása is volt Óbudán. Utolsó pillanatáig katonatisztként élt, részt vett bemutatókon, különösen II. vh-s ünnepségeken. 2012. június 25-én hunyt el az óbudai Szent Margit Kórházban, ugyanabban az épületben ahol 94 esztendeje megszületett. Emlékét kegyelettel megőrzik vitéz bajtársai.

Temetése 2012. július 4-én szerdán, 12 óra 30 perckor kezdődik az Óbudai Temető Ravatalozójának kistermében

.

 

Horthy-szobrot avattak Csókakőn
2012.06.16

A csókakői Vértesalja Gyermekei nevű szervezet kezdeményezésére, több civil szervezet összefogásával és a helybeli önkormányzat támogatásával állítottak mellszobrot a Fejér megyei faluban Horthy Mikós kormányzónak. Az alkotást Máhr Ferenc csákberényi szobrász készítette, felállításának költségeit adományokból fedezték. Az emlékmű a csókakői vár alatti téren áll. Április 23-án a képviselő-testület úgy döntött, hogy az egykori Bánya teret átnevezi, amely így mostantól a Nagy-Magyarország tér nevet viseli – jelentette be Fűrész György polgármester. Ezt követően leleplezte a névtáblát, amely az új elnevezést hirdeti. A településvezető elmondta: az államférfi tisztelete miatt támogatta – és „pártokon felüli döntésnek” nevezte – a szoborállítást. Tovább...

 

Megjelent a 2012/1. sz. Vitézi Tájékoztató
2012.06.22.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványai megtekinthetők a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

A hősi halottak emlékművét avatják Nagykárolyban június 30-án
2012.06.19

2012. június 30-án a nagykárolyi ref. temetőben elhantolt II. vh-s magyar honvédek megújított hősi emlékművét avatják de. 11:00 órai kezdettel. Minden érdeklődőt szeretettel hív és vár a Nagykároly-Kertvárosi Ref. Egyházközség és az Észak-Erdélyi Törzsszék.

 

Megemlékezés a trianoni rablóbékére Hódmezővásárhelyen
2012.06.04

A Történelmi Vitézi Rend és a Trianon Társaság Hódmezővásárhelyi Tagozata által szervezett megemlékezést június 4-én tartották Vásárhely főterén, az I. világháborús emlékműnél. Azt megelőzően a Belvárosi római katolikus templomban tartottak ökumenikus istentiszteletet. Tovább…

 

Hódmezővásárhelyi vitézek emlékeztek a város hősi halottjára
2012.06.01

A Történelmi Vitézi Rend és a Trianon Társaság Hódmezővásárhelyi Tagozata 2012. június 1-jén megemlékezést tartott az 1941-es délvidéki hadjárat vásárhelyi hősi halottja, Imre Pál szakaszvezető temetésének 71. évfordulóján. Tovább...

 

Kegyeleti emléktúra Délvidéken
2012.04.29

2012. április 27-29. között egy kegyeleti emléktúrán v. Madaras Ágnes és v. Lovag Viktória felkeresték az 1944-45-ös délvidéki vérengzések áldozatainak (becslések szerint 40-50 ezer magyar) emlékhelyeit. A Rend nevében Csurogon a „dögtemetőnél” és Szabadkán, a Délvidék legnagyobb 1944-es magyar emlékművénél koszorúztak. Tóthfaluban a helyi Szabó Dénes mártír plébános szoboravatási ünnepségén helyezték el a vitézek koszorúját. Bajmokon, az újvidéki Zentai úti temetőben és Zentán, a Tisza partján  is elhelyezték a megemlékezés jeleit. Tovább…

 

Hõsök napi megmlékezések
2012.05.02.

Május utolsó vasárnapján a vitézek számos helyen megemlékeztek a vilgáháborúkban elesett magyar katonákra. Összeállításunk néhány helyszínről tudósít. Tovább...

 

Visszahelyezték egykori iskolájában a kormányzó emléktábláját
2012.05.19

A debreceni Református Kollégium főépületének belső árkádjai alatt elhelyezett táblát Bölcskei Gusztáv református püspök, a kollégium baráti körének tagja és Győri János, a kör elnöke, a kollégiumtörténeti kutatóintézet igazgatója leplezte le több mint 200 jelenlévő előtt. Előtte a Kollégium dísztermében Győri János előadásában felidézte, hogy az emléktábla egy használaton kívüli raktárból került elő. A márványtáblát a kutatások szerint valamikor 1938 és 1943 között helyezhette el a kollégium falán az akkori diákszövetség a volt diáknak, a hazája iránt elkötelezett embernek méltó emléket állítva. – mondta a baráti kör elnöke. Kiemelte, hogy az emléktáblát annak idején nem a kollégium vagy a fenntartó egyházkerület, hanem a diákszövetség állította Horthy Miklósnak, aki 1877-ben és 1878-ban az elemi iskola harmadik és negyedik osztályát járta a kollégiumban. Tovább...

 

Születésének 120. évfordulóján tisztelegtek a vitézek a Mindszenty József emléke előtt
2012.05.01

2012. május 1-én a Nógrád megyei Felsőpetényben megemlékezést tartották Mindszenty József  bíboros, hercegprímás születésének 120. évfordulója alkalmából.  Az ünnepi szentmise a történelmi zászlók  és a  Magyar Szent Korona másolatának bevonulásával kezdődött. Az ünnepség keretében a templomban megnyitották gr. Nyáry Éva festőművész, a Szent Lázár Lovagrend nagypriorja  „A Magyar Szent Korona zománcképei" című kiállítását. Tovább...

 

Megtisztították az isaszegi vitézek a Mária Út egy szakaszát
2012.03.30

2012. március 30-án került sor a TVR isaszegi alegysége kezdeményezésére -  az ausztriai Mariazelltől az erdélyi Csíksomlyóig húzódó, jelenleg is kialakítás alatt álló  Mária  Út részeként a Gödöllő- Máriabesnyő Basilica Minortól az isaszegi Képesfa emlékhelyig vezető új útszakasz rendezésére. Ehhez a két település határán húzódó, rendkívül elhanyagolt és illegális  szemétlerakónak használt terepet meg kellett tisztítani. Tovább...

 

A Horthy család nyilatkozata és v. Hunyadi László főkapitány válasza
2012.05.16

A Horthy család nyilatkozatban (itt olvasható) fejtette ki javaslatát a vitézi társadalom megosztottságának felszámolására. V. Hunyadi László főkapitány erre írt válaszlevele pedig
itt olvasható
.

 

Szobrot állított Kereki község a kormányzónak
2012.05.13

Horthy Miklós-szobrot avattak a Somogy megyei Kerekiben 2012. május 13-án. A fából faragott, egész alakos, életnagyságú szobrot (Kücsün Norbert alkotását) több mint ötszáz ünneplő jelenlétében leplezték le. Tovább...

 

Levélváltások a 2011 évi egyesülési törekvések kapcsán
2012.05.11

Az évtizedekig egységes vitézi társadalomból kiszakadó, majd párhuzamosan egymás mellett működő rendi ágak közötti állami közvetítés sokunkban keltett reményeket 2011 nyarán. A remények sajnos nem valósultak meg, az egység nem állt helyre. Mindössze az egyik rendi ág tudott magába olvasztani két kisebb vitézi csoportot. Történelmi Vitézi Rendünk a kezdettől nyitottan állt a Honvédelmi Minisztérium kezdeményezéséhez és bajtársi őszinteséggel fordult a vitéz Molnár-Gazsó János vezette rendi ághoz egy közös jövőre vonatkozó, kölcsönös tiszteletet és partnerséget célzó elképzeléssel.

Sajnos, a kapott ígéretek üres szavak maradtak, kezdeményező leveleink máig megválaszolatlanok. Sőt, megtévesztő nyilatkozatok, felhívások jelentek meg a hazai és az erdélyi sajtóban, internetes tagtoborzó kampány indult ellenünk. Központi gondolatuk, legfőbb üzenetük az a félrevezető állítás, hogy újra egységes a Rend, tehát csatlakozzon minden vitéz az egységessé vált Rendhez. Az egyre kevésbé leplezett bomlasztási szándék és a megelőlegezett bajtársi tisztelet ilyen fokú mellőzése indította dr. vitéz Bucsy László törzskapitányt, a Vitézi Szék tagját az alább olvasható, törzsszéki állományának tájékoztatására saját hatáskörében kiküldött és ezzel nyilvánossá váló levelének megírására.

A 2012. január 18-án kelt levelére (ide kattintva olvasható) két válasz is jött egyszerre. Az egyiket vitéz Koós Ottó (itt olvasható), a másikat vitéz Molnár-Gazsó János írta (itt olvasható).

A válaszokra dr. vitéz Bucsy László egy újabb levélben reagált (itt olvasható).

 

A Történelmi Vitézi Rend főkapitánya Kalocsán
2012.05.09

Vitéz Hunyadi László a 2012. május 9-én vitéz Vesztergám Miklós tárogatóművésznek, a Kalocsai Wass Albert Baráti Kör elnökének, a Szent Korona Népe előadássorozat létrehozójának meghívására a kalocsai Művelődési Házban tartott előadást a szkíta-hun-magyar ötvösművészet történetéről. Az előadást megelőzően vitéz Hunyadi László és kísérete megtekintette a homokmégyi Szent Adalbert Templomot, amely festésének restaurálását 2010. évben a Vitézi Rend tagjai végezték. Homokmégyen főtisztelendő Moró László esperes-plébános úr fogadta a vendéget, aki megkérte a főkapitány urat az egyik legelhasználódottabb állapotban lévő kledónium restaurálásával. Tovább...

 

Vitézavatás a csíkszeredai Millennium-templomban
2012.05.05

Immár hagyománnyá vált, hogy a Történelmi Vitézi Rend Erdélyi Törzse a Makovecz Imre által tervezett csíkszeredai milleniumi templomban tartja tavaszi vitézavató ünnepségét. 2012. május 5-én, szombaton de. fél 11 órakor már ott sorakoztak a vitézi székek zászlói a cinteremben, hogy díszes bevonulásukkal kezdetét vegye az ünnepi szentmise. A koronaőrök méltósággal helyezték el az oltár előtt a magyar Szent Korona hiteles másolatát. Tovább...

 

Ismét felállították a határkövet a hódmezővásárhelyi Kossuth téren
2012.05.01

A Délvidék 71 évvel ezelőtti visszacsatolására és a vásárhelyi katonák visszatérésére emlékeztek május 1-jén Hódmezővásárhelyen, az I. világháborús emlékműnél, ahol a honvédek által egykor zsákmányolt határkő mását is felállították. A Történelmi Vitézi Rend és a Trianon Társaság Hódmezővásárhelyi Tagozatának rendezvényén Kovács Ferenc, a Történelmi Vitézi Rend tagja idézte fel az eseményeket. Mint mondta,1941-ben érkezett el az a pillanat, hogy a Felvidék, a Kárpátalja és Észak-Erdély után a magyar Délvidék is visszatérjen az anyaországhoz. Tovább...

 

A vásárhelyi leventék kálváriája
2012.04.04.

67 éve, 1945 április 4-én a hódmezővásárhelyi leventék a front harapófogójába kerültek. A Lajta folyónál két tűz közé kerültek: a németek és oroszok aknazáport zúdítottak a fegyvertelen leventékre. Tizennégyen meghaltak, többen megsebesültek, a túlélők pedig orosz fogságba kerültek, ahonnan évek múlva tértek haza és évekig nem emlékezhettek a Gulag szörnyűségeire és elhunyt bajtársaikra. Ennek évfordulójára emlékeztünk a Levente téren, amely létrehozását néhai vitézi hadnagyunk, dr. vitéz Farkas Zoltán valósította meg. Tovább...

 

Állománygyűlés Kecskeméten 2012.03.31.

A Bács-Kiskun megyei alcsoport  tavaszi állománygyűlését 2012.03.31-én Kecskeméten, a Piarista Rendház ebédlőjében tartották meg. A zászlók bevonulása után vitéz Suhajda Krisztián mb. székkapitány ismertette az elmúlt időszak eseményeit, illetve felvázolta a 2012. évre vonatkozó feladatokat, terveket. A beszámoló után Dr. vitéz Gyergyóújfalvi-Lázár István törzskapitány kezdte meg a hozzászólásokat, tájékoztatott a  Délkelet-Magyarországi Törzsszékben történt programokról. Tovább...

 

Állománygyűlés Bécsben 2012.03.24.

Az Ausztria Törzsszék 2012.03.24-én Bécsben megtartott évi állománygyűlése ünnepélyes keretek között zajlott le. A rendi ima és a Hadak útjára lépett rendtársainkról való néma megemlékezés után tisztelegtünk néhai v. Radnóczy Antal dandártábornok a Vitézi Rend 5. főkapitányának születése 100. évfordulója alkalmából, rövid életrajza felolvasásával. Tovább...

 

Az 1848-as forradalmat ünepelték a vitézek március 15-én
2012.03.15.

A Történelmi Vitézi Rend területi egységei idén is részt vettek a lakóhelyükön rendezett megemlékezéseken és koszorúzásokon. Összeállításunkban néhány helyszínről tudósítunk. Tovább...

 

Kárpátalja visszatérésének 73. évfordulójára emlékeztek Hódmezővásárhelyen
2012.03.14.

A Történelmi Vitézi Rend és a Trianon Társaság szervezésében 2012. március 14-én megemlékezést tartottunk Kárpátalja visszaszerzésének 73. évfordulója alkalmából. A Himnusz eléneklése után Elek András, a Trianon Társaság vezetője beszédében elmondta, a magyar honvédek ezen a napon indultak meg, hogy ismét a magyar nemzet részévé legyen Kárpátalja északi területei. Felvidék és Kárpátalja déli része az első bécsi döntéssel visszatért az anyaországhoz. Az önálló Szlovákia kikiáltását követő napon megindultak a magyar csapatok és négy nap alatt kitűzték a magyar zászlót a Kárpátok gerincére. A megemlékezésen Mónus Bálint verset olvasott fel a megjelenteknek. A Szózat hangjai után elhelyeztük az emlékezés koszorúit a Hősök terén a második világháborús emlékműnél. Tovább...

 

 

Tűzharcosok emléktáblájának avatása Budapesten
2012.03.14.

Bárdosi Ferenc VRNT rendtársunk megmentett egy tűzharcosok emlékére állított emléktáblát, melyet a budapesti Attila Hotel (III. ker. Attila u. 20) falába épített be. 2012. március 16-án, pénteken 17:00 órakor kerül sor a tábla újraavatására. Az avatási ünnepség után 18:00 órakor kezdődik a Dobogókő együttes koncertje, amelyre a részvétel ingyenes. Házigazdánk a koncert mellett kötetlen beszélgetésre is hív minket a táblaavatás után.

 

Március 15-i vonulás Budapesten
2012.03.14.

Március 15.-én kb. ezer lengyel barátunk vesz részt a Kossuth téri nagy rendezvényen. Ezzel is kifejezve támogatásukat hazánk felé az Európai Unió méltatlan támadásaival szemben. Ők a Budai Várból fognak gyalog levonulni a Kossuth térre. A Történelmi Vitézi Rend levélben fejezte ki szándékát arról, hogy támogatásukat a velük való együttes vonulással köszönjük meg. Kérjük tagjainkat, csatlakozzanak a menetben résztvevőkhöz. Legalább száz fő részvételét jeleztük a rendezők felé. Nagyon fontos lenne tudnunk, hogy ténylegesen hányan tudnak eljönni, ezért kérjük, hogy részvételüket előzetesen is jelezzék a 30/569-1661 telefonszámon. Találkozó 2012. március 15-én 13:00 órakor a Sándor Palota előtt. A menet negyed és fél kettő között indul el.

 

Új vitézi zászlót szenteltek Orosházán 2012.03.11.

A Töténelmi Vitézi Rend Békés megyei székkapitányság új zászlóját helyezték szolgálatba 2012. március 11-én az orosházi római katolikus templomban a Rend főkapitánya, vitéz Hunyadi László jelenlétében. Az új zászlót nemzetes Dr. Domonkos István VRNT adományozta. Tovább...

 

Megemlékezés Mányban a község és a budai kitörés hősi halottairól
2012.02.25.

A Fejér megyei Mány községben tartotta hagyományos központi megemlékezését a Történelmi Vitézi Rend 2012. 02. 25-én, vitéz Sz. Kovács Ferenc székkapitány, magyarországi széktartó szervezésében. A művelődési házban gyülekeztek a megemlékezők, majd zászlókkal, menetoszlopba rendeződve vonultak be a ref. templomba, ahol Szabó Ferenc lelkész hirdetett igét, majd vitéz László Tibor Fejér megye székkapitánya mondott ünnepi beszédet. Tovább...

 

A kommunizmus áldozataira emlékeztek Szegeden 2012.02.12.

A kommunizmus áldozataira emlékeztek 2012. február 24-én Szegeden. A Rerrich Béla téren álló emlékűvet (melynek köveit a recski kőbányából hozták) megkoszorúzta a Történelmi Vitézi Rend szegedi csoportja is. Koszorúztak: v. Gimesi István székkapitány és v. Kürti János. Tovább...

 

Vitézi bál - Révkomárom
2012.02.17.

2012. február 17-én Révkomáromban rendeztek bált a magyar vitézek. Vitéz Hunyadi László főkapitány ez alkalommal kitüntetést adott át vitéz Smidt Róbert és Szantner Gábor nemzetes uraknak. Vitéz Dinga László vitézi hadnagy pedig székkapitányi megbízást vehetett át. Tovább...

 

Ökumenikus mise a kormányzó emlékére Budapesten
2012.02.12.

Ökumenikus misén és istentiszteleten emlékeztek vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának 55. évfordulója alkalmából 2012. február 18-án Budapesten a Belvárosi Plébániatemplomban a Horthy Miklós Társaság szervezésében, a Történelmi Vitézi Rend, a Magyar Tengerész Egyesület, a Magyar Cserkész Szövetség és számos lovagrend és társaság részvételével. Tovább...

 

Magyar Vitézek Bálja 2012 - Budapest
2012.02.11.

2012. február 11-én tartotta hagyományos vitézi bálját a Történelmi Vitézi Rend Budapesten a Stefánia Palotában. A főkapitányi megnyitót követően énekművészek szórakoztatták a bálozó közönséget. A palotást és a nyitó keringőt ifjú vitéz urak és hölgyek mutatták be. A vidám zenét vitéz Esze Jenő és zenekara szolgáltatta. Tovább...

 

A budai kitörésre emlékezünk Mányban
2012.02.13.

2012. február 25-én (szombaton) 10:00 órakor kezdődik a Történelmi Vitézi Rend megemlékezése a mányi ref. templomban. Tagjait és barátait hívja és várja a Rend vezetősége és a mányi önkormányzat.

 

Vitéz Radnóczy Antal főkapitány születésének 100. évfordulója
2012.02.12.

A Vitézi Rend ötödik főkapitányára, vitéz Radnóczy Antal dandártábornokra emlékeztek a vitézek 2011. február 12-én a budapesti Farkasréti Temetőkertben, születésének 100. évfordulóján. A síremléknél rendi zászlókkal és a címeres pajzzsal álltak díszőrséget. Buda törzsszék elöljárója vitéz Béres Ferenc törzskapitány beszédében a 2003-ban elhunyt vitéz Radnóczy katonai pályáját mutatta be, majd ezt követően emberi, hazafias és bajtársias jelleméről, a 10 éves főkapitányi munkáról utóda, vitéz Hunyadi László főkapitány beszélt. A síron koszorút helyezett el vitéz Hunyadi főkapitány, vitéz Turba László és vitéz Imre László törzskapitányok. A megemlékezést a Szózat eléneklésével zárták. Tovább...

 

A délvidéki vérengzés áldozataira emlékeztek Szegeden
2012.02.02.

Az 1944–45. év fordulóján a szerb partizánok által embertelen kegyetlenséggel legyilkolt negyvenezer magyarról emlékeztek meg Szegeden a Rendezvényházban 2012. január 28-án. Utána a résztvevők megkoszorúzták a Trianon Kopjafát. A TVR szegedi csoportjának tagjai is elhelyezték a kegyelet virágait. Koszorúztak: v. Bokor András, v. Gimesi István és v. Kürti János. Tovább...

 

A magyar nép önrendelkezése és Magyarország függetlensége védelmében

A Történelmi Vitézi Rend Erdélyi és Székely Törzsszéke csatlakozik Eva Maria Barki felhívásához a magyar nép önrendelkezése és Magyarország függetlensége védelmében.

Ha magyar vagy: „Nemzeted jussát, igazát védeni kötelességed.” ( Wass Albert). A Történelmi Vitézi Rend, mint a Magyar Szent Korona eszmeiségének őrzője, példakép a magyar nemzet előtt: keresztény erkölcsű, békében dolgos, háborúban erős, magyarságához és hazájához hű, nemzetfenntartó, a magyar nemzetet erősítő szervezet. Éber a nemzetellenes és magyarság érdekeit, értékeit sértőkkel szemben. Alapító főkapitányunk azért hívta rendbe a vitézeket, hogy nemzethűségükkel tükröt tartson Európa felé. Minden vitéz a lelki és testi magyar egység katonája. A Szent Koronára tett eskünk erre kötelez, erről tanúskodik. Elvárjuk, hogy minden vitéz esküjéhez híven teljesítse kötelességét, álljon ki a Magyar Igazság mellett!

A Történelmi Vitézi Rend megvédi azokat az eszményeket és értékeket, amelyekért elődeink életüket, vérüket áldozták: Isten, haza, család, független ország, jogegyenlőség. Elutasítja Trianon jogtalanságát és mindenféle parancsuralmi rendszert, melyet a gyarmatosító embertelen világhatalom a népekre akar erőltetni. A magyarság megmaradt keresztény hitében; a globalizálódó világ, az Európai Unió próbálja kiszorítani az istenhitet az emberek szívéből, el akarja venni legszentebb értékeinket, hagyományainkat.

„Csak úgy lesztek erősek, ha megvéditek egymást” - az összetartozás jegyében, a keresztény szellemiség értékrendjének gyalázása ellen emeljük fel szavunkat. A magyarság isteni, békés, befogadó és mindenkit óvó, tápláló világa ellen folytatott ádáz küzdelem végső csatáját éljük most 2012-ben. Az agresszivitásra, félrevezetésre, a hazugságokra felépített világrend, melynek része az unió, a demokrácia nevében éppen a legalapvetőbb emberi jogokat tiporja sárba: csúfot űz Istenből, emberből. A magyar nemzet gyalázása folyik nap mint nap nemcsak az elcsatolt területeken, de az anyaországon kívül a magukat demokratikusnak nevező nagyhatalmak részéről.

Nemet mondunk a népeket, nemzeteket megsemmisítő, emberellenes istentagadó világuralomra, a pénzügyi háttérhatalmak gyarmatosító politikájára, a globális pénzvilág provokációira! Nemet mondunk a Magyar Szent Korona nevében, mely nemcsak a magyar állam folyamatos fennállásának jelképe, de nemzetközi önállóságunkat is jelenti!

Hungaria semper libera!

v. Benkő Emőke székkapitány, Bardoc-Miklósvárszék
v. Lázár Elemér országos törzskapitány, Erdély

 

A Történelmi Vitézi Rend is csatlakozott a budapesti békemenethez
2012.01.21

A nemzetközi nyilvánosságban megjelenő félrevezető és elfogult híradások ellen tiltakozva, hazánk függetlenségében és fölemelkedésében bízva mintegy 400 fős vitézi csoport vett részt a budapesti békemeneten 2012. január 21-én. Tovább...

 

A doni tragédia 69-ik évfordulóján emlékeztek az elesett magyar honvédekre
2012.01.12.

Az 1943. januári doni áttörés 69. évfordulóján számos helyen emlékeztek a vitézek a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg hősi halottaira. Tovább...

 

66 év után újból szolgálatba állt a Honvéd Palotaőrség
2012.01.07

Az MH Támogató Dandár 32. Honvéd Díszegységének kötelékébe tartozó Honvéd Palotaőrség katonái őrzik január 7-től a budapesti Sándor-palotát. A palotaőrség szolgálatba állása alkalmából megtartott ünnepségen jelen volt dr. Schmitt Pál, Magyarország köztársasági elnöke, Hende Csaba honvédelmi miniszter, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, valamint a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetői. Tovább...

 

vitéz Hunyadi László főkapitány felhívása
2012.01.12.

(kattintson a megtekintéshez)

 

 

Megjelent a Vitézi Tájékoztató karácsonyi különszáma
2011.12.25.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványa megtekinthető itt.

 

 

 

Vitézi állománygyűlés Izsákon
2011.11.19 

A TVR Bács-Kiskun megyei alcsoportja 2011. november 19-én Izsákon tartotta őszi állománygyűlését. A zászlók bevonulását követően Vesztergám Miklós tárogatóművész kíséretével énekeltük el a Himnuszt. Ezt követően vitéz Suhajda Krisztián megyei székkapitány ismertette a tavaszi állománygyűlést követő időszakban elvégzett rendi munkát. Az alcsoport még soha nem vett részt ennyi rendezvényen, megmozduláson. Tovább...

 

Előadás a Debreceni Egyetemen Horthy Miklósról és a Vitézi Rendről
2011.11.15

Nagyszerű élményben volt része 2011. november 15-én azoknak a történelem szakos diákoknak és a többi érdeklődőnek, akik elfogadták a Debreceni Egyetemen tartott előadásra szóló meghívót. A közel kétórás előadást tárgyban és időben jól megosztották egymással az előadók: Dr. Kerepeszki Róbert egy. tanár és vitéz Bacskó György a Történelmi Vitézi Rend Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei hadnagya. Tovább...

 

Koszorúzás a veszprémi Szent Korona-emlékműnél
2011.11.10

„1944 novemberében a Szent Koronával együtt az ezeréves magyar állam menekült Veszprémbe” – mondta dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes november 10-én, csütörtökön a veszprémi Szent Korona-emlékmű ünnepélyes koszorúzásán. Tovább...

 

Megemlékezés az I. világháborús elesettekre Pécsett
2011.11.06

A pécsi köztemető I. világháborús síremlékénél 2011. november 6-án megemlékezést tartott az első világháború elesettjei emlékére a dél-dunántúli tiszteletbeli konzuli képviseletek, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, Pécs város Önkormányzata, a Baranya megyei Önkormányzat Közgyűlése, a történelmi egyházak, a Baranya megyei fegyveres testületek és a Történelmi Vitézi Rend. Az egybegyűlteket Dr. Somogyvári Márta, az Osztrák Köztársaságtb. konzulja köszöntötte. Beszédében méltatta a 13 nemzet elesett katonáinak dicsőségét, akik egy ma is vitatott háborúban haltak meg. Az életüket adták hazájukért, soha ne feledjük emléküket. Az itt maradtak kötelessége a halottakat eltemetni és emlékezni. A békét védeni kell a háborút pedig megelőzni. Az elesett katonák sírja felett mondtak imát és rótták le kegyeletüket az egyházak képviselői, majd Dr. Heinrich Schöll, az Osztrák Fekete Kereszt Hadisírgondozó Szövetség elnöke folytatta az emlékezést. A nyugalomhoz való jogról és egy olyan útról beszélt ahol a konfliktusokat békés tárgyalásokkal rendezik a felek. Az esemény zárásaként a katonák nemzeteinek képviselői, közéleti szereplők, diplomaták, a Magyar Honvédség és mások mellett hagyományőrző egyesületek képviselői helyeztek el koszorút az albán, bosnyák, cseh, szerb, szlovák, román, olasz, lengyel, horvát és magyar fiak nyughelyénél. A megemlékezés alkalmából koszorút helyezett el a Történelmi Vitézi Rend Baranya megyei csoport részéről vitéz Szárazajtai János mb. székkapitány és vitéz Bocz Csaba György.

 

Megemlékezés az 1956-os magyar szabadságharc elbukásának 55-ik évfordulóján
2011.11.04

November 4-én az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésére, áldozataira emlékeztek országszerte. Pécsett is az északi várfalsétányon a kopjafánál mondott megemlékező beszédet Rozs András történész, megyei főlevéltáros. Ezt követően a város vezetése, a pártok képviselői, civil szervezetek helyezték el koszorúikat, mécseseket gyújtva a gyász jeléül. A Történelmi Vitézi Rend Baranya megyei alcsoportja részéről vitéz Nyárfás Csaba törzsszéki vitézi hadnagy és vitéz Decleva Ferenc megbízott hadnagy koszorúzott. A Szózat eléneklésével ért véget az ünnepi megemlékezés. Tovább...

 

 

Az 1956-os forradalomra emlékeztek a vitézek
2011.10.23.

Az 1956-os forradalom 55-ik évfordulóján ország-világszerte megemlékeztek és elhelyezték a megemlékezés koszorúit a vitézek. Néhány helyszínről fényképes tudósítással számolunk be. Tovább...

 

 

Pákozdi megemlékezés az aradi vértanúkról
2011.10.06.

A 162 esztendeje mártírhalált halt 13 vértanú tiszteletére 2011. október 6-án ünnepélyes megemlékezést tartottak a pákozdi Katonai Emlékparkban. A Történelmi Vitézi Rend képviseletében vitéz László Tibor Fejér megyei székkapitány vezetésével koszorúztak a vitézek. Tovább...

 

Főhajtás a vértanúk előtt Pécsett
2011.10.06

"Tegnap hősök kellettek, ma mártírok... Így parancsolja ezt hazám szolgálata."
Ezek voltak Dessewffy Arisztid utolsó szavai, mielőtt 1849. október 6-án kivégezték 12 társával együtt. Az aradi vértanúkra elékeztek a pécsi civil szervezetek, egyesületek, intézmények és politikai pártok képviselői csütörtök délután a hősökről elnevezett sétányon rendezett közös városi ünnepségen. Százhatvankét éve, 1849. október 6-án az 1848-49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után Aradon ölték meg a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét. A tábornokok úgy hitték, hogy az oroszok megvédelmezhetik őket a vérszomjas Haynautól, de ez nem így történt. Október 6-án 4-ükkel golyó, 8-ukkal kötél végzett. Tovább...

 

A Történelmi Vitézi Rend főkapitányának adománya Kecskeméten
2011.10.04.

A kecskeméti Barátok Templomának XVIII. századi díszkelyhét vitéz Hunyadi László, a Történelmi Vitézi Rend főkapitánya újította fel. Önzetlen fáradozásáért és felajánlásáért Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek és Bárkányi Ernő templomigazgató mondott köszönetet.Az értékes klenódium több hónapos munkát igénylő helyreállítást követően 2011. október 4-én érkezett vissza Kecskemétre. Aznap délután a műkertvárosi Assisi Szent Ferenc templomának búcsúmiséjén vitéz Hunyadi főkapitány kitüntetést adott át az érsek úrnak. Az ünnepség közös vacsorával, rászorulóknak ételosztással zárult. Jelen volt még a Bács-Kiskun megyei vitézek képviseletében vitéz Suhajda Krisztián mb. székkapitány, vitéz Tiszavölgyi István mb. hadnagy és vitéz Szabó Zoltán. Tovább...

 

Elhunyt vitéz Jobbágy–Jobst Valér Béla
2011.10.04.

 

Vitéz Jobbágy–Jobst Valér Béla m.kir. tüzér főhadnagy, nyá. honvéd őrnagy hosszú, súlyos betegsége következtében 2011. október 4-én, hitének, családjának, hazájának, embertársainak eleget téve, élete értelmét és célját betöltvén, a betegek szentségének felvétele után 89 éves korában a Hadak Útjára lépett.

Pécsett született 1922. április 28-án. A Ludovika Akadémián avatták tüzértisztté. A II. világháborúban tanúsított helytállásáért megkapta a Kormányzói Dicsérő Elismerést a hadiszalagon. 2008-ban Kenderesen avatták vitézzé édesapja, az Arany Vitézségi Éremmel kitüntetett Dr. vitéz Jobbágy-Jobst Valér m.kir. százados várományosaként.

Rendtársunktól 2011. október 19-én búcsúztunk a sásdi (Baranya m.) Kisboldogasszony Plébániatemplomban. Hamvait a szentmisét követően a sásdi Újtemetőben, helyeztük végső nyugalomra. Emlékét kegyelettel megőrizzük.

 

Emléktáblát avattak Forgács Ádámnak, Érsekújvár egykori várkapitányának
2011.09.24.

A magyar nemesi családok Nobilitas Carpathiae felvidéki civil szervezete 2011. szeptember 24-én emléktáblát avatott gróf Forgács Ádámnak, aki 1643 és 1663 között Érsekújvár várkapitánya volt. A híres törökverő vitéz így csaknem 350 év után végre méltó tiszteletet kapott. Az emléktábla a nagysurányi születésű PhDr. Miroslav Eliáš családkutató és grafikus tervei alapján készült és az egykori érsekújvári erőd Forgács bástyájára épült kálvária bejáratánál került elhelyezésre. Az emléktábla leleplezésére ünnepélyes keretek között került sor. Részt vettek rajta nemcsak a szervező Nobilitas Carpathiae tagjai, hanem számos rangos kül- és belföldi szervezet képviselői, amelyekkel a nemesi civil szervezet évek óta szoros kapcsolatot tart. Tovább...

 

 

Ünnepi megemlékezés Horthy Miklós újratemetésének 18. évfordulóján
2011.09.11.

Magyarország kormányzója újratemetésének 18. évfordulójára emlékeztek szülő- és nyugvóhelyén, Kenderesen 2011. szeptember 11-én. Az ünnepi istentiszteletet követően megemlékezés és koszorúzás volt a Horthy család kriptájánál. A megemlékező vitézek csoportját vitéz Hunyadi László főkapitány vezette. Tovább...

 

 

Főhajtás Csíkszentmártonban a honvédek emléke előtt
2011.08.28.

Apostoli kettős keresztet avattak 2011. augusztus 28-án Csíkszentmártonban, amelyet vitéz Füredi Gábor alkotott és ajánlott fel mindazok emlékére, akik a második világháborúban az Úz völgyében harcoltak, haltak meg. „A háború sosem a kisembereké, a háború nagyhatalmi és politikai célokból születik. Az áldozatok mégis az egyszerű emberek, egyszerű katonák, amelyeknek még sokszor az sem adatik meg, hogy tisztességes és méltó temetésben legyen részük. (…) A remény tölt el mindannyiunkat, mert láthatjuk, hogy a hősök emléke nem hagyja hidegen az embereket. Nagyon hálás utókor van, akik fáradságot, időt nem sajnálva évről évre egyre nagyobb számban emlékezik. Ez a szentmártoni emlékmű egy újabb mérföldkő, egy újabb emlékhely, ahol az Úz völgye térségében elesett honvédek emlékének tiszteleghetünk” – szólt a település központjában felállított kereszt köré gyűltekhez Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere. Tovább...

 

 

A budapesti vitézavatás képei és filmje megrendelhető
2011.09.19.

Újonnan avatott rendtársainkról - az esemény teljes fényképezése és videofelvétele mellett – egyéni, az avatás pillanatát megörökítő fénykép is készült, melyeket név szerint azonosítva kap kézhez a megrendelő. Telefonon, e-mailben, levélben, faxon megrendelhetők az alábbiak:
1. Vitézavatást megörökítő videofilm normál DVD-n: 3.500.- Ft/db
2. Vitézavatást megörökítő videofilm Blu Ray Disc-en (HD minőségben): 8.500.- Ft/db
3. Vitézzé avatást megörökítő fénykép 13x18 cm-es méretben: 450.- Ft/db
4. A vitézavatás összes fényképét tartalmazó CD: 1.800.- Ft/db

A megrendelt fényképeket, lemezeket, postai utánvéttel juttatják el a megrendelőknek, vagy a gödöllői stúdióban személyes átvételre van lehetőség. A megrendelések teljesítése várhatóan október közepére várható. Kapcsolat: Szabadi Attila VRNT, 2100 Gödöllő, Ganz Ábrahám út 2. A épület 206. Telefon/fax: 28/416-940 Mobil: 20/824-89-79. E-mail: szabadi@szabadi-video.hu Internet: www.szabadi-video.hu

 

Megemlékezés a recski kényszermunkatábor megnyitásának 61 évfordulóján
2011.09.10.

Megemlékezést tartottak a recski kényszermunkatábor megnyitásának 61. évfordulójára Schmitt Pál köztársasági elnök részvételével a helyi Nemzeti Emlékparkban, több mint ötszáz érdeklődő jelenlétében. Beszédében a köztársasági elnök emlékeztetett arra, hogy a recski rabok minden év őszén méltóságteljes megemlékezést tartanak ezen a helyen. "Bajtársnak hívják egymást, pedig nem viseltek együtt mundért. A közös múlt és szenvedés azonban ennyi idő távolságából is összehozza őket - abban is, hogy elvetik a bosszút" - mondta Schmitt Pál. Tovább...

 

Megjelent a 2011/1 sz. Vitézi Tájékoztató
2011.09.06.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványa megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

 

 

Vitézavatás Budapesten
2011.09.05.

A Történelmi Vitézi Rend 2011. szeptember 17-én (szombaton) 10:00 órától Budapesten tartja az újonnan felvett vitézek ünnepélyes eskütételét és avatását az V. ker. Belvárosi Plébániatemplomban. Az avatás után bajtársi ebédet rendeznek az Akadémia kikötőnél horgonyzó Európa állóhajón ( Bp. V. Széchenyi rkp), amelyen a részvétel külön meghívóval lehetséges. Jelentkezés a területileg illetékes vitézi elöljárónál. Tisztségviselők részére a szervezési információk a "Letöltések" rovatban olvashatók.

 

 

Emléktáblát állítottak vitéz dálnoki Veress Lajos vezérezredesnek
2011.08.26

Szülővárosában Sepsiszentgyörgyön a Kónya Ádám Művelődési Ház falán, 2011. augusztus 26-án ünnepélyes keretek között leleplezték a vitéz dálnoki Veress Lajos m.kir. vezérezredes (1889–1976) tiszteletére állított emléktáblát. A rendezvény a Történelmi Vitézi Rend erdélyi törzskapitányságának szervezésében és Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalának támogatásában zajlott. Az emléktáblát leleplezte s megkoszorúzta vitéz Hunyadi László főkapitány, vitéz Lázár Elemér Erdély országos törzskapitánya és vitéz Kocsis László Észak-Erdély törzskapitánya. Tovább...

 

 

Gödöllői megemlékezés Horthy István kormányzóhelyettesre
2011.08.20.

A Közép-Magyarország Keleti Törzsszék gödöllői alegysége és az általuk meghívott pártok és civil szervezetek közösen emlékeztek meg vitéz nagybányai Horthy István kormányzóhelyettes, repülő főhadnagyra hősi halálának évfordulóján, 2011. augusztus 20-án a Gödöllői Királyi Kastély parkjában álló szobránál. Az alegység azért is érzi kötelességének az évenkénti megemlékezést, mert  hazánkban ez az egyetlen köztéri szobor, amely emléket állít a "Kiskormányzónak". Tovább...

 

Szent István királynak állítottak szobrot Délvidéken
2011.08.14.

Felavatták a Délvidék harmadik köztéri Szent István szobrát Apatinban 2011. augusztus 14-én a nyugat-bácskai város alapításának ezredik évfordulója alkalmából. A szobrot a Történelmi Vitézi Rend tagja, az Európai Kőfaragó Mesteri diplomát szerzett gödöllői Varga Attila készítette el süttői mészkőből. Az Apatint megalapító Szent István király szobrának avatóbeszédét Gémesi György gödöllői polgármester mondta el. Tovább...

 

Meghívó Csíkszentmártonba az Úz-völgyi csata emlékművének felavatására
2011.08.10.

A Magyarországra 1944. augusztusában betörő Vörös Hadsereg elleni védőharcok hőseire emlékezve a Történelmi Vitézi Rend Békés megyei alcsoportja, a Szent György Lovagrend Békés megyei priorátusa és Csíkszentmárton község önkormányzata emlékművet állít 2011. augusztus 28-án (vasárnap). Az emlékmű alkotója vitéz lovag Füredi Gábor fafaragó művész, a Békés megyei alcsoport hadnagya, a Szent György Lovagrend Békés megyei priorja. Az ünnepély a 10 órai szentmisével veszi kezdetét a csíkszentmártoni templomban.

 

Emléktáblát állítanak vitéz Veress Lajos és vitéz Nagy Vilmos tiszteletére
2011.08.10.

A Történelmi Vitézi Rend erdélyi törzsszékei idén is folytatják hagyományőrző tevékenységüket: a Magyar Királyi Honvédség erdélyi származású vezérkari főtisztjei tiszteletére állítanak emléktáblákat, hogy igaz történelmünkre, történelmi személyiségeinkre a jelen és az utánunk következő generációk is méltóan emlékezhessenek. Augusztus 26-án (pénteken) 11:00 órakor Sepsiszentgyörgyön vitéz dálnoki Veress Lajos vezérezredes, másnap, augusztus 27-én (szombaton) 11:00 órakor Parajdon nagybaconi Nagy Vilmos vezérezredes, m.kir. hadügyminiszter emléktábláját avatják fel. A rendezvényekre hívja és várja tagságát a Történelmi Vitézi Rend.

 

Elhunyt vitéz Domokos Sándor író, költő, szobrász
2011.07.22.

 

A Winnipeg városban (Kanada) élő csendőr főhadnagy bajtársunk életének 90-ik évében, 2011. július 22-én tért meg Teremtőjéhez. Szabadkán született 1921-ben, ahonnan szüleivel Magyarországra menekült. 1945-ben, Budapest ostroma alatt esett orosz fogságba, ezt követően hat hosszú évet töltött szovjet hadifogoly-táborokban. 1951-ben térhetett haza, de 1956-ban újra menekülnie kellett, Kanadában telepedett le.

Ifjúkorától foglalkoztatta az irodalom. A hadifogságban írásaival, előadásaival buzdította bajtársait a túlélésre. Új hazájában sikereket ért el regényeivel, verseivel, esszéivel, színműveivel. A rangos irodalmi díjjal kitüntetett Szabadság ára című életrajzi írásában örökítette meg saját maga, családja és magyar hazája szenvedéseit a kommunista diktatúra idején. A rendszerváltást követően Magyarországon is megjelentek művei.

Nyugodjon békében. Kegyelettel őrizzük emlékét.

vitéz Majthényi László tb. törzskapitány, Kanada

 

 

Pátyi vitézek felajánlása
2011.07.20.

Szobrászművész rendtársunk 10 db saját készítésű, vitézi címert ábrázoló gipsz domborművet ajánl fel megvételre a Történelmi Vitézi Rend tagjai részére 10.000 Ft-os egységáron, amelynek bevételét az otthonát lakástűzben elvesztő vitéz Kiss András és családja megsegítésére fordítja. A domborművek anyag- és kivitelezési költségét maga az alkotó, vitéz Csák Attila vállalja Cseh Tamás VRNT rendtársunkkal közösen. Megrendelés a +36/70/215-8615 számú telefonon.

 

Vitéz Hunyadi László főkapitány felhívása a Rend tagjaihoz
2011.07.16.

Nemzetes Hölgyek és Urak!

A Pest megyei Szadán élő vitéz Kiss András bajtársunkat súlyos csapás érte: családi házuk 2011. július 11-én valamennyi ingóságukkal együtt porig égett. Bajtársunk családja HÁROM KISKORÚ GYERMEKKEL FÖLDÖNFUTÓ LETT! Kérem a rendtársakat, hogy aki ezt a katasztrófát akár a legkisebb összeggel is elviselhetőbbé tudja tenni, az mielőbb segítsen! Biztos vagyok benne, hogy a vitézi társadalom becsülettel helyt tud állni ebben a helyzetben is. Ha bármilyen szegényen is, de mikor kellene bajtársiasan összefognunk, ha nem most? Az adományokat a rendi tisztségviselők gyűjtsék össze, és törzskapitányukon keresztül, névsorral együtt juttassák el Dr. vitéz Bucsy László törzskapitány úrhoz (2100 Gödöllő, Blaháné út 55. tel: 30/234-6116), hogy nevükben átadhassa a károsult családnak, vagy ők maguk utalják az alábbi számlaszámra: Magyar Külkereskedelmi Bank 10300002-10256667-49010016. A bankszámla tulajdonosa rendtársunk felesége: Nagy Beáta. Az adományokról a közvetlen utalás esetén is tájékoztatást kapjanak a területi elöljárók. Közleménybe ezt írják: "v. Kiss András részére" továbbá az adományozó nevét és lakhelyét. Segítségüket vitéz Kiss András családja nevében is köszönöm.

Budapest, 2011. július 15.

vitéz Hunyadi László főkapitány s.k.

fottó: www.langlovagok.hu

 

Az Észak-Dunántúli Törzsszék avatandói Bajon tettek esküt
2011. 07.09.

Ünnepi állománygyűlés keretében, vitéz Hunyadi László főkapitány jelenlétében tették le vitézi esküjüket 2011. július 9-én a baji (Komárom-Esztergom megye) katolikus templomban rendünk észak-dunántúli törzsszékének avatandói. A rekkenő hőségben üdítően hatott a templom hűvös klímája, s az ünnepség igazán meghitt, bensőséges volt. Vitéz Dinga László György vitézi hadnagy köszöntötte a megjelenteket. Tovább...

 

A budapesti Szent István Bazilikába került a Częstochowai Fekete Madonna másolata
2011.07.03.

Harangzúgás és fanfárok hangjai köszöntötték 2011. július 3-án a budapesti Szent István Bazilikába érkező czestochowai Fekete Madonna hiteles másolatát. A kegyképet, amely a lengyel pálosok adománya, a Bazilika nevében Snell György plébános, a kormány nevében Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár fogadta. Tovább...

 

 

Meghívó Tasnádszarvadra
2011.07.06.

A Tasnádszarvadi ( Partium, Szatmár megye) református egyházközség és a Történelmi Vitézi Rend szervezésében márványtábla felavatására kerül sor dr. Petri Mór történész emlékére 2011. július 10-én, 10:30 órai kezdettel. A rendezvényre hívják és várják a vitézeket a szervezők. További információ: vitéz Bikfalvy György v.hdgy. (+40/074/3916944).

(a képre kattintva olvasható a meghívó)

 

A Hadak Útjára lépett vitéz Bakó István
2011.06.21.

 

2011. június 21-én, életének 91. évében a Hadak Útjára tért vitéz Bakó István m.kir. ejtőernyős szakaszvezető, ny. honvéd alezredes, a magyar katonai ejtőernyőzés egyik úttörője. A katonai ejtőernyőzés legnagyobb 1941. április 12-ei katasztrófájának utolsó túlélője, az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj tiszteletbeli parancsnoka.

A fent említett tragédia a Veszprém-Jutaspuszta repülőtér közelében történt, amikor a délvidéki frontra induló Savoia-Marchetti SM.75 típusú szállító repülőgép röviddel a felszállás után a földhöz csapódott, a gép üzemanyaga és a felmálházott lőszer kigyulladt és pusztító tűzzel égett.

A lángoló roncsból lélekjelenlétének és gyors helyzetfelismerésének köszönhetően ki tudott menekülni, de így is súlyos égési sérüléseket szenvedett, megégett mindkét lába, arca, eltört bal karja és bal lába. Huszonkét katona szenvedett tűzhalált, köztük a harccsoportparancsnok vitéz Bertalan Árpád őrnagy, az I. világháború egyik legendás hőse, a magyar ejtőernyős fegyvernem megszervezője. Vitéz Bakó István 1920. április 22-én született Hajdúsámsonban. Második világháborús haditetteiért megkapta a nagyezüst, a kisezüst és a bronz vitézségi érmeket. 1994-ben Szegeden avatták vitézzé. Haláláig ápolta a katonai ejtőernyőzés és hősi halott bajtársai emlékét, valamint tevékenyen részt vett szülővárosa társadalmi életében, amiért 2009-ben Hajdúsámson díszpolgári címet adományozott részére. Tovább...

 

Meghívó vitézi családi napra - 2011. június 18. Gönc
2011.06.16

Kötetlen családi napra hívja a vitézeket és hozzátartozóikat az Észak-Kelet Magyarországi Törzsszék elöljárója 2011. június 18-án szombaton Göncre, az Abaúj Bútoripari Zrt. vendégházába (Bocskai út 19). Előzetes bejelentkezés a 30/943-1668 telefonszámon.

 

Állampolgársági eskü és trianoni megemlékezés Baktalórántházán
2011.06.04.

Hosszú évek odaadó és áldásos munkáját koronázta meg a 2011. június 4-i rendezvény, melyet a Baktalórántházai Református Egyházközség és az Önkormányzat rendezett a Történelmi Vitézi Rend aktív közreműködésével. A zsúfolásig megtelt templomban a gyülekezeteken kívül a jelenlegi határainkon túli és inneni lelkészek, családjaik, egyházi és közjogi méltóságok fogadták a Történelmi Vitézi Rend díszőrsége által kísért zászlók bevonulását a megemlékezés kezdetén. Tovább...

 

A trianoni békediktátumra emlékeztek a vitézek a Nemzeti Összetartozás Napján
2011.06.04.

Összeállításunkban az érdi, a szegedi, a pécs-vasasi, a dunaharaszti, a dabasi, a dunavarsányi és a hosszúhetényi ünnepségekről tudósítunk. Tovább...

 

Hõsök napi megmlékezés Pécsett
2011.05.29.

2011. május 29.-én a hagyományokhoz híven az idén is a Dél-Dunántúli Törzsszék Baranya megyei állománya rendezte meg a Hősök napi ünnepi megemlékezést Pécsen a Központi temető első világháborús emlékművénél. A Himnusz közös eléneklésével kezdődött a megemlékezés, ünnepi beszédet vitéz Szárazajtai János mb. székkapitány mondott. Tovább...

 

Hõsök napi megmlékezés Dunaharasztin
2011.05.29.

Május utolsó vasárnapján tartották hagyományos Hősök napi rendezvényüket a dunaharaszti vitézek a Szent Imre Kápolnában. A köszöntések után a Himnusz sorai következtek, utána a történelmi egyházak képviselői mondtak megemlékező beszédeket, majd a Liget Kórus adott elő kórusműveket. Dr. Koós Ferenc történész II. Rákóczi Ferenc a hős, és ami a történelemkönyvekből kimaradt címmel tartott előadást, amelyhez illően a dabasi tüzérek kuruc egyenruhában képviselték magukat a rendezvényen. Az előadás után kivonultak a hősök keresztjéhez és elhelyezték a megemlékezés koszorúját. Tovább...

 

Főszéktartói közlemény
2011.05.27.

Tisztelt Rendtársaim!

 

A Vitézi Rend különböző ágainak egyesítése érdekében a Honvédelmi Minisztérium  2011. április 19-én konferenciát tartott Budapesten, amelyen a vitéz Hunyadi László főkapitány úr vezette delegáción kívül részt vett még három további vitézi csoportosulás is. A konferencián a HM képviselői kifejtették, hogy a kormányzat számára fontos lenne a vitézek segítsége a katonai hagyományőrzésben, a hadisír-gondozásban és a nemzeti eszme aktiválásában. Kifejezték óhajukat a megosztottság felszámolása és az újra egységes Vitézi Rend megteremtése iránt, amelyhez felajánlották segítő szándékukat.

 

A konferenciát követően a Vitézi Szék felhatalmazta vitéz Hunyadi László főkapitány urat, hogy vegye fel a kapcsolatot és kezdeményezzen egyeztető tárgyalást a vitéz Molnár-Gazsó János úr (korábban Várhelyi András) által vezetett csoporttal, miután vitéz Molnár-Gazsó János úr is kifejezte az általa vezetett csoport nevében, hogy fontosnak tartja a kapcsolattartást és az együttműködést.

 

A tárgyalások eredményének értékelését és a további szükséges döntéseket a Vitézi Szék a 2011. június havi ülésén fogja meghozni. A rendi állomány a területi tisztségviselők útján kap tájékoztatást a fejleményekről.

 

 

Hősök napi meghívó Mányra
2011.05.26.

(a képre kattintva olvasható a meghívó)

 

Tata város önkormányzata és a Történelmi Vitézi Rend meghívója
2011.05.23.

(a képre kattintva olvasható a meghívó)

 

Vitézi családi majális Sóskúton
2011.05.14.

A Pest megyei Sóskúton található Tanyasi Lovasudvarban rendezte meg idei családi majálisát a TVR Nyugati Törzsszéke 2011. május 14-én. A Keszi Íjászok harci bemutatója után a vendégek is kedvükre íjászkodhattak, lóra ülhettek vagy forgathatták a karikás ostort. Az üstben főtt marhapörkölt után kötetlen beszélgetéssel, Tasi Sándor VRNT rendtársunk siklósi borát kóstolgatva, ragyogó tavaszi napsütésben töltötte az időt a mintegy ötven fős társaság. Tovább...

 

Családi nap a pécsváradi Dombay-tónál
2011.05.14.

Festői környezetben, a Pécsvárad mellett található Dombay-tónál került megrendezésre – immár negyedik alkalommal - a Vitézi Rend és az 56-os Szövetség tagjainak részvételével a családi nap. Ezúttal a vitézek hívták meg az 56-osokat egy közös ebédre és azt követő kötetlen családi ünnepre. A bográcsban készített finom ebéd elfogyasztása után, borozgatással, beszélgetéssel, jó hangulatban telt a rendezvény. Tovább…

 

Vitézavatás a csíkszeredai Millenniumi-templomban
2011.05.08.

A vitéz Darvas-Kozma József címzetes esperes és a 93 esztendős Orbán László pápai prelátus által celebrált szentmisét követően elsőként azokat avatták, akik már nincsenek az élők sorában. A névsort vitéz Kocsis László törzskapitány olvasta fel. Tovább...

 

Vitézi diszegység Ambrózfalván, a Hősök napi ünnepségen
2011.05.07.

A Történelmi Vitézi Rend szegedi alcsoportja - szíves meghívásnak eleget téve - 2011. május 7-én a Csongrád megyei Ambrózfalvára látogatott, ahol 1945 óta Hősök napi megemlékezés még nem volt. Rendünk a településen nem rendelkezik rendtaggal, ezért bemutatkozásra, a Rend munkásságának ismertetésére is sor került a koszorúzási ünnepség keretén belül. Mogyorós Attila VRNT szegedi alhadnagy úr tartott megemlékező beszédet, melyen az 540 lelket számláló település lakossága jelentős számban megjelent. Mitykó Mátyás Márton polgármester úr egyben felkérte Rendünket, hogy a jövő évben is vegyünk részt rendezvényükön. Tovább...

 

Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek áldotta meg a felújított Zsikla-keresztet Soltvadkerten
2011.03.26.

Nagyon szép időben, népes hívő közösség fogadta 2011. március 26-án délelőtt Soltvadkerten a megyés főpásztort, Főtiszteletű Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érseket. Társaságában ott volt - többek között - Dr. Kerényi János kormánymegbízott, országgyűlési képviselő, Farkas Gergely országgyűlési képviselő a Jobbik parlamenti frakciójának igazgatója, Bárkányi Ernő a Porta Egyesület elnöke, Lehoczki Ferenc a város polgármestere, Hozdik Zsolt esperes-plébános és vitéz Suhajda Krisztián megyei képviselő, a Történelmi Vitézi Rend megbízott székkapitánya. Tovább...

 

Szegeden a Klauzál szobornál ünnepelték a vitézek a 48-as forradalmat
2011.03.15.

Szegeden v. Gimesi István székkapitány, v. Bokor András tb. székkapitány, v. Kürti János és
v. Hárs András a Klauzál szobrot koszorúzta meg a Móra Ferenc Múzeumnál. Tovább...

 

Március 15-ét ünnepelték a vitézek Dunaharasztin és Dabason
2011.03.15.

A Pest megyei Dunaharaszti városi megemlékezés délelőtt 11 órakor a nemzeti imádságunk soraival kezdődött. A Történelmi Vitézi Rend koszorúját vitéz Szilasi-Horváth Csaba székkapitány, vitéz Megyei Péter alhadnagy és vitéz Czófalvi Csia Attila helyezték el az emlékmű lábánál és hajtottak fejet. A koszorúzás végeztével Rendünk felajánlásából a dabasi Kovács Sámuel Tüzércsapat három díszlövést adott le egy 1848 mintájú ágyúból. Tovább...

 

Elhunyt vitéz Bocz Árpádné sz. Csertán Mária VRNT
2011.03.07.

Szomorú szívvel értesítjük rendtársainkat, hogy 2011. március 3-án, földi életének 56. évében elhunyt vitéz Bocz Árpádné sz. Csertán Mária VRNT rendtársunk, a Történelmi Vitézi Rend Baranya megyei csoportjának megbecsült tagja. 1955. február 21-én a Baranya megyei Erzsébeten született. A Rendért tett cselekedeteiért és a hazafias magatartásáért avatták Budapesten 2007-ben a VRNT tagjává. Rendünkért kitartó akarattal, sokat dolgozott avatása óta. Hívő magyar emberként sok barátja és tisztelője volt. Az élete során sok problémát kellett megoldania. Ezeket nagy akarással és munkabírással végezte. Példamutató hazaszeretete, őszintesége, figyelmes és odaadó szeretete nemcsak családjának jelent pótolhatatlan veszteséget, hanem mindenkinek, aki szerette és tisztelte Őt. Példás családi életet élt, gyermekeit hazaszeretetre és nemzeti öntudatra nevelte. Barátai és rendtársai körében nagy tisztelet övezte. Rendtársunkat a Hadak Útján kísérje szeretetünk és imánk. Nyugodjék békében. Felejthetetlen halottunk temetéséről később történik intézkedés. Emlékét szívünkben örökké tartó szeretettel megőrizzük.

Történelmi Vitézi Rend - Baranya megye és Pécs város alcsoportja

 

A Hadak Útjára lépett vitéz Horváth László törzskapitány
2011.02.28.

 

A Vitézi Szék szomorúan tudatja mindazokkal, akik ismerték, tisztelték és szerették, hogy vitéz Horváth László törzskapitány, a Vitézi Szék tagja, a Történelmi Vitézi Rend Észak-Kelet Mo.-i Törzsszékének elöljárója, a Szent György Lovagrend tagja 2011. február 25-én, életének 68-ik évében elhunyt.

Miskolcon született 1943. április 25-én. A Miskolci Egyetemen szerzett gépészmérnöki képesítést és a gépi megmunkálás szakterület oktatója lett. A számítástechnika és a műszaki oktatás kapcsolata tudományban országos hírnevet szerzett. Országos szakfelügyelőként publikációival segítette az új utakat kereső szakiskolákat a rendszerváltást követő időkben. A Miskolci Pedagógus Szakmai Tanácsadó Testület elnöke, a Lazarénus Népfőiskola alapítója, a Magyar Református Missziói Szövetség Tagja, a „Hajnal” című református lap főszerkesztője volt.

Anyai nagyapja, vitéz Rajczi József várományosa-ként 2000-ben avatták vitézzé Budapesten a Hazatérés templomában. Vitézi hadnagy, majd székkapitány, végül 2006-tól az Észak-Kelet Mo.-i Törzsszék törzskapitányaként szolgálta a Vitézi Rendet és hazáját.

Szakmai pályája és hazafias munkája elismeréseként az alábbi kitüntetésekben részesült: a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje (1994), a Vitézi Rend Bronz Érdemkeresztje (2002), Nemzetőr Tisztikereszt (2007), a Szent György Lovagrend Pallosának tulajdonosa (2005), Bronz Emlékplakett a HM Táb. Lelkészi Szolgálattól (2006), a Nemzetközi Szent György Lovagrend Nagykeresztje (2006), a Vitézi Rend Ezüst Érdemkeresztje (2010).

Életében céltudatos, fegyelmet követelő, ugyanakkor engedelmes és tiszteletet adó, hívő magyar ember volt. A mindennapok harcát megvívta, s az Úrtól kapott talentumot építésre, családja, környezete és Rendünk javára fordította.

Vitézi díszőrök és zászlók jelenlétében kísérték utolsó útjára bajtársai 2011. március 4-én Miskolcon az Avasi Református Templom temetőjében. Emlékét szívünkben szeretettel megőrizzük.

 

Magyar Vitézek Bálja 2011 - Budapest
2011.02.19.

2011. február 19-én tartotta hagyományos vitézi bálját a Történelmi Vitézi Rend Budapesten a Stefánia Palotában. A főkapitányi megnyitót követően énekművészek, színészek és táncosok szórakoztatták a bálozó közönséget. A palotást és a nyitó keringőt a korábbi évektől eltérően most ifjú vitéz urak és hölgyek mutatták be. A vidám zenét vitéz Esze Jenő és zenekara szolgáltatta. Tovább...

 

Megemlékezés Mányban az 1945-ös budai kitörés hősi halottairól
2011.02.13.

A Fejér megyei Mány községben tartotta hagyományos központi megemlékezését a Történelmi Vitézi Rend, vitéz Sz. Kovács Ferenc székkapitány, magyarországi széktartó szervezésében. A művelődési házban gyülekeztek a megemlékezők, majd zászlókkal, menetoszlopba rendeződve vonultak be a rk. templomba, ahol Ft. Holnapi D. Márton plébános úr celebrált emlékmisét a haza védelmében elesett magyar katonák tiszteletére. A mise zárásaként a Boldogasszony anyánk c. énekkel fordultak Magyarország patrónájához a nemzet sorsának jobbrafordulásáért. A misét követően a Hősi Emlékművön helyezték el a megemlékezés koszorúit, ahol a szolnoki hagyományőrző honvédek és a vitézek együtt álltak díszőrséget. Beszédet mondott vitéz László Tibor, Fejér megye vitézi székkapitánya. A Rend nevében vitéz Hunyadi László főkapitány koszorúzott. Tovább...

 

Elhunyt vitéz Lehotkay-Kérey Eszter
2011.02.12.

Életének 65-ik évében, 2011. február 12-én adta vissza lelkét Teremtőjének vitéz Lehotkay - Kérey Eszter, Németország székkapitánya. 1945. május 20-án született Mitterteich-ben, várományosként avatták 2001-ben. Budapesten, majd az utóbbi években Biberach-ban élt. Rendünkben kitartó akarattal, tevőlegesen dolgozott avatása óta. Együttműködésünk úgy a Vitézi Rendben,  mint az Ulm Környéki Protestáns Gyülekezetben példamutatóan gyümölcsözö volt. Hosszú betegsége nem törte meg. Szenvedését tűrve mindannyiunknak a mielőbbi gyógyulás reményét sugallta. Az Ulm Környéki Protestáns Gyülekezet hívei és lelkipásztora, Nt. dr. Varga Pál február 20-án a 17:00 órai dietenheimi istentiszteleten, illetve az utána tartandó   szeretetvendégség keretében emlékezik meg rendtársunkról. A hamvasztás utáni gyászszertartás a biberachi városi temetőben lesz február 21-én 15:00 órakor. Temetése későbbi időpontban Budapesten lesz.

vitéz szárazajtai Bakó Árpád v. hadnagy, Németország déli-alcsoport

 

Horthy kormányzó és kora - kiállítás nyílik Pátyon (Pest m.) 2011. február 18-tól
2011.02.13.

(a képre kattintva olvasható a meghívó)

 

Hagyományőrzők emléktúrája a doni hősök tiszteletére
2011.01.09.

Idén tizenegyedik alkalommal keltek útra a doni hősök emlékére szervezett túrára a Donnál harcolt szövetséges országok hagyományőrzői. A háromnapos emléktúra január 27-én a Komárom-Esztergom megyei Bajnáról indult. Ezt követően Héregen át menetelt a több mint 100 fős csoport II. világháborús ruházatban és fegyverzettel Tardoson át Bajra. A 40 kilométeres emléktúra a tatai várnál rendezett ünnepségen zárult, ahol koszorúzással és díszsortűzzel tisztelegtek az elesett katonák emléke előtt. Tovább...

 

A Hadak Útjára lépett vitéz Sike József
2011.01.28.

2010. december 24-én, földi életének 89. évében a Hadak Útjára lépett vitéz Sike József, a Történelmi Vitézi Rend Baranya megyei alcsoportjának tagja. Komádiban született 1921-ben és Székesfehérváron avatták vitézzé 1937-ben várományosi jogon. Temetése 2011. január 18-án volt Komlón, ahol a vitézi zászlóval álltak díszőrséget a ravatalnál és kísérték el utolsó útjára bajtársukat a baranyai vitézek.


Megemlékezés Mányban a budai kitörés hősi halottairól
2011.01.24.

(a képre kattintva olvasható a meghívó)

 

A 101 éves vitéz Kovács Ernő köszöntése
2011.01.07.

Vitéz Kovács Ernő magyar királyi főhadnagy 2011. január 7-én töltötte be a 101. évét. Az idős urat a Történelmi Vitézi Rend tatai alcsoportjának tagjai: vitéz Dinga László, vitéz Hanzlik János, vitéz Kaszál József és vitéz Laborc György köszöntötték születésnapján. Ernő bácsi leányával és annak családjával él Tatán, jó egészségnek és szellemi frissességnek örvend, de nagy társaságba már nem vágyik. Tovább...

 

Sepsiszentgyörgyön is megemlékeztek a doni áldozatokról
2011.01.12.

A Sepsi-széki vitézek 2011. január 12-én fáklyás megemlékezéssel rótták le tiszteletüket és kegyeletüket a Don-kanyarban elesett hősök emléke előtt, egyúttal megemlékezve a Keleti-Kárpátoktól keletre harcoló és hősi halált halt sepsiszentgyörgyi magyar honvédekről. A II. világháborúban elesett sepsiszentgyörgyieknek állított emlékműnél megrendezett ünnepen vitéz Nagy Zoltán vitézi hadnagy ismertette a doni eseményeket. Történelmi áttekintéssel idézte fel a 68 éve történteket, majd Pap Attila református lelkipásztor mondott imát az áldozatokért. A megemlékezésen képviseltették magukat civil szervezetek, úgy mint az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) és a HVIM,  Sepsiszentgyörgy város elöljárói, és jelen volt vitéz Lázár Elemér, Erdély országos törzskapitánya is. Az ünnepségről készült tudósítás megtekinthető ide kattintva: filmriport

 

Nemzeti Feltámadásunk Ünnepe Verőcén
2011.01.09.

2011. január 9-én a Szent Korona hazatérésének 33-ik évfordulója alkalmából a Magyarok Szövetsége szervezésében és a Történelmi Vitézi Rend, valamint Verőce község közreműködésével Nemzeti Feltámadásunk Ünnepe címen nagyszabású ünnepségre került sor a verőcei Géza Fejedelem Református Általános Iskola sportcsarnokában. A rangos eseményt 28 történelmi zászlóval bevonuló, rendi díszbe öltözött vitézi egységünk nyitotta meg. A rendezvényen a Szent Koronával, valamint - élve társadalmunk időszerű kérdésével – a magyarországi alkotmányozási folyamattal foglalkozó előadások hangzottak el. A  mintegy 1200 hallgató előtt elsőnek Szántai Lajos művelődéstörténész szólalt fel „A magyar Szent Korona“ című ünnepi, nagyívű előadásával. Prof. Dr. Papp Lajos „Magyarságtudat 2011“ című  felszólalásában a magyarok Kárpát-medencei küldetésével  foglalkozott. Ezt követően vitéz Woth Imre, a Magyar Koronaőrök Egyesülete elnökének nagy sikerű előadása következett a Szent Korona 1944–45. évi kimenekítéséről „A Szent Korona titkai“ címmel. Tovább...



Doni megemlékezés Dabason
2011.01.09

A dunaharaszti alegység ebben az évben Dabas városában emlékezett a doni áttörésre, amely alkalomból a város egy új, a mennybe szálló lelket szimbolizáló II. világháborús emlékművet avatott. Az ünnepség az I. világháborús emlékműnél kezdődött, ahonnan kb. 20 perces fáklyás felvonulással érkeztünk a felavatandó emlékműhöz. A Himnusz eléneklése után a történelmi egyházak képviselői áldották meg a jelenlévőket és az emlékművet. Tovább...

 

Koszorúzás Pécsett a doni katasztrófa hősi halottaiért
2011.01.09

A doni áttörés 68. évfordulójára emlékezve, 2011. január 09.-én a Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszék Baranya megyei alcsoportja ünnepi megemlékezést rendezett a doni áttörésben részt vett magyar katonák tiszteletére és a hősi halált haltak emlékére. Az ünnepi megemlékezés színhelye a pécsi köztemető első világháborús emlékművénél volt. Tovább...

 

A doni tragédia 68.-ik évfordulójára emlékeznek Budapesten
2011.01.05.

Az 1943. januári doni áttörés 68. évfordulóján a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg hősi halottaira emlékeznek a vitézek 2011. január 12-én (szerdán) Budapesten. A Budavári Nagyboldogasszony Templomban délelőtt 10:00 órakor kezdődik az emlékező szentmise, amelyet ünnepi megemlékezés és koszorúzás követ a Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán 11:30-kor.

 

 

A Hadak Útjára lépett vitéz Bender József
2010.12.10.

 

2010. december 10-én, földi életének 89-ik évében elhunyt vitéz Bender József, a Történelmi Vitézi Rend Baranya megyei alcsoportjának tagja.

1922. március 10-én született Siklóson. Élsportoló volt, atletizált, kalapácsvetésben országos bajnok volt. A Helsinki olimpiára is jelölték, de a kommunista rendszer számára nem volt megbízható személy, ezért nem kerülhetett ki az ötkarikás játékokra. Az 1956-os forradalom idején a siklósi járás nemzetőr parancsnoka volt, amiért négy évet töltött a megtorló hatalom börtönében. Saját érdeme alapján 2002-ben avatták vitézzé Budapesten.

Példás családi életet élt, gyermekeit és unokáit hazaszeretetre és nemzeti öntudatra nevelte. Barátai és rendtársai körében nagy tisztelet és szeretet övezte. Betegsége idején sem csüggedt el, mindig érdeklődött a Vitézi Rend iránt. Irányt mutató egyénisége, példamutató hazaszeretete, szigorú becsületessége és őszintesége, figyelmes és odaadó szeretete nemcsak a családjának jelent pótolhatatlan veszteséget, hanem mindenkinek, aki szerette és tisztelte Őt. Temetése 2010. december 20-án volt Siklóson. Vitézi bajtársai kegyelettel megőrzik szívükben az emlékét.

 

Megjelent a 2010/2. és 3. sz. Vitézi Tájékoztató
2010.12.02.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványai megtekinthetők a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

Pajtás Ernő koronaőr parancsnokra emlékeztek Budapesten
2010.12.05.

A Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Koronaőrök Egyesülete és Történelmi Vitézi Rend közös megemlékezést tartott 2010. december 5-én bankói Pajtás Ernő vezérőrnagy, a Szent Korona megmentője halálának 60. évfordulóján, a budapesti Farkasréti temetőben. Tovább...

 

A Nemzet Székelykapuját avatták Kenderesen
2010.11.14.
2010. november 14-én, vasárnap délben, római katolikus szentmise és református istentisztelet után Kenderesen felavatták a nemzet székelykapuját. A baróti mesterek által újrafaragott kapu eredetije 1940-ben készült és vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó kenderesi kastélyában állították fel. A kaput a II. világháború után a kommunisták megsemmisítették. Ezt faragták most újra a háromszéki mesterek. A kapu újraállítását a Történelmi Vitézi Rend, a Horthy Miklós Társaság, a Magyar Tengerészek Egyesülete és Kenderes Város Önkormányzata kezdeményezte, a gyűjtéshez később csatlakozott a Magyarok Világszövetsége is. Költségét magyarországi, erdélyi, felvidéki támogatók, hagyományőrző szervezetek adták össze. Tovább...

 

 

A baji sortűzben elesettek előtt tisztelegtek
2010.10.26.

A Történelmi Vitézi Rend tatai alcsoportjának ötlete nyomán készült el az egykori baji szovjet laktanya előtt az 1956-os sortűz áldozatainak emléket állító kő. Az ünnepélyes avatáson a forradalom élő legendája, Wittner Mária is beszédet mondott. Schunder Tibor, a Komárom-Esztergom megyei Baj község polgármestere köszönetet mondott Wittner Máriának, amiért eljött Bajra és Tatára, s végigjárta a forradalom helyszíneit. Tovább...

 

Az 1956-os forradalomra emlékeztek a vitézek
2010.10.23.

Az 1956-os forradalom 54-ik évfordulóján ország-világszerte megemlékeztek és elhelyezték a megemlékezés koszorúit a vitézek. Néhány helyszínről fényképes tudósítással számolunk be. Tovább...

 

 

Magas állami kitüntetést kapott vitéz Krasznay Béla
2010.10.22.

Schmitt Pál köztársasági elnök – Orbán Viktor miniszterelnök előterjesztésére - október 23-a, az 1956-os forradalom és szabadságharc 54. évfordulója alkalmából példaértékű életútja elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje katonai tagozata kitüntetést adományozta vitéz Krasznay Béla nyugalmazott ezredesnek, a Történelmi Vitézi Rend tb. helyettes főkapitányának, a Recski Szövetség elnökének 2010. október 22-én a Parlamentben.

 

Emlékművet állítanak Hadad községben a Székely hadosztály hőseinek
2010.10.21.

A magára hagyott, utánpótlás nélkül is az utolsó töltényig harcoló Székely hadosztály elesett hősei sírhelyén avatnak emlékművet a Szatmár vármegyei Hadad községben 2010. október 30-án és 31-én. A meghívó nagyításához kattintson a képre.

 

Rekviem az elfeledett tatai áldozatokért
2010.10.20.

A baji sortűzben 1956-ban elesett fiataloknak állítanak emlékművet a baji laktanyánál 2010. október 26-án 16:30 órai kezdettel a Történelmi Vitézi Rend tatai csoportjának kezdeményezésére. Az emlékművet Wittner Mária avatja fel, aki 13 évet töltött börtönben forradalmi tevékenysége miatt. Tovább...

 

A Hadak útjára lépett vitéz Nagy Kálmán ny. huszár ezredes
2010.10.13.

 

Katonai tiszteletadással és több honvédlovas hagyományőrző alakulat részvételével búcsúztatták Budakeszin 2010. október 13-án a legidősebb magyar huszártisztet, vitéz Nagy Kálmán nyugalmazott huszár ezredest, akit 2010. szeptember 21-én életének 101-ik évében szólított magához teremtője.
Tovább...

 

A Vitézi Rend megalapításának és a trianoni diktátum 90-ik évfordulójára állítottak emlékművet Érden
2010.10.06.

2010. október 6-án kettős ünnepet tartottak Érden, a városközpontban lévő református templom kertjében. Elsőként felavatták a Vitézi Rend megalapításának és a trianoni országcsonkítás 90-ik évfordulójára készített emlékművet, vitéz Csák Attila szobrászművész alkotását. Tovább...

 

Állománygyűlés Kunszentmiklóson
2010.10.02.

A Bács-Kiskun megyei alcsoport 2010. október 2-án Kunszentmiklóson tartotta őszi állománygyűlését a református közösségi házban, amelynek vendégei voltak vitéz Hunyadi László főkapitány és vitéz Cseresnyés Pál tb. törzskapitány. Bemutatkozott az alcsoport új vezetője, vitéz Suhajda Krisztián mb. székkapitány. A főkapitány megköszönte vitéz Molnár Piroska, Dr. Juharosné tb. székkapitány asszony hosszantartó eredményes munkásságát és az alcsoport támogatását kérte az új tisztségviselők részére. Tovább...

 

A Hadak Útjára lépett vitéz Endrész Mihály
2010.09.30.

 

A TVR Kanadai Törzsszéke tudatja, hogy vitéz Endrész Mihály m.kir. gyal. őrm. 2010. szeptember 4-én, életének 91-ik évében, Waterloo városi otthonában visszaadta lelkét a Teremtőjének. 1919-ben született Rátkán. Kassán kapott kiképzést, majd 1941. őszén a keleti harctérre került. Télen a hidegben, nyáron a forróságban küzdött a partizánok ellen, kimondhatatlan veszélyben. 1944-ben újra a harctérre került. A háború befejezése után egy nappal később tette le a fegyvert egy késett hírközlés miatt. Hazatérése után 1948-ban politikai okok miatt letartóztatták. Nyolc évet raboskodott a váci börtönben. 1956-ban a forradalom napjaiban a műszaki tudása felhasználásával kinyitotta saját, majd társai zárkáját és szabadok lettek. Családjával Ausztriába menekült, majd Németországban dolgozott 10 évig. 1967-ben érkezett Kanadába. Családja és bajtársai körében vitéz Detre Gyula tb. törzskapitány avatta vitézzé Torontóban 1997-ben. Nyugdíjas éveit felesége ápolásával, hadtörténeti, tudományos könyvek, természetes gyógymódok tanulmányozásával, sakkozással töltötte. Kapcsolatot tartott zárkatársaival és számos magyar politikai szervezettel. Tagja volt a Magyar Harcosok Bajtársi Közösségének. Magyar, kanadai és német zászlók jelenlétében búcsúztatták 2010. szeptember 10-én Waterloo városban. Béke poraira! Pax Vobiscum!

vitéz bősházai Égerházi Sándor
tb. vitézi hadnagy

 

Vitézavatás Budapesten
2010.09.25.

A Történelmi Vitézi Rend 2010. szeptember 25-én Budapesten tartotta az újonnan felvett vitézek ünnepélyes eskütételét és avatását a Belvárosi Plébániatemplomban. Az eseményre zsúfolásig megtelt a templom, ahová díszegyenruhás tengerészek és koronaőrök kíséretében hozták be a Szent Korona mását. Összesen 124 fő válhatott a Rend tagjává, ebből 8 fő saját katonai érdemei alapján, 23 fő posztumusz lett felavatva. Vitéz Hunyadi László főkapitány végezte az avatási szertartást, majd köszöntötte az új rendtársakat, és Isten áldását kérte reájuk, magyar nemzetünkre, Hazánkra. Tovább...

 

A Nyergestetőn állítottak kopjafát a vitézek
2010.08.28.

2010. augusztus 28-án az erdélyi és magyarországi törzsszékek képviselői együttesen tisztelegtek a hazájukért életüket áldozó honvéd hősök emléke előtt. Ünnepélyesen felszentelésre került a Történelmi Vitézi Rend Erdély Törzsszékeinek kopjafája, a Vitézi Kopjafa. Tovább...

 

Vitéz lófő Dálnoki Miklós Bélának állított emléktáblát Dálnokon a Történelmi Vitézi Rend
2010.08.27.

Vitéz lófő Dálnoki Miklós Béla vezérezredes, miniszterelnök tiszteletére állított emléket a Kovászna megyei Dálnokon a Történelmi Vitézi Rend 2010. augusztus 27-én. A művelődési ház homlokzatára elhelyezett emléktáblát vitéz Hunyadi László főkapitány leplezte le, majd megszentelte illetve megáldotta vitéz Pakó Benedek nyugalmazott kanonok és Marosi Károly ref. lelkész. Az ünnepségen rendi díszben és vitézi zászlókkal jelen volt a Vitézi Szék további négy tagja, számos székkapitánya és vitézi hadnagya, valamint közvitéze. Megjelent Balogh György, a Magyar Köztársaság csíkszeredai főkonzulja, Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége elnöke, Tamás Sándor és Demeter János, megyei tanácselnök és alelnök is. Tovább...

 

Ünnepi megemlékezés Horthy Miklós újratemetésének 17. évfordulóján
2010.08.25.

2010. szeptember 5. (vasárnap)
9.00 órakor - Maurer Péter ny. tengerész gyűjteményének átadása a Tengerészeti Kiállítóteremben
10.00 órakor - ünnepi ökumenikus istentisztelet a református templomban (Credo együttes fellépése)
15.00 órakor - megemlékező beszédek és koszorúzás a Horthy család kriptájánál

Szállásfoglalás a Horthy-kastályban: (+36) 59-328-158

 

Országzászló avatás Pázmándon
2010.08.20.

A Fejér megyei Pázmándon 2010. augusztus hó 20-án - Szent István ünnepén - került felavatásra és megszentelésre a falu  "ORSZÁGZÁSZLAJA" az új parkban, melynek létrejötte a pázmándi polgárok adakozásának eredménye. 9 órakorkor szentmisével kezdődött az ünnepség, majd díszmenetben vonult a tömeg az avatás színhelyére az Országzászló elé, az élen haladt tíz történelmi zászló, majd a Történelmi Vitézi Rend Fejér megyei díszegysége, s Pázmánd falu zászlaja.Őket követte a polgármester, a meghívott vendégek, az egyházközség vezetői és az ünneplő polgárság. A számos zászló az emlékmű térségében félkörben helyezkedett el, igen látványos alakzatban. A Himnusz, és a katolikus és a protestáns lelkészek áldása alatt a zászlók tisztelegtek, majd a polgármesterés vitéz Hajdú Szabolcs vitézi törzskapitány ünnepi beszéde hagzott el, s  a helyi Krónikás együttes műsora. Tovább...

 

Meghívó orgonahangversenyre Egerbe augusztus 15-én
2010.08.09.

Nagyboldogasszony ünnepén, 2010. augusztus 15-én (vasárnap) 19:00 órai kezdettel az egri Szervita templomban (Szaicz Leó u. 7) "Üdvözlégy Mária, Mennyek Királynője!" címmel orgonahangversenyt mutat be vitéz Szabó Balázs orgonaművész. Opera és oratórium áriákkal közreműködik Bálint Natália. A belépés díjtalan, adományokat a templom felújítására elfogadnak.

 

Ünnepség a Szent Korona mentésének 65. évfordulóján
Mattsee (Salzburg tartomány) Ausztria, 2010. július 2-4.
2010.07.04.

A Magyar Szent Korona megmentésének 65-ik évfordulóját a Koronaőrség és Történelmi Vitézi Rend kétnapos rendezvénnyel ünnepelte meg az ausztriai Mattsee városában. A magyarok koronáját az oroszok elől menekítették külföldre a koronaőrök, először Veszprémben, aztán Kőszegen, végül Velemben rejtették el, mielőtt az osztrák Mattsee-be érkezett. Az azonos nevű Mattsee tóhoz közeli kis dombon a föld alatt bújtatták csaknem három hónapon keresztül a Szent Koronát. A terület amerikai ellenőrzése alá kerülését követően a koronaőrök az amerikai erőknek átadták, miután ígéretet kaptak, hogy az USA menedékjogot biztosít a Korona részére. Tovább...

 

Gödöllőn felavatták a Pozsonyi csata emlékművét
2010.06.26.

A Történelmi Vitézi Rend és a Szent György Lovagrend által felajánlott Pozsonyi Csata Emlékművét a Táncsics Mihály úti Nemzeti Együvé Tartozás Parkjában leplezték le 2010. június 26-án. Vitéz Füredi Gábor fafaragó művész egy villámsújtotta 400 éves törökmogyoróból készítette az alkotást. A két tonna tömegű, 4 és fél méter magas oszlopon a magyar őstörténet és honfoglalás hiteles régészeti leleteit ábrázoló faragványok, jellegzetes díszítő ornamentika és a László Gyula régész-professzor által rekonstruált, két honfoglaláskori öltözetű álló alak látható. Az elölnézeti főmotívum a nagyszentmiklósi kincs 4. számú korsójának győztes fejedelmét ábrázolja, alá a tiszabezdédi fejedelmi tarsolylemez, fölé turulos női hajfonatkorong került. A felület többi részét is jellegzetes ornamentika, tarsolylemezek, hajfonatkorongok, díszes öv- és ruhaveretek faragványai töltik ki. Legalul rovásírással tüntették fel a pozsonyi csatát és évszámát. Tovább...

 

Zászlószentelés – állománygyűlés Pécsett
2010.06.30.

2010. június 30-án Pécsett a református templomban vitézi zászlót szenteltek. Az orgona hangjára vonult be a zászló v. Kőhidi Tamással az élen, mögötte haladtak a Rend területi elöljárói. Az Úrasztala előtt v. Nyárfás Csaba törzsszéki vitézi hadnagy tett jelentést a Baranya megyei székkapitányi feladatok ellátásával megbízott v. Decleva Ferenc mb. törzsszéki vitézi hadnagynak az alkalomról és engedélyt kért a zászlóavatásra. A vitézi hitvallást követően orgonaszó kíséretével elénekelték a Himnuszt. Ezután tájékoztatta az érdekelteket az újabb zászlószentelés indokoltságáról. V. Szalay Lajos református lelkész és Bodogán László görögkatolikus parókus nemzetőr őrnagy urak áldották-szentelték fel a zászlót, amelyet v. Nyárfás Csaba háromszor meglengetett és kijelentette, hogy megőrzéséről gondoskodik. Tovább...

 

 

Felújított hősi emlékművet avatnak Győrben június 30-án
2010.06.22.

A Hősök terén (a Rába kettős híd átvezető útjának déli oldalán) 2010. június 30-án (szerdán) 21.30 órakor kezdődik a felújított I. világháborús hősi emlékmű avatása, amelyre hívja és várja tagjait a Történelmi Vitézi Rend. 72 év után újra fellobban az obeliszk tetején az örökláng. Köszöntőt mond Fehér Imre VRNT székkapitány, nyá. határőr őrnagy, a Szent László Határőr Hagyományőrző Egyesület elnöke.

 

Rákóczi-emléknap Köröm községben
2010.06.22.

II. Rákóczi Ferenc az ónodi várban és a hozzá tartozó Körömi-mezőn tartott országgyűlést 303 évvel ezelőtt. A gyűlést 1707. május 1-re hívta össze a vezérlő fejedelem, de az árvizek miatt a táborhelyet végül nem Ónodon, hanem a körömi mezőn jelölték ki.Tíz éve Köröm község polgármestere kezdeményezte, hogy a település évenként tartson emléknapot, amelyet 2010. június 22-én immár a tizedik alkalommal rendezték meg a Körömi Rákóczi Emlékparkban. Tovább...

 

Horthy Miklós tiszteletére avattak emlékművet Dunavarsányban
2010.06.19.

Vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzónak állítottak emlékművet tisztelői a Pest megyei Dunavarsányban 2010. június 19-én. A Történelmi Vitézi Rend képviseletében beszédet mondott vitéz Szilasi-Horváth Csaba székkapitány, aki elmondta: a Történelmi Vitézi Rend a kormányzó egyik legnemesebb és máig is élő műve. A rendezvény végén a hálás vitézek nevében vitéz Szűcs Gyulával helyezett el koszorút. Tovább...

 

Országzászló avatás az ezeréves fennállását ünneplő Diósdon
2010.06.13.

A Pest megyei Diósd ezer éves fennállására és a trianoni békeszerződés kilencvenedik évfordulójára emlékezve monumentális Árpád emlékhelyet és Országzászlót emeltek. Az 33 méter (!) magas zászlórúd egy 18 négyzetméteres nagyságú lobogóval, derekán a Nap illetve a Hold jelképeivel és 33 darab zászlóval van ékesítve. Mindez egy 7 méter magas kunhalmon helyezkedik el, amire a négy égtáj felől négy lépcső vezet majd fel. Az emlékhelyet Diósd ezer éves fennállásának alkalmából, az Árpád-ház emlékére, a trianoni békediktátum 90. évfordulóján, Diósd képviselőtestületének akaratából, Makovecz Imre Kossuth-díjas építész és Dárdai Balázs építész tervei alapján, közadakozásból a Diósdi Országzászló Alapítvány emelte. Tovább...

 

 

Vitéz Molnár V. József előadása a Kormányzóról és Trianonról
2010.06.07.

Vitéz Nagybányai Horthy Miklós kormányzóvá választásának és a trianoni tragédiának 90. évfordulója alkalmából Dr. vitéz Molnár V. József 2010. április 9.-én és 10.-én mindkét témában felejthetetlen előadást tartott a kenderesi református templomban. Erről készült két DVD, valamint az ő lektorálásával és ajánlásával a most megjelent "TRIANON a két világháború között megjelent írások és versek" című füzet és egy reprint kiadású könyv "ÉS MÉGIS ÉLÜNK " a Pesti Hírlap külön kiadása 1920-1930. Telefonon a 06-30-425-7000 számon rendelhetőek illetve e-mailcímen utánvéttel: 19200604trianon@gmail.com

 

A 90 éves békediktátumra emlékeztek a vitézek a Nemzeti Összetartozás Napján
2010.06.04.

Érden a Kutyavári úti országzászlónál tartották a városi ünnepet, ahol T. Mészáros András polgármester mondott beszédet, majd majd Hermann Róbert, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum főtanácsosa ismertette a trianoni tragédia okait. Ezt követően Kubik Anna színművésznő szavalatát és a Mistral együttes műsorát hallgatták meg az egybegyűltek. A Történelmi Vitézi Rend zászlajával díszőrséget álló vitézi egységet vitéz Erdélyi-Takács István vezette és helyezte el a megemlékezés koszorúját. Tovább...

 

Kárpát-Haza templom épült Verőcén Trianon 90-ik évfordulójára
2010.06.04.

A Nemzeti Összetartozás Napján, a gyászos trianoni döntés 90. évfordulóján, 2010. június 4-én 16 óra 32 perckor kondult meg először a verőcei Lósi völgyben felavatott Kárpát-Haza Templom kicsi harangja. A templom Bethlen Farkas verőcei polgármester kezdeményezésére és szervezésében közadakozásból, önkéntes élőmunkával és téglajegy megvásárlásával egy év alatt épült fel. A templom ajtaja mindig nyitva áll a kereső, az imádkozni vágyó és a nemzet megújulásáért tenni akaró emberek előtt. Tovább...

 

 

Országzászló áll Kecskemét belvárosában
2010.06.04.

Kecskemét Közgyűlése 2010. február 4-i ülésén döntött az Országzászló felállításáról a szomorú következményű trianoni diktátum aláírásának 90. évfordulója alkalmából. 2010. június 4. délelőttjén pedig, több száz ünnepelve emlékező jelenlétében került felavatásra a Lestár téren. Az oszlopon a Szózat első két sora olvasható, Balanyi Károly tűzzománcba foglalt, két angyal által tartott címerével, és felette az országzászlóval. Tovább...

 

 

Vitéz Hunyadi László főkapitány felhívása a Rend tagjaihoz
2010.06.04.

(kattintson a megtekintéshez)




90 éve történt
magyar hazánk megcsonkítása
2010.06.04.

A békekonferencia vezetői az aláírás időpontját június 4-én délelőtt 10 órára tűzték ki.

Az ország hangulata nyomasztó volt, a sajtó hangja levert, rezignált és drámai.

A kormány június 4-ére katonai készenlétet rendelt el az összes csapattestnél, csendőrösszpontosítások történtek, s a városokban a rendőrőrszemeket megkettőzték. Rádió még akkor nem volt. Párizzsal állandó telefonösszeköttetésben állt Budapest. A nagy lapok kiadóhivatalai előtt tömegek lesték a kirakatban időről időre megjelenő hírközleményeket. Az utcák már reggel óta valami furcsa nyugtalansággal voltak tele. Minden arcon szorongás, a tekintetek fáradtak, üresek, mint a halottasházaknál virrasztás után. Még a szokott utcazaj is tompább volt, mint máskor.

Tíz óra után egy-két perccel jött a végzetes párizsi hír, és ekkor megkondultak a harangok, előbb Pesten, majd villámgyorsan szétfutott a hír, egymásután mindenfelé az országban. A magyarok két óra hosszat tartó harangkongással temették múltjukat és jövőjüket.

Budapest percek alatt feketébe öltözött. Perceken belül fekete gyászlobogók lengtek mindenütt, az ablakokban fekete drapériák. Az utcák fekete gyászruhákkal teltek meg. Emberek, asszonyok, férfiak mentek az utcán patakzó könnyekkel, nemegyszer hangosan zokogva. Emberek rázták az öklüket az ég felé átkozódva. Az Oktogon sarkán egy rokkant letépte zubbonyát és könyökben levágott csonka karját mutogatva, őrjöngve kiabálta: „Hát ezért?” Az utcákon ismeretlen, egymást soha nem látott emberek borultak egymás nyakába, a terek padjain zokogókat vettek körül vigasztaló emberek és az állandó és szakadatlan harangzúgásban rohant bele a gyászba és kétségbeesésbe ezer rikkancs: „Rendkívüli kiadás”. A lapok gyászkeretben, mindenki mohón olvasta, amit úgyis tudott, mindenkiben lángolt a tehetetlen düh, csoportoknak vezércikkeket olvastak fel hangosan… a Múzeum téren elkezdték a himnuszt énekelni… és a harangok kongtak, kongtak, szakadatlanul, szinte elviselhetetlenül.

A templomok gyorsan megteltek síró emberekkel, hisz a kétségbeesés mélyén mindnyájan Istenbe próbáltunk kapaszkodni, papok mentek fel a szószékre megkísérelni a lehetetlent, vigasztalni ott, ahol nem volt vigasztalás . A vidéken ugyanez volt a kép. Harangkongás, gyász és kétségbeesés mindenütt. Néhány ökölcsapáson, kisebb verekedésen kívül rendzavarások nem fordultak elő, hiszen az összes italmérések zárva voltak és minden közbiztonsági intézkedés megtörtént. Csak a harangok kongtak 10 órától kezdve mindenütt, minden városban és minden faluban két órán keresztül.

E sorok írója 14 éves fiú volt és negyedikes gimnazista akkoriban. Tíz órakor növénytan óra kezdődött és Kovách Demjén tanár úr magas, szikár alakja pontosan jelent meg az ajtóban, mint mindig. Felment a katedrára, beírta az osztálykönyvet, de nem kezdte el a feleltetést, mint szokta, hanem lehajtott fővel meredt maga elé egy hosszú percig...

És akkor megkondultak a harangok. Kovách Demjén tanár úr felállt, odament a térképtartóhoz, kivette a térképet, amelynek felső sarkában még ez a név állt: "A Magyar Szent Korona Országainak Politikai Térképe", és felakasztotta a térképállványra s mindezt egyetlen szó nélkül, aztán megállt előtte, kissé oldalt, hogy ne takarja el elölünk, és nézte, olyan arccal, olyan leírhatatlan lágy kifejezéssel, amilyet mi még soha sem láttunk száraz és örökké szilárd arcán. Mi halálos csendben néztük a térképet és az előtte álló, szürkülő hajú cisztercita papot, amint feje egyre lejjebb esett a mellére és a kívülről behallatszó harangzúgás által még inkább kimélyített csendben inkább magának, mint nekünk, ennyit mondott:

"Consummatum est."

Ötvennégyen voltunk, ötvennégy tizennégy éves magyar fiú. A golgota utolsó szavai után nem bírtuk tovább, leborultunk a padokra és elkezdtünk sírni. Odakint kongtak a harangok.

Nagymagyarország keresztrefeszítésének napja volt: 1920. június 4. péntek..."

(Dr. Padányi Viktor: Egyetlen menekvés)

 

 

Hősök napi megmlékezések
2010.05.30.


A Hősök napját május utolsó vasárnapján tartják. Eredete az 1917. évi VIII. törvényre vezethető vissza: „nemzetünk hősi halottainak kegyeletteljes tiszteletét megfelelő módon kifejezésre kell juttatni.” Az ünnepet a kommunista diktatúra eltörölte, majd a rendszerváltozást követően került ismét vissza a köztudatba. Idén is számos magyarországi és kárpát-medencei településen megemlékeztek hőseinkről a Történelmi Vitézi Rend alcsoportjai. Tovább...

 

 

Megjelent a 2010/1 sz. Vitézi Tájékoztató
2010.05.28.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványa megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

 

 

 

FELHÍVÁS!

 EGYSZERRE SZÓLJANAK A HARANGOK A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN!
MAGYARORSZÁG NEMZETI GYÁSZNAPJÁN 2010. JÚNIUS 4-ÉN DÉLUTÁN 16:32 – 16:35-IG, 3 PERCEN ÁT ZÚGJANAK A HARANGOK, SZÓLJANAK AZ AUTÓDUDÁK!
90 évvel ezelőtt … Ekkor írták alá… ekkor csatolták el Magyarország történelmi tájait, magyarok millióit! Emlékeznünk kötelesség.

 

 

Koronaőrök a Magyar Nemzeti Múzeumban (Múzeumok majálisa 2010)
2010.05.01.

A 15. Nagy Múzeumünnepen május 15-én és 16-án reggel 9-től 21 óráig a Múzeumkertben és a Magyar Nemzeti Múzeum épületében kézműves, koncert, előadás, interaktív foglalkozás, filmvetítések, rendhagyó tárlatvezetések, és szakmai programok minden korosztálynak. A Magyar Koronaőrök Egyesülete többszáz éves hagyományokat ápol és büszkén viseli a koronaőrök festői egyenruháját. Háromnegyed egykor ünnepélyesen vonulnak be a Múzeum főkapuján, díszőrséget adnak a Koronázási Palást előtt, a II. emeleti József nádor termekben pedig három turnusban – 13, 14 és 15 órai kezdettel – személyesen is találkozhatunk velük. Kiképzésük nehézségei, ünnepi szolgálatuk különlegességei mellett az öreg koronaőrök elárulnak néhány történeti érdekességet. A belépés díjtalan.

 

A Hadak Útjára lépett vitéz Felszeghy Loránd
2010.04.30.

 

2010. március 28-án, földi életének 94-ik évében hunyt el vitéz domáldi és szászujfalusi Felszeghy Loránd, az 1991-ben alakult Nemzeti Alapítvány egyik alapító tagja, a Doni Bajtársi Szövetség és a Történelmi Vitézi Rend, a Horthy Miklós Társaság, a Szent Lázár Katonai és Ispotályos Lovagrend tagja. Bajtársunk 1916-ban Désen született. Saját érdemei jogán avatták vitézzé Budapesten 1999-ben. 2006-ban kezdeményező közbenjárására és támogatására  Pestszentlőrinc önkormányzata II. világháborús emlékművet emelt a Bp. XVIII. kerületi Kossuth téren. Irányt mutató egyénisége, példamutató hazaszeretete, szigorú becsületessége és őszintesége, figyelmes és odaadó szeretete nemcsak a családjának jelent pótolhatatlan veszteséget.

Hamvait a Pestszentlőrinci Köztemetőben, 2010. április 23-án helyezték örök nyugalomra.

 

Ünnepség a Szent Korona mentésének 65. évfordulóján
Mattsee (Salzburg tartomány) Ausztria, 2010. július 2-3-4.
2010.04.27.

„Lépünk, ahol ők jártak, látjuk, amit ők láttak…” v. Woth Imre.
Szeretettel várjuk minden rendtársunkat, hozzátartozóikat, barátainkat, érdeklődőket a Szent Korona és a koronázási jelvények 65 év előtti megmentésének helyszínére. Programok:
Július 2. péntek: Magyar est, 18:00-tól 22:00 óráig (kiállítás, gyepűvédők, baranta harci bemutató, nyilazás, stb.). Helyszín: Kiállítás a kastélyban, bemutatók a tóparti kelta skanzen és park területén.
Július 3. szombat: Magyar délelőtt, 10:00-13:00 óráig. Helyszín: ugyanott és a tavon lévő színpadon. (Napvágás zenekar, harci bemutatók).
Július 4. vasárnap: 10:00-től koszorúzás, katolikus szentmise, a Szent Korona Magyar Emlékmű és az erdélyi két kopjafa felszentelése. Ebéd: magyar gulyásleves.

Történelmi Vitézi Rend

Magyar Koronaőrök Egyesülete

 

A Történelmi Vitézi Rend főkapitányának levele a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövetségének ügyvivőjéhez
2010.04.10.

Mély megrendüléssel értesültünk a lengyel nemzetet ma ért tragikus csapásról. Döbbenten állunk lengyel testvéreink vesztesége, gyásza előtt, amellyel az 1940-ben ellenük elkövetett nemzetpusztító öldöklés 70. évfordulóján kell szembenézniük. Kérjük minden lengyel testvérünket, fogadják szívből jövő, legmélyebb együttérzésünket, és erősítse őket a tudat, hogy Magyarország minden tisztességes polgára szeretettel gondol rájuk ebben a nehéz órában.

Fogadja a lengyelek Istene engesztelő áldozatnak ezt a szerencsétlenséget, és erősítse meg a hozzátartozókban és minden lengyelben a hitet, hogy a sok-sok mártír áldozata, a hozzátartozók imái, és magyar barátaik fohászai és együttérzése nem hiábavalók.

Isten áldása és a magyarok szeretete adjon erőt lengyel testvéreinknek a csapás elviseléséhez, örök nyugodalmat az áldozatoknak, és soha meg nem szűnő emlékezést a lengyel nemzet minden tagjának!

Isten tartsa meg és erősítse Lengyelországot! Éljen Lengyelország!

Együttérzéssel, gyászukban osztozva, tisztelettel: vitéz Hunyadi László főkapitány

- - -

We are shocked and deeply touched by the latest tragic stroke of fate hitting today the Polish Nation. One can hardly find the fitting words expressing our sympathies on learning of the tragedy, bereavement and sorrow of our Polish brothers. You had to face another cruel stroke today, on the 70th anniversary of the bloodbath decimating the best of your nation.

It is unfathomable to hear that the Head of the Polish State, Lech Kaczinsky with his family together with some descendants of the martyrs of Katyn and with other leaders of the country on their way to the memorial ceremony should perish in an air crash. The sacrifice of seventy years earlier seemingly was not enough.

We beg our Polish brothers to accept our heartfelt sympathies. The knowledge should strengthen them that every decent Hungarian shares their sorrow and remembers the Polish Nation with affection in this terrible time.

The graceful God of the Poles may accept this tragedy as an expiatory offer. He may strengthen the belief of the bereaved relatives and all Poles that the sacrifices of all those martyrs and all their prayers together with the prayers of their Hungarian friends are not in vain.

May the blessings of God and the affection of the Hungarians give strength to our Polish brothers, eternal peace to the victims and never ending remembrance of every Pole.

God bless and strengthen Poland! Long live Poland!

We are sharing in your sorrow and losses.

General of the Order, László vitéz HUNYADI

 

 

Apor Vilmosra emlékeznek a vitézek április 10-én Budapesten
2010.04.10.

A Történelmi Vitézi Rend vitéz Apor Vilmosra, a boldoggá avatott vértanú püspökre emlékez
ett 2010. április 10-én Budapesten a XII. ker. Apor Vilmos téren.

 

Vitéz Hunyadi László főkapitány húsvéti levele a Rend tagjaihoz
2010.04.01.

(kattintson a megtekintéshez)

 

Összmagyar megmozdulás Versailles-ban, Trianon 90. évfordulóján
2010.03.31.

Igazságot Magyarországnak! Igazságot Európának!
Összmagyar megmozdulásra hív a Magyarok Világszövetsége 2010. június 4. péntekre, Versailles-ba. A megmozdulás célja a magyar és nemzetközi nyilvánosság figyelmét ráirányítani arra, hogy a magyar nemzetet és államot feldaraboló trianoni döntés az érvényes fegyverszüneti egyezmények felrúgásával, hadüzenet nélküli háborúval elért kész helyzet nagyhatalmi szentesítése volt, ugyanakkor a magyar nemzetnek kollektív háborús bűnösként való - tudatosan alaptalan és megfélemlítő - megbélyegzését, megalázását is jelenti. Erre emlékeztetni, a magyar nemzettel szembeni és az európai megbékélés iránti kötelességünk is. Tovább...

 

IMA MAGYARORSZÁGÉRT

 IMA A MAGYAR LELKEKÉRT, ÁLDÁS KÉRÉSE A NEMZETÉRT

Istenünk, Hazánkat oltalmazó Boldogasszonyunk,
tarts meg minket őseink szent hitében és erényében!

 Hívjuk, várjuk szeretettel a Kárpát-medencében élő minden honfitársunkat
2010. március 28-én, délelőtt 11 órától kezdődő fohászunkra,
amelyet Budapesten, a Hősök terén tartunk meg.

Közös Istenóhajtásunk, a Kárpát-Haza lakóinak Keresztalja gyülekezése 11 órakor kezdődik a Hősök terén, a millenniumi emlékmű előtt. A magyar kulturális és szellemi hagyományt megjelenítő műsor 11 órakor kezdődik, ősi dobokkal, lélekcsendesítő regöléssel, és várhatóan 16 óráig tart. Kérjük a Kárpát-Hazában és a diaszpórában élő honfitársainkat, hogy akik nem tudnak jelen lenni, a fővárosban a Hősök terén, azok is szervezzék meg saját közösségeikben, azonos időben, március 28-án, déli 12-tól a közös imádságot. A szervezők felajánlják, és igény szerint elküldik a forgatókönyvet, valamint a versekből, imádságos énekekből összeállított szövegkönyvet.

Aki egyedül van, gyújtson meg egy gyertyát:a fényláng teremtsen lélekhidat.Kérjünk együtt áldást Hazánk sorsának jobbrafordulásáért!  Magyarország a Szent Korona és Mária országa.

Papp Lajos szervező és Jelenczki István rendező

Közös imádságunk szervezői: a Kárpát-Haza Nemzetőrség, a Baranta Szövetség,
a Magyarok Szövetsége és a Történelmi Vitézi Rend.

 

A Közép-Magyarország Keleti Törzsszék tisztségviselői értekezlete
2010.03.20.

2010. március 20-án Dunaharasztiban tartott tiszti értekezletet Dr. vitéz Bucsy László törzskapitány, a KÖMA Keleti Törzsszék elöljárója. A több mint háromórás értekezésen a törzsszék ügyeit beszélték át, amelynek végeztével Dunaharaszti méltatlanul elfeledett turulos hősi emlékművét koszorúzta meg a tiszti csoport. A munkában megfáradva, pihenésképpen a dunaharaszti Liget vendéglőben bajtársi ebédre és kötetlen beszélgetésre került sor. Tovább...

 

Az 1848. márciusi 15-i pesti forradalmat ünnepelték a vitézek
2010.03.15.

2010. március 14-én a budapesti Magyar Színházban tartotta központi ünnepségét a Történelmi Vitézi Rend és a Magyar Cserkész Szövetség. A szavalatot és az ünnepi beszédet követően Tamási Áron: Ábel c. zenés játékát tekintették meg a vitézek és családtagjaik. A negyszabású rendezvény megszervezése és példás lebonyolítása vitéz Turba László törzskapitány munkáját dicséri. A Kárpát-medence számos magyar településén is megemlékeztek, koszorúztak a vitézek. Tovább...

 

Elhunyt vitéz Kőrösi László tb. törzskapitány (1929-2010)
2010.03.06.

Nehéz szívvel értesítjük vitéz bajtársainkat, hogy vitéz KŐRÖSI LÁSZLÓ tiszteletbeli törzskapitány urat utolsó jelentéstételre magához rendelte a Legfőbb Hadúr. A kiváló katona és példamutató vitéz égi szolgálati  helyén segíti hőn szeretett Hazáját és a Magyar Szent Koronát. Imánk és fohászunk kísérje a Hadak Útján.

Történelmi Vitézi Rend
Vitézi Szék

 

2010. március 6-ik napján, életének 81-ik évében adta vissza lelkét Teremtőjének tiszteletbeli törzskapitányunk, a Vitézi Szék volt tagja, a Dél-Dunántúli Törzsszék egykori elöljárója, a Vitézi Érdemkereszt arany fokozatával kitüntetett vitéz Kőrösi László nyá. honv. őrnagy, nemzetőr dandártábornok, a Szent György Lovagrend lovagja.

Bajtársunk Pécsett született 1929-ben. Az 1956-os forradalom és szabadságharc során tanúsított bátor magatartásáért megkapta a Köztársasági Érdemkereszt bronz fokozatát és a Hazáért Érdemkeresztet. 1995-ben nyert felvételt a Vitézi Rend nemzetvédelmi tagozatába. Érdemei alapján 2000-ben a Vitézi Szék saját jogú vitézzé minősítette át. Temetéséről a család később gondoskodik.

 

A kommunizmus áldozatainak emléknapja Szegeden
2010.02.24.

A kommunizmus áldozatainak emléknapján gyűltek össze a szegedi polgárok a Glattfelder Gyula téren 2010. február 24-én. Az emlékműnél a Történelmi Vitézi Rend szegedi csoportjának tagjai is koszorúztak. Tovább...

 

25 órás felolvasás Wass Albert műveiből Kecskeméten
2010.02.27.

2010. február 26-27-én a Magyarok Szövetsége 25 órás felolvasást rendezett Wass Albert emlékére az író műveiből Kecskeméten a Fáklyás Pince és borozó Vinotékában. 26-án este és másnap 27-én délelőtt vitéz Molnár Piroska, dr. Juharosné Bács-Kiskun megye vitézi székkapitánya vállalta a felolvasást. Az első alkalommal felolvasta azt a levelet is, amelyet az író fia írt a Történelmi Vitézi Rendnek édesapjuk 2007. évi posztumusz felavatása  alkalmából, majd utána a „VOLTAM” c könyvből a „MAGYAR ÁLMOK” c. írását. A második alkalommal a „HADD SZÓLJAK MOST NAGYAPÁMRÓL” c. írásával arattott nagy sikert. Tovább...

 

Magyar Vitézek Bálja 2010 - Budapest
2010.02.24.

2010. február 13-én tartotta hagyományos vitézi bálját a Történelmi Vitézi Rend Budapesten a Stefánia Palotában. A jó hangulatú rendezvényen divatbemutató, majd pedig Sasvári Sándor és a Kormorán zenekar énekesei szórakoztatták a vendégeket. A talpalávalót - amint az előző 15 vitézi bálon is - vitéz Esze Jenő tanár úr és zenekara húzta. Tovább...

 

Szentmise a kormányzó emlékére Budapesten
2010.02.06.

Ökumenikus misén és istentiszteleten emlékeztek vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának 53. évfordulója alkalmából 2010. február 6-án 18:00 órától Budapesten a Belvárosi Plébániatemplomban (Erzsébet híd pesti hídfő) a Horthy Miklós Társaság szervezésében a Történelmi Vitézi Rend, a Magyar Tengerész Egyesület, a Magyar Cserkész Szövetség és számos társaság részvételével.

 

Megemlékezés Mányban a község és a budai kitörés hősi halottairól
2010.02.06.

Vitézi gyűlés Vácott
2010.01.29.

A Közép-Magyarország Keleti Törzsszék 2010. január 29-én Vácott tartott kihelyezett állománygyűlést a Göd – Dunakeszi - Vác alegységek részére, ahol  tizenhat rendtársunk jelent meg. Az összejövetelen az alegységeket vezető v. Vácy Károly és v. Mikesi Sándor mb. vitézi hadnagyok mellett részt vett  Dr. v. Bucsy László törzskapitány, v. Szilasi-Horváth Csaba székkapitány, Czapp Béla VRNT vitézi hadnagy és Lovas Károly VRNT mb. vitézi alhadnagy is. A gyűlés célja a fenti a vitézi egység összehangolt és önálló működésének elősegítése volt annak érdekében, hogy a Történelmi Vitézi Rendet még hatékonyabban és látványosabban képviseljék a térségben. Tovább...

 

A 2009. év az Észak-Kelet Magyarországi Törzsszék életében
2009.12.31.

Az Észak-Kelet Magyarországi Törzsszék 2009. évben történt eseményeiről tudósítanak az alábbi fényképek. Tovább...

 

Könyvajánló - Maruzs Roland: Vitéz és önfeláldozó magatartásért

Puedlo Kiadó, 2009
450 oldal
kemény kötésben

 

Kései főhajtás e könyv - talán túl kései is - a második világháborúban elesett és kitüntetett hőseink előtt. Mára már a világégést túlélt bajtársak döntő hányada nincs az élők sorában. Sírba szállt velük a távoli harcmezőkön nyugvók haditetteinek története is. A világháború végével az elesetteket sokszor megemlíteni sem volt szabad, hiszen a Szovjetuniót kiszolgáló rezsim szerint egy vesztes háború bűnös nemzetének voltak áldozatai. A kitüntetett hősi halottakról pedig mélyen hallgatni kellett, mivel tudnivaló volt, hogy azt a "Kis Ezüstöt" vagy "Signum Laudist" ingyen nem adták. Példa erre a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Éremmel kitüntetett Lövei Dániel tartalékos zászlós özvegye, aki az új rendszerben még özvegyi járandóságát sem kaphatta meg, mert férje a galíciai fronton önfeláldozó módon felrobbantott egy szovjet T-34-est. A férj vagy az apa után maradt emlékek között ezért egyik legrejtettebb a kitüntetés vagy az azt igazoló okirat volt. Előfordult, hogy félelemből elásták, vagy elégették ezeket, a gyermekek, unokák előtt pedig sok esetben meg sem említették, hogy a háborúban "odamaradt" édesapa, nagyapa hogyan szolgálta Hazáját. Emlékük felidézésében próbál a kötetben megjelenő adattár segíteni. Értékvesztett világunkban, közös öntudatunkhoz feltétlenül fontos, hogy ne felejtsük el azokat a katonáinkat, akik életüket áldozták a harcmezőn és ezért valamilyen utólagos kitüntetésben részesültek. Ez az egyik legelfogadottabb forma minden hadseregben, amivel az áldozathozatalt elismerték és elismerik ma is.

 

Megjelent Németh Annamária könyve: "Be van az én szűröm ujja kötve..."
2010.01.15.

Németh Annamária a bakonyi szűr és mestere, a bakonyjákói Zalai Károly VRNT életét, munkásságát dolgozza fel most megjelent kötetében, melynek címe: „Be van az én szűröm ujja kötve...”. A könyv bakonyjákói cifraszűr szabó rendtársunk életéről és munkásságáról szól, hogyan zajlik egy napja a szabónak, milyen technológiával és mennyi idő alatt készül el egy szűr, a nemezelésről is szól egy fejezet. Karcsi bácsi saját bevallása szerint: „Ez az, amiért dolgozok, hiszen ha nincs múltunk, nincs jövőnk sem!”- ez a fejezetcím magáért beszél. Továbbá szerepel benne egy rész a bakonyi világról, Sobri Jóskáról, Milfajt Ferkóról, Savanyú Jóskáról, illetve vannak benne népdalok is.  Sok más érdekesség között láthatjuk a könyvben az Orbán Viktornak, II. János Pál pápának készített cifraszűröket, melyeket ő készített. A könyvben szereplő illusztrációk közt Karcsi bácsi fényképei szerepelnek kiegészítve a szerző saját fotóival, de láthatunk térképeket is, mely országokban foglalkoztak valamikor és hol él még ma is ez a régi hagyomány, a cifraszűrkészítés. (Tóth Tamara cikke nyomán)

 

A doni katasztrófára emlékeztek Dunaharaszti vitézei
2010.01.10.

A Történelmi Vitézi Rend Dunaharaszti alegysége hagyományteremtés céjából  rendezte meg első szentmiséjét és megemlékezését a doni áttörés kapcsán. Az eseményre a dunaharaszti Szent Imre kápolnában került sor. Beszédet mondott vitéz Szilasi-Horváth Csaba székkapitány. Ezt követően Szilasi-Horváth Vivien szavalata hangzott el, majd a mise szentségében részesültek a jelenlévők. A megemlékezés végén mécsest gyújtottak a hősök keresztjénél. Továbbb...

 

A doni tragédia 67.-ik évfordulójára emlékeztek Budapesten
2010.01.12.

Az 1943. januári doni áttörés 67. évfordulóján a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg hősi halottaira emlékeztek a vitézek 2010. január 12-én Budapesten. A Budavári Nagyboldogasszony Templomban megtartott reggeli misét követően a Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán emlékeztek meg a doni hősökről. A Magyar Himnusz után Németh Sándor előadóművész szavalt, majd  Dr. Holló József ny. altábornagy mondott beszédet. Elmondta, a magyar honvédek a dermesztő hidegben vívták egyenlőtlen küzdelmüket. Harcoltak a rendelkezésre álló, sokszor elégtelen fegyverzettel és sokszor gyenge téli ruházatban, de esküjüket megtartva, akár életük feláldozásával is. A 2. Magyar Hadsereg közel egy éves tevékenysége alatt a hadműveleti területeken hozzávetőlegesen 125 ezer honvédet és munkaszolgálatost vesztett, akik vagy hadifogságba estek, vagy eltűntek örökre. Tovább...

 

Pécs lett Európa Kulturális Fővárosa - megnyitó szentmise a pécsi Bazilikában
2010.01.10.

A 2009-ben ezeréves évfordulós Pécsi Egyházmegye Bazilikájában Ft. Mayer Mihály megyés püspök celebrált misét az Európa Kulturális Fővárosa nyitányaként. A Magyar Szent Korona másolatának jelenléte az ünnepi szentmisét magasztossá tette. Emelte a színvonalat a koronaőrök, a huszárok és a Szent György lovagok sorfala. A Történelmi Vitézi Rend részéről zászlót tartottak: vitéz Kőhidi Tamás, vitéz Decleva Ferenc, vitéz oroszi Marton György. Az országvédő pajzsot vitéz Nyárfás Csaba tartotta. Tovább...

 

Megemlékezések a doni hősökről Pécsett
2010.01.10.

A Történelmi Vitézi Rend Dél-dunántúli Törzsszék Baranya Megyei Alcsoportja, valamint a Magyar Nemzetőrség 2010. január 10.-én közös ünnepi megemlékezést tartott a doni áttörés hősi halottainak tiszteletére. Ünnepi beszédet mondott vitéz Decleva Ferenc mb.vitézi hadnagy a Pécs központi temető első világháborús emlékművénél. Tovább...

 

Kecskeméti és szegedi megemlékezések a doni áldozatokról
2010.01.10.

A Donnál elesett vagy fogságban elhunyt magyar honvédekről számos magyarországi és kárpát-medencei településen megemlékeztek a Történelmi Vitézi Rend alcsoportjai. 2010. január 10-én a kecskeméti evangélikus templomban mondott ünnepi beszédet vitéz Molnár Piroska dr. Juharosné Bács–Kiskun megye vitézi székkapitánya. Az istentiszteletet követően a nemzetőrökkel együtt megkoszorúzták Kecskemét város doni emlékművét a Deák téren. A megemlékezésen jelen volt vitéz Kovács Andor, az egykori Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg veteránja is. 2010. január 16-án a szegedi Megyeháza előtti téren álló Doni Hősök emlékművét koszorúzták meg a Történelmi Vitézi Rend képviseletében v. Gimesi István székkapitány, v. Bokor András tb. székkapitány és vitéz Kürti János. Továbbb...

 

Felhívás a pozsonyi csata emlékművének támogatására
2010.01.10.

A magyarság megmaradása szempontjából döntő jelentőségű 907.-ik évi pozsonyi csata emlékére kíván emlékművet állítani a Történelmi Vitézi Rend és a Szent György Lovagrend. A helyszín Gödöllő, a felállítás időpontja remélhetőleg 2010. június. A pozsonyi csata és az emlékmű ismertetésére 2010. február 26-án 18:00 órakor kerül sor a Premontrei Gimnázium aulájában, Gödöllőn. A vetített képes ismertetést dr. vitéz Bucsy László törzskapitány tartja, majd vitéz Szakács Gábor és vitéz Friedrich Klára előadása következik a boszniai piramisokról. Az előadás támogatói jegy megváltásával látogatható, amelynek ára 2000,- forint/fő. Az ebből befolyó bevételt az emlékmű elkészíttetésére fordítjuk. Kérjük a vitézi állományt, aki csak teheti vegyen részt az előadáson. A belépőjegy árán túl is köszönettel fogadunk minden támogatást. További információk: dr. v. Bucsy László törzskapitány - bucsyl@freemail.hu

 

Meghívó - Magyar Vitézek Bálja 2010 - Budapest
2010.01.04.

2010. február 13-án tartja hagyományos vitézi bálját a Történelmi Vitézi Rend Budapesten a Stefánia Palotában (Budapest XIV. kerület, Zichy Géza utca 3.). Kapunyitás 18:00 órától. Belépőjegy ára személyenként 15.000 Ft. Helyfoglalás mielőbb: v. Madaras Ágnes v.hdgy (tel.: 36-20 824-9506) és nemzetes Debreczenyné Pósa Katalin (36-20-331-0240).

 

Köszönetnyilvánítás
2010.01.01.

A Történelmi Vitézi Rend főkapitánya és vezetősége köszöni a Rendhez érkezett valamennyi karácsonyi köszöntést és újévi jókívánságot.

 

 

Megjelent a 2009/3 sz. Vitézi Tájékoztató
2009.12.17.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványa megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

Elhunyt vitéz Pongrátz Ödön
2009.12.16.

87 éves korában elhunyt Pongrátz Ödön 1956-os szabadságharcos, a Corvin közi fegyveres ellenállás egyik szervezője, az ’56-os Történelmi Alapítvány elnöke. Pongrátz Gergely halála után ő irányította a kiskunmajsai ’56-os Múzeum és az ’56-os Ifjúsági Tábor munkáját. Pongrátz Ödön 1922. november 6-án született Szamosújváron, örmény katolikus családban. Miután Erdélyt Romániához csatolták, 1946-ban a 11 tagú Pongrátz család elhagyta szülővárosát, és átköltöztek Magyarországra, Soroksárra. 1956-ban 6 Pongrátz fiú vett részt a forradalomban. Pongrátz Ödön egyike volt a „Corvin köz” megszervezőinek, öccsét Gergelyt főparancsnoknak választották a corvinista szabadságharcosok. 1956. november 1-jén a Forradalmi Karhatalmi Bizottság Operatív Bizottsága tagjának választották. Küldöttként tárgyalt a parlamentben a Nagy Imre vezette kormánnyal. A szabadságharc vérbefojtása után kénytelen volt elhagyni Magyarországot, az Amerikai Egyesült Államokban, Bostonban telepedett le. 1961-től a Sulyok Dezső szellemi támogatásával működő Október 23. Mozgalom alapítója, elnöke volt. A rendszerváltás kezdetén térhetett haza, miután az utolsók egyikeként megszüntették vele szemben is a beutazási tilalmat. 2004-ben valamennyi Pongrátz testvért vitézzé avatták Budapesten. Öccse, Pongrátz Gergely halála után, 2005-ben hazatelepült. Az '56-os Történelmi Alapítvány elnökeként irányította a kiskunmajsai '56-os Múzeum, valamint az '56-os Ifjúsági Tábor munkáját. Földi maradványait 2010. január 16-án helyezték örök nyugalomba Kiskunmajsán.

Koszorúzás az 1956-os elesettek emlékművénél Ottawában a Beechwood-i Nemzeti Katonai Temetőben
2009.11.01.

Ottawában 2009. november 1-én koszorúzással emlékeztek meg az 1956-os szabadságharc elesettjeiről a beechwoodi Nemzeti Katonai Temetőben felállított Szabadságharcos Emlékműnél. A Wittner Mária által készített 56-os zászlót a Koleszár leányok tartották az ünnepély alatt. Polgár József megnyitóját követően vitéz Farkas László vitézi hadnagy mondott beszédet, aki október 28-án tért vissza Magyarországról. Tovább...

 

Mozipremier - Bemutatásra került Jelenczki István új filmje Budapesten
2009.11.30.

HÁBORÚ A NEMZET ELLEN (Az elrabolt nemzeti vagyon) címmel 2009. december 5-én és 6-án az Uránia Nemzeti Filmszínházban vetítették Jelenczki István új négyrészes dokumentumfilmjét. A korszakalkotó mű azt a történelmi folyamatot, annak mechanizmusát mutatja be, ahogyan a belső és külső hatalmi erők felszámolták a nemzeti vagyont, átjátszották és játsszák át mindazt az örökölt és megtermelt felbecsülhetetlen tulajdont, amit őseink évszázadokon át, nagyszüleink, szüleink és mi magunk létrehoztunk. A 85 perces első rész A háború megváltozott természete, a második a Diktatúrából diktatúrába (88 perc), a 73 perces harmadik darab Az ország felszámolása, a záró epizód pedig a Megtartó üzenet (72 perc) címet viseli. Bogár László ajánlása: A film drámai módon szembesít minket azzal, hogy mindennek a szörnyű folyamatnak a legbelső, legvégső okai saját lelkünkben keresendő. A lelki, erkölcsi, szellemi roncsoltságunk, felsebzettségünk a végzetes elgyengülésünk alapvető oka. Az, hogy legalább egy évszázada hazugságban és félelemben élünk. A Jelenczki István filmjében megszólalók értő szavakkal, megdöbbentő adatokkal és összefüggésekkel világítják meg e folyamat legmélyebb rétegeit, rejtett dimenzióit. A közönség felállva, szűnni nem akaró vastapssal köszöntötte az alkotót a bemutatón az Uránia moziban. A film vetítése vidéki helyszínekre is megszervezhető, részletek a rendező honlapján.

 

Emléktáblát avattak Budapesten vitéz Horthy Istvánnak
2009.11.14.

Vitéz Horthy István rep. főhadnagy, kormányzóhelyettesnek avattak emléktáblát 2009. november 14-én a Budapest IX. kerület Vámház krt. 5. sz. épületen (Pipa u. sarok, a Nagycsarnok mellett). A Vámház körút a kormányzóhelyettes halála után Horthy István nevét viselte, 1945. után lett átnevezve Tolbuhin szovjet marsallról. Az emléktábla - feliratától megfosztva - az eredeti helyén vészelte át az elmúlt mintegy 55 évet, most kiemelték és újrafaragták az orosz fronton hősi halált halt Horthy István tisztelői. Tovább...

 

Pécsi megemlékezés az I. világháborús elesettekre
2009.11.08.

A dél-dunántúli Tiszteletbeli Konzuli Képviseletek, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Baranya Megyei Önkormányzat Közgyűlése, a történelmi egyházak, a Baranya Megyei fegyveres testületek, a Történelmi Vitézi Rend, a Magyar Nemzetőrség képviselői a Pécsi Köztemető I. világháborús síremlékénél 2009. nov. 8-án megemlékezést tartottak az első világháború elesettjei emlékére. Tovább...

 

Wittner Mária leleplezte a kommunista diktatúra tiszalúci áldozatainak tiszteletére felavatott emléktáblát
2009.11.15.

Wittner Mária 2001. február 25-én a kommunizmus áldozatainak emléknapján, a Magyar Országgyűlésben elhangzott emlékezetes beszédének mondata: „Együtt vádoljuk a szocialista köntösbe bújt hóhérainkat”. Ez olvasható azon az emléktáblán, amelyet az esős idő és a hétköznap délutáni időpont ellenére kb. százötven fős gyülekezet jelenlétében avattak fel Tiszalúcon 2009. november 5-én. Tovább...

 

Az önkényuralmak áldozataira emlékeztek Pécsett
2009.11.02.

Halottak napján mint minden évben idén is a II. világháború és az önkényuralmak áldozataira emlékezett a Lénau Egyesület és a Pécsi Német Önkormányzat. A magyar, a német és a magyarországi németek himnuszainak elhangzása után két nyelven emlékbeszéd hangzott el. Tovább...

 

Megemlékezés a magyar szabadságharc mártírjairól Budapesten november 4-én
2009.11.04.

A Történelmi Vitézi Rend az elmúlt évekhez hasonlóan megemlékezést tartott Budapesten november 4-én a Rákoskeresztúri Köztemető 301-es parcellájában. Ünnepi beszédet mondott vitéz Erdélyi-Takács István törzskapitány.

 

Emlékművet avattak a doni áldozatoknak Szegeden 2009.10.31.

Szegeden 2009. október 31-én a megyeháza előtti téren felavatták Kligl Sándor Háború című szobrát, amely a doni katasztrófa Csongrád megyei áldozatainak állít emléket. Az ünnepségen jelen voltak a Don-kanyarból visszatért veteránok és hozzátartozóik, politikai és civil szervezetek képviselői, valamint nagyszámú érdeklődő, aki eljött megemlékezni a magyar hadtörténelem legtragikusabb fejezetéről. Tovább...

 

Az 1956-os forradalomra emlékeztek a vitézek
2009.10.23.

A vitézek számos országban és településen emlékeztek az 1956-os forradalomra. Fényképes beszámolónk itt látható. Tovább...

 

Állománygyűlés Gödöllőn
2009.10.16.

A Közép-Magyarország Keleti Törzsszék mintegy 180 fő részvételével 2009. október 16-án tartotta őszi állománygyűlését a gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium aulájában. Az állománygyűlésen részt vett vitéz Hunyadi László főkapitány és vitéz Dékány Ágoston országos törzskapitány. A nyitó áhítatot Nt. vitéz Csuka Tamás ny. ref. tábori püspök, dandártábornok tartotta. Tovább...

 

Az aradi vértanúkra emlékeztek Érden
2009.10.06.

A nemzeti gyásznap alkalmából Dr. Csáky Imre honv. alezredes és T. Mészáros András polgármester mondtak ünnepi beszédet 2009. október 6-án Érden. Az ünnepély házigazdája és narrátora vitéz Erdélyi-Takács István törzskapitány volt. A Történelmi Vitézi Rend koszorúját vitéz Hunyadi László főkapitány helyezte el a vitéz Domonkos Béla szobrászművész által alkotott emlékművön. Tovább...

 

Pécsi megemlékezés az aradi vértanúkra
2009.10.06.

2009. október 6-án Pécsett is ünnepélyes keretek közt került sor az Aradon mártírhalált halt tizenkét honvéd tábornokra és egy honvéd ezredesre, valamint a Pesten kivégzett Batthyány Lajos miniszterelnökre emlékező koszorúzásra. Az ünnepségen Garadnay Balázs a Pécsi Egyházmegye helynöke mondott beszédet. Hőseink emlékének adózva a Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszék pécsi alcsoportja részéről v. Decleva Ferenc törzsszéki mb. vitézi hadnagy és v. Nyárfás Csaba törzsszéki vitézi hadnagy helyezték el a megemlékezés koszorúját. Tovább...

 

A Hadak Útjára lépett vitéz Permetey Kornél
2009.10.05.

Életének 93. évében Palma de Mallorca-i otthonában rövid szenvedés után 2009. július 26-án elhunyt vitéz Permetey Kornél, az 1945 utáni magyar emigráns színjátszás kiemelkedő alakja, a Vitézi Rend és a Horthy Miklós Társaság valamint a zuglói Assisi Szent Ferenc cserkészcsapat tagja. Tovább…

 

Vitézavatás Budapesten
2009.10.03.

A Történelmi Vitézi Rend 2009. október 3-án Budapesten tartotta az újonnan felvett vitézek ünnepélyes eskütételét és avatását a Belvárosi Plébániatemplomban. Az eseményre zsúfolásig megtelt a templom, ahová díszegyenruhás tengerészek és koronaőrök kíséretében hozták be a Szent Korona mását. Összesen 114 fő válhatott a Rend tagjává, ebből 19 fő katonai érdemei alapján posztumusz lett felavatva. Vitéz Hunyadi László főkapitány az 1921-ben vitéz nagybányai Horthy Miklós főkapitány számára készített avatópallossal végezte az avatási szertartást, majd köszöntötte az új rendtársakat, és Isten áldását kérte reájuk, magyar nemzetünkre, Hazánkra. Tovább...

 

Budapesten ülésezett a Vitézi Szék
2009.10.02.

2009. október 2-án Budapesten tartotta rendes ülését a Vitézi Szék. Az előző ülés óta eltelt időszak értékelése és a követendő irányok kijelölése mellett felvételekről, felmentésekről, kinevezésekről és kitüntetésekről is döntések születtek.

 

Rendi találkozó a Gyimesekben - vitéz Lakatos Géza emléktábla avatás
2009.08.27-28.

Vitéz Deáky András székkapitány kezdeményezésére immár tizedik éve emlékeznek meg Gyimesbükkön, a történelmi Magyarország határán az 1944. augusztus-szeptemberi honvédő harcokról, amikor a magyar határvadász egységek három hétig dacoltak az óriási szovjet túlerővel. A harcok egyik helyszínén, a Bilibók-tetőn immár harmadik éve, hogy a Történelmi Vitézi Rend is megemlékezik. A magyarországi és az erdélyi törzsszékek idén 125 fővel képviselték a Rendet a megemlékezés-sorozaton. Tovább...

 

Vitézavatás Margittán
2009.09.26.

A Történelmi Vitézi Rend Észak-Erdélyi Törzsszéke 2009. szeptember 26-án ünnepélyes keretek között tartotta meg vitézavatását a margittai református templomban. Vitéz Hunyadi László, a Történelmi Vitézi Rend főkapitánya a Magyar Szent Koronára letett esküjük után 13 fő várományost avatott, 2 főt a Nemzetvédelmi Tagozatba fogadott. Három személy posztumusz nyert vitézi címet. Az ünnepség keretén belül felvatásra került a temlomkertben felállított margittai háborús hősök emlékműve. Ezt követően bajtársi ebédre került sor a Margaréta étteremben. Tovább...

 

Kopjafát állítottak a Szovátán kivégzett honvédeknek
2009.09.
25.

2009. szeptember 25-én kopjafa állításával tisztelegtek a Szovátán kivégzett tíz magyar honvéd emléke előtt a Sóvidéki Szék vitézei. 1944 őszén a megszálló szovjetek sortűzzel végezték ki az alakulatuktól elszakadt, visszavonuló honvédeket. Személyük máig ismeretlen, de közös sírhelyüket a szovátaiak megjelölték, évtizedeken át halottak napján értük gyertyát gyújtottak, és emléküket generációkon át megőrizték. Tovább...

 

Recski megemlékezés
2009.09.19.

Tizenkilencedik megemlékezését tartotta 2009. szeptember 19-én a Recski Szövetség a Recski Nemzeti Emlékparkban, az egykori kényszermunkatábor helyén. Vitéz Krasznay Béla nyá. honv. ezredes, a Történelmi Vitézi Rend tb. helyettes főkapitánya, a Szövetség megbízott elnöke mondott ünnepi beszédet.

 

Megemlékezés Budapesten a kivégzett politikai foglyokról
2009.09.
18.

2009. szeptember 18-án a budapesti Vitézek terén (Petőfi híd budai hídfőjének a Lágymányosi híd felé eső oldala) a Politikai Elítéltek Közössége szervezésében azokról emlékeztek meg, akiket 1945 és 1956 között végeztek ki. Közöttük több tucat vitéz is található.

„Állták Tordánál a csatát fejtetőig vérben”
2009.09.12.

Aranyosszék számára szeptember 12. a megemlékezés napját jelentette. A tordai csata 65. évfordulója alkalmával a Tordai Honvéd Hagyományőrző Bizottság (THHB) szombaton nagyméretű emlékezést szervezett, amelyre számos hazai és anyaországi meghívott érkezett. Az esemény helyszíne az ótordai temetőben kialakított magyar honvéd sírkert volt. A megemlékezés megkezdése előtt, a temető aljában 1995-ben emelt, a II. világháború áldozatainak emlékét őrző kopjafa mellett Csetri Elek kolozsvári történész professzor szólt az egybegyűltekhez, felelevenítve a háborús emlékeket, a foglyok szomorú sorsát, a tömegsírok képét. Ezt követően a szép számban összegyűlt közönség felvonult a honvéd sírkerthez, ahol – miután elfújták a hadi indulót – vitéz Pataky József, a THHB elnöke köszöntötte az emlékezőket. Tovább...

 

Horthy Miklós újratemetésének 16-ik évfordulója Kenderesen
2009.09.06.

Magyarország kormányzója újratemetésének 16. évfordulójára emlékeztek szülő- és nyugvóhelyén, Kenderesen 2009. szeptember 6-án. Az ünnepség 9:00 órakor kezdődött a Néprajzi Kiállítóteremben. 10:00 órától ünnepi istentiszteletet tartottak a református templomban, majd megemlékezés és koszorúzás volt a Horthy család kriptájánál. A megemlékező vitézek csoportját vitéz Hunyadi László főkapitány vezette.

 

Mohács – Sátorhely
2009.08.29.

2009. augusztus 29-én megemlékezők gyűltek össze a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen, a mohácsi csata 483.évfordulóján. Szakály Sándor történész ünnepi beszédében kifejtette, hogy a mohácsi vészként is emlegetett gyászos kimenetelű magyar-oszmán összecsapásban 26 000 fős seregünk megsemmisítő vereséget szenvedett. Tomori Pál csapatunk fővezére a rövid csatában számos egyházi és világi méltóság mellett életét vesztette. Az ütközet után menekülés közben országunk királya II. Lajos a megáradt Csele patakba fulladt - hangzott el az ünnepi beszédben. Ezt követően civil szervezetek és az ünneplők részéről virágok és koszoruk elhelyezésére került sor, majd a Magyar Honvédség Katolikus Tábori Lelkészi Szolgálata szentmisét celebrált az elesettek lelki üdvéért, és a nemzeti emlékezet ébrentartásáért. A Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszékét a megemlékezésen v. Kőrösi László területi törzskapitány, v. Decleva Ferenc mb. területi székkapitány, v. oroszi Marton György nemzetőr elnök-parancsnok képviselték. A zászlók sokasága között ott lengedezett és a megemlékezés méltóságát emelte a Dél-Dunántúli Törzsszék zászlaja is, v. Nyárfás Csaba törzsszéki v.hadnagy kezében. Tovább...

 

A hadak útjára lépett vitéz Csoknyay Jenő
2009.08.25.

Életének 96. évében a hadak útjára lépett vitéz Csoknyay Jenő m.kir. százados, honv. alezredes. Putnokon született 1913-ban. 1930-ban avatták vitézzé édesapja várományosaként. A Ludovika Akadémia elvégzését követően a II. világháborúban harcolt, majd szovjet hadifogságba került. Temetésére és búcsúztatására 2009. augusztus 13-án az Óbudai Temetőben került sor. Koporsójánál a Történelmi Vitézi Rend képviselői álltak díszőrséget.

 

A soproni 18-as hősökre emlékeztek
2009.08.05.

A 18-as m.kir. soproni gyalogezred katonáinak százai vesztették életüket az Ojtozi-szorosban 1917. augusztus 8-12 között, csaknem 800 kilométerre szülőföldjüktől a haza védelmében. Az 1918-ban állított hősi emlékművet a románok már a következő évben lerombolták. Sopronban 1934-ben avatták fel az Ojtozi-emlékmű mását az akkori Gleichenberg-allén, a mai Ojtozi-fasorban. A Történelmi Vitézi Rend Nyugat-Dunántúli Törzsszéke is részt vett a 2009. augusztus 5-én a soproni Ojtozi Emlékmű felállításának 75. évfordulóján tartott megemlékezésen. Rendünket képviselték: Dr. vitéz Dengyel Zoltán törzskapitány, vitéz Kovács Imre tb. törzskapitány, vitéz Bartal György András székkapitány, vitéz Papp Gábor és vitéz Németh Ernő hadnagyok. Tovább...

 

A hadak útjára lépett vitéz Marton Lajos
2009.08.01.

Vitéz Marton Lajos gyal. m.kir. főhadnagy, a Signum Laudis bronz és ezüst fokozatainak birtokosa Neszmélyen született 1916-ban. 1994-ben Szegeden saját érdeme alapján avatták vitézzé. 93 éves korában hunyt el Tatán. Bajtársai 2009. július 31-én búcsúztak tőle a tatai Almási úti temetőkertben.

 

Megjelent a 2009/1 sz. Vitézi Tájékoztató
2009.07.27.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványa megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

 

Elhunyt vitéz Rázmány Csaba, a Magyarországi Unitárius Egyház püspöke
2009.07.15.

 

Rendtársukat gyászolják a vitézek nemcsak Magyarországon, hanem Erdélyben is, hiszen vitéz Rázmány Csaba Kolozsváron született 1946-ban, Brassóban 1968-tól 1971-ig volt segédlelkész, 1971-től 1995-ig Alsóboldogfalván lelkész. 1995-ben súlyos betegségének kezelése végett Magyar- országra költözött, 1995-től 2001-ig Pestszentlőrincen volt lelkész, majd 2001-től a Magyarországi Unitárius Egyház püspöke lett.

A Történelmi Vitézi Rend 2002-ben avatta tagjai közé nagyapja várományosként. Életének 64-ik évében, 2009 július 15-én adta vissza nemes lelkét Teremtőjének. Hosszas, súlyos betegségét Istenbe vetett hittel, türelemmel viselte. Főpásztori és lelkészi küldetését, hivatását alázattal, szeretettel, odaadással végezte hosszú éveken át hívei megelégedésére, egyháza előmenetele érdekében. 2009. július 30-án kísérték utolsó útjára Budapesten a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben.

Az alábbi címre kattintva a Magyar Televízió által egy róla készített portréfilm tekinthető meg: http://unitarius.eu/razmanyvideo/RCSPortre.htm

 

Újra a régi fényében áll Tiszakürt világháborús emlékműve
2009.07.11.

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszakürt község 1927-ben közadakozásból felállított I. világháborús emlékművéről 1946-ban barbár kezek döntötték le és dobták a Tiszába a főalakot, Patrona Hungariae szobrát. A falu hazafias polgárai 2008-ban ismét összefogtak, hogy eredeti pompájában állíttassák helyre a 137 háborús hősi halott emlékművét. Vitéz Csák Attila pátyi szobrászművész - országszerte jónéhány szemet-lelket gyönyörködtető köztéri emlékmű alkotója - korabeli fotók alapján alkotta újra az ezeréves magyar hazát védelmező szimbolikus nőalakot. A megújult emlékművet 2009. július 11-én avatta fel Dr. Holló József ny. altábornagy, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója. A tiszakürtiekkel együtt ünnepeltek a Jász-Nagykun-Szolnok és a Bács-Kiskun megyei, valamint a hódmezővásárhelyi vitézek is, vitéz Molnár Piroska Dr. Juharosné székkapitány asszony és vitéz Szabó László vitézi hadnagy vezetése alatt. Tovább...

 

Elhunyt vitéz Nagy Alajos a Magyar Szabadságharcos Világszövetség tiszteletbeli európai elnöke
2009.07.01.

Életének 73. évében budaörsi otthonában elhunyt vitéz Nagy Alajos, a Magyar Szabadságharcos Világszövetség tiszteletbeli európai elnöke. A nemzeti emigráció közismert személyiségét 1955-ben származása miatt kizárták a budapesti Színművészeti Főiskoláról, 1956 októberében az ajkai Forradalmi Bizottság tagja volt. Tovább...

 

Tisztelgés az 1956-os lengyel munkásfelkelés áldozatai és hősei előtt
2009.06.27.

1956. június 28-án robbant ki a lengyelországi Poznanban az a munkásfelkelés,
amely egyenes előjátéka volt a magyar '56-nak. Három napos harc után verték le
a felkelést a lengyel ÁVH-sok. Több, mint hetven halottja volt az egyetlen
összecsapásnak. Ez a felkelés helyezte Gomulkát a hatalomba '56 októberében.
Csak összehasonlításként említendő meg, hogy Gomulka kiengedte az addig
bebörtönzött lengyeleket, és a harcokban elesetteken kívül nem gyilkoltak le senkit. Tovább...

 

Vitézi eskütétel Pécsett
2009.06.20.

A Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszéke 2009. június 20.-án Pécsett a Szabadság úti református templomban rendezte a Rendbe felvételt nyertek eskütételét. Tolna megye vitézeit Halmai János VRNT székkapitány és v. Kishonti Klára Janterné v.hadnagy, Somogy megyét v. Baráth Mária v.hadnagy képviselték. A vitézi ima elmondása után v. Kőrösi László a Dél-Dunántúli törzsszék törzskapitánya előadást tartott a Szent Koronáról. Tovább...

 

Vitézi eskütétel Szegeden
2009.0
6.20.

A Történelmi Vitézi Rend Dél-Kelet Magyarországi és a Dél-Alföldi Törzsszékei Szegeden tartották az idén avatandók vitézi esküjét. Tovább...

 

Trianoni megemlékezés Nagykanizsán
2009.06.04.

A nagykanizsai Nagy-Magyarország-emlékmű a történelmi Magyarország egységét és oszthatatlanságát, a trianoni békediktátum elviselhetetlenségét, a 63 vármegye Szent Koronával való együttességét, a Szent Korona alá tartozó területek egységének Trianon által okozott megcsonkíttatását, és a magyarság által évszázadokon át a hazáért hozott véráldozatait fejezte ki. 1934. október 1-jén készült el az emlékmű. Tovább...

 

Trianonra emlékeztek a vitézek Nyársapátiban
 2009.06.04.

A trianoni országrablás évfordulóján sok helyen megemlékezést tartott a Vitézi Rend. Tovább...

 

Meghívó Horthy-konferenciára - Kenderes 2009. június 20.
 2009.05.27.

Kenderes Város Önkormányzata és a Horthy Miklós Társaság közös szervezésében konferencia megrendezésére kerül sor 2009. június 20-án (szombaton) Kenderesen a Horthy-kastélyban vitéz nagybányai Horthy Miklós Magyarország Kormányzója, Kenderes Város Díszpolgára születésének 141. évfordulója alkalmából. Tovább…

 

A hősök napját ünnepelték a kanizsai vitézek
2009.05.28.

A Hősök Napját 1924 óta soroljuk a nemzeti ünnepeink közé, bár a A II. világháború után politikai és szimbolikus tartalma miatt tilalommal sújtották. Az akkori külső, és szellemi belső nyomástól szabadulva, a Magyar Köztársaság 2001-ben ismét államai ünneppé nyilvánította a Hősök Napját, adózva az elmúlt ezredév mindazon magyar hősei emléke előtt, akik a haza szabadságáért és függetlenségéért, illetve a nemzet fennmaradásáért vérüket ontották vagy életüket áldozták. A kanizsai vitézek idén is fejet hajtottak a magyar hősök előtt. Tovább...

 

Hősök napi megemlékezés Kecskeméten
 2009.05.28.

2009 május 28-án a kecskeméti Szentháromság temetőt (amelyet a TVR helyi tisztségviselőinek javaslatára Nemzeti Sírkertté nyilvánított a Kegyeleti  Bizottság), a szemerkélő eső ellenére népes emlékező kereste fel. A megemlékezést a Történelmi Vitézi Rend és a Magyar Nemzetőrség helyi csoportjai szervezték, több oktatási intézmény aktív részvételével. A megjelenteket vitéz Molnár Piroska dr. Juharosné székkapitány köszöntötte, majd az emlékbeszédet Molnár János nemzetőr dandártábornok úr mondta el. Tovább...

 

Hősök napi megemlékezés Dunaharasztin
 2009.05.28.

Dunaharasztiban a Szent Imre Kápolnában gyűlt egybe a hősökre emlékező gyülekezet a helyi Polgári Kör és a Történelmi Vitézi Rend közös szervezésében. Köszöntőt mondott Gál Sándor a Polgári Kör elnöke. A Himnusz elhangzása után rövid műsorban csendültek fel versek és énekek. Ezután vtéz Szilasi-Horváth Csaba székkapitány tartott beszédet a magyar katonahősök emlékére, majd igehirdetés, végül a Szózattal zárult az ünnepély. A vitézek koszorút helyeztek el a templomkertben álló Hősök keresztjén. Tovább...

 

Hősök Napja Pécsett
2009.05.24.

A Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszék pécsi alcsoportja a Hősök Napja alkalmából ünnepi megemlékezést tartott. A program a pécsi központi temető kápolnájában szentmisével kezdődött, majd az ünnepség résztvevői kivonultak az Első Világháborús Emlékműhöz. A Himnusz elhangzása után Dr. Várnagy Elemér VRNT levezetésével kezdetét vette az ünnepi műsor. Verset mondott v. Szentgyörgyi Miklós székkapitány, az ünnepi beszédet v. Kőrösi László törzskapitány és v. Decleva Ferenc törzsszéki mb. vitézi hadnagy tartották. Ezt követően tábori lelkészek áldásukkal és imádságukkal adóztak Hőseink emlékének. Koszorúkat helyeztek el a megye képviselői, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Magyar Nemzetőrség és a Történelmi Vitézi Rend. Az ünnepi megemlékezés a Szózattal fejeződött be. Tovább...

 

A hadak útjára lépett vitéz Keresztes Károly bajtársunk
2009.05.20.

Vitéz Keresztes Károly Budapesten született 1915-ben. Páncéltörő századosként küzdött a harctereken, amiért 1993-ban Visegrádon saját érdeme alapján avatták vitézzé. 94 éves korában hunyt el 2009. május 9-én. Temetésén a Vitézi Rend díszegysége élén a Rend főkapitánya tisztelgett bajtársunk koporsója mellett. Tovább…

 

Világháborús emlékpontot avattak Pákozdon
2009.05.08.

A 20. századi világháborúk emlékpontját avatták fel pénteken a pákozdi Katonai Emlékhelyen. Az emlékponton állították fel Benedek György Munkácsy-díjas szobrászművésznek a magyar katonák hősiességét, áldozatvállalását, szenvedéseit jelképező, a budapesti katonai műszaki főiskoláról Pákozdra helyezett bronzszobrát. Tovább...

 

Vitézi majális Budakeszin
2009.05.08.

Vidám erdei majálison vett részt mintegy hatvan vendég Pénzes Kálmán VRNT hadnagy meghívására a csodálatos szépségű budakeszi arborétumban. A családias eseményen a Nagy-Kopasz nevű csúcson tett erdei túrázás után vitéz Kovács György alhadnagy főzte ebéd várta a kirándulókat. A felnőttek jókedvű beszélgetése közben a gyermekek örömére előkerültek a labdák, a tollasütők majd pedig az íjak is. Tovább...

 

Vitézavatás a csíkszeredai Millenniumi Templomban
2009.05.02.

A Történelmi Vitézi Rend 2009. május 2-án ünnepélyes keretek között tartotta meg erdélyi vitézavatását Csíkszeredában, a Makovecz Imre által tervezett Millenniumi Templomban. Tovább...

 

 

Murányi László 56-os filmjét vetítették Szigetcsépen
2009.04.06.

A Közép-Magyarország Keleti Törzsszék Dunaharaszti alcsoportja és a Kerecsen Baráti Kör filmvetítési sorozatot szervez a térség településein. Murányi László "Ilyen nagy dolog a szabadság?" című filmjét népszerűsítve és az 56-os szabadságharcosok előadásával ápolják a szabadságharc eszményét és emlékét. Az első vetítést Szigetcsépen tartották. Az előadás végén vitéz Rácz József Sándor 56-os életfogytiglanra ítélt tartott előadást és válaszolt a jelenlévők kérdéseire. Tovább...

 

Apor Vilmosra emlékeztek április 4-én Budapesten
2009.04.04.

A Történelmi Vitézi Rend vitéz Apor Vilmosra, a boldoggá avatott vértanú püspökre emlékezett 2009. április 4-én Budapesten a XII. ker. Apor Vilmos téren.

 

A magyar lelkekért imádkoztak a budapesti Hősök terén
2009.03.29.

Hazánk, nemzetünk válságát, elnyomatásérzetét és istenkeresését tükrözte vissza a Papp Lajos szívsebész és Jelenczki István filmrendező által összehívott mintegy háromezres imaközösség a budapesti Hősök terén 2009. március 29-én. A Történelmi Vitézi Rend 64 tagja a vármegyék zászlaival sorakozott fel a honfoglaló vezérek két oldalán, szimbolikusan jelenítve meg a magyarok lelki hazáját. A budapesti rendezvénnyel párhuzamosan több mint hatvan más, magyarok lakta településen azonos forgatókönyvű esemény zajlott le határainkon belül és kívül. Tovább...

 

Megjelent vitéz Joó Sándor négykötetes memoárja
2009.03.28.

Ünnepélyes könyvbemutató volt 2009. március 28-án Pomázon a Teleky-Wattay kastélyban. Az immár 90.-ik évébe lépett szerző, a Pest megyei Csobánkán élő vitéz Joó Sándor m.kir. tüzér főhadnagy 4 kötetes memoárját Dr. Csáky Imre alezredes a Honvédelmi Minisztérium – Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa ismertette. A négy kötet - Gyermekkorom; Katonaéletem; Hadifogságom története; Életem a szocializmusban - felöleli a XX. századon átívelő egyéni és nemzetsorsot és az egyszerű ember szemével mutatja be annak szépségeit és tragédiáit. A 2. és a 3. kötet hadtörténelmi jellegű, mely időszakról a szerző már több adatot is szolgáltatott a Hadtörténeti Intézet és Múzeum számára. Tovább...

 

Március 15-i vitézi megemlékezések
2009.03.16.

A Történelmi Vitézi Rend területi egységei idén is részt vettek a lakóhelyükön megrendezett megemlékezéseken és koszorúzásokon. Tovább...

 

Március 15-ét ünnepelték a dunaharaszti vitézek
2009.03.16.

A Történelmi Vitézi Rend Dunaharaszti alcsoportja idén is részt vett a városi és térségi megemlékezéseken és koszorúzásokon. Először Dunaharasztiban képviseltette magát a Rend és az általa patronált Kerecsen Baráti Kör. A Vitézi Rend nevében vitéz Szilasi-Horváth Csaba székkapitány, vitéz Orosházi István és vitéz Czófalvi Csia Attila koszorúzott. A Kerecsen Baráti Kör nevében vitéz Megyei Péter és  Bakonyi Andrea helyezte el megemlékező koszorúját. Tököli rendtársak meghívására a dunaharaszti vitézek is részt vettek az 1948-49-es szabadságharc emlékére celebrált misén a r.kat. templomban, majd fáklyás megemlékezés után koszorút helyezett el vitéz Megyei Péter, a Politikai Foglyok Országos Szövetsége nevében pedig vitéz Rácz József Sándor. Tovább...

 

Vitézi ünnepség a budapesti Magyar Színházban
2009.03.11.

A Történelmi Vitézi Rend Pesti Törzsszéke az 1848-as forradalom és szabadságharc 161. évfordulója alkalmából színházi előadással egybekötött megemlékezést szervezett 2009. március 11-én a budapesti Magyar Színház Sinkovits Imre kisszínpadán. A félórás ünnepség után az egybegyűltek megtekintették Fráter Zoltán: Édes Rózám című, Déryné Széppataki Róza életét bemutató darabját, amely Vörösmarty Mihály: Árpád ébredése című művének előjátékával került felvezetésre.

 

100 éves a koronaőr díszegyenruha - vitéz Woth Imre az RTL Klubban
2009.02.27.

Vitéz Woth Imre koronaőr parancsnok volt az RTL Klub reggeli műsorának vendége 2009. február 24-én abból az alkalomból, hogy 100 évvel ezelőtt rendszeresítették a Koronaőrség díszegyenruháját. A felvétel megtekinthető itt: http://www.rtlklub.hu/musorok/reggeli/videok/45162

 

Isaszegi megemlékezés a kommunizmus áldozataira
2009.02.25.

2009. február 25-én a Kommunizmus Áldozatainak emléknapján, az isaszegi térség nemzeti oldalon álló civil szervezeteivel és pártjaival együtt tartott megemlékezést a Történelmi Vitézi Rend. A program a helyi római katolikus templomban kezdődött, majd a Művelődési Otthonban folytatódott, végül fáklyás felvonulás volt a háborús emlékműhöz. Tovább...

 

Erdélyi Vitézek Bálja Margittán
2009.02.21.

Február 21-én Margittán báloztak az erdélyi vitézek. A vidám összejövetel házigazdái vitéz Kocsis László törzskapitány és vitéz Bordás István voltak. Az est díszvendége vitéz Hunyadi László főkapitány volt, és jelen volt még a Rend főszéktartója, az erdélyi országos törzskapitány és Buda törzskapitánya is, valamint az erdélyi törzsek számos tisztségviselője és tagja. Tovább...

 

 

 

Magyar Vitézek Bálja 2009 - Budapest
2009.02.14.

2009. február 14-én tartotta hagyományos vitézi bálját a Történelmi Vitézi Rend Budapesten a Stefánia Palotában. Tovább...

 

Megemlékezés Mányban a község és a budai kitörés hősi halottairól
2009.02.08.

A Fejér megyei Mányban a község doni mártírjaira, valamint a budapesti ostromgyűrűt áttörő, Mány községig eljutott magyar katonákról emlékeztek meg 2009.02.08-án. A vitézi díszegységet vitéz Dékány Ágoston országos törzskapitány vezette, és jelen voltak a Rend főszéktartója, a Budai, a Pesti és az Észak-Dunántúli törzsszékek törzskapitányai, és a Rend számos tagja. Tovább...

 

Szentmise a kormányzó emlékére Budapesten
2009.02.07.

Ökumenikus misén és istentiszteleten emlékeztek vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának 52. évfordulója alkalmából 2009. február 7-én Budapesten a Belvárosi Plébániatemplomban a Horthy Miklós Társaság szervezésében, a Történelmi Vitézi Rend, a Magyar Tengerész Egyesület, a Magyar Cserkész Szövetség és számos lovagrend és társaság részvételével. Tovább...

 

A doni áldozatokra emlékeztek Tatán
2009.01.16.

A Vitézi Rend Komárom-Esztergom megyei alcsoportja 2009. január 16-án (pénteken) emlékezett meg a doni katasztrófa hősi halottaira Tatán a Kapucinus Templomban. A szentmisét bemutatta Szalai Gábor plébános, emlékbeszédet mondott Kaszál József vitézi alhadnagy.

 

Koszorúzás Pécsett a doni katasztrófa hősi halottaiért
2009.01.12.

A doni áttörés 66. évfordulóján, 2009. január 12-én a Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszéke és a Baranya megyei Nemzetőrség együtt koszorúzott a pécsi központi temetőben. Az egybegyűlteket lovag vitéz Kőrösi László ny. őrnagy, területi törzskapitány köszöntötte. Az ünnepi beszédet lovag vitéz Decleva Ferenc nőr alezredes mondta, majd lovag Szalai Lajos VRNT nőr őrnagy, református tábori lelkész mondott imát az elesett honvédekért. Végül vitéz Hegyi  József, a doni áttörés túlélője egy az alkalomhoz illő vers elmondásával zárta a megemlékezést. Tovább...

 

A doni áttörésre emlékeztek a vitézek Budapesten
2009.01.12.

Az 1943. januári doni áttörés 66. évfordulóján a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg hősi halottaira emlékeztek a vitézek 2009. január 12-én Budapesten a Mátyás templomban, majd ezt követően a Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán koszorúzta meg a Rendünk által állított doni emléktáblát vitéz Hunyadi László főkapitány, vitéz Erdélyi-Takács István és vitéz Woth Imre törzskapitányok.

 

Kecskeméti megemlékezés a doni áldozatokról
2009.01.11.

A doni áttörés 66. évfordulóján emlékeztek a Történelmi Vitézi Rend kecskeméti tagjai a Donnál elesett vagy fogságban elhunyt magyar honvédekről. Tavaly a római katolikus Nagytemplomban, idén pedig január 11-én a református templomban került sor a megemlékezésre, ahol ünnepi beszédet mondott vitéz Molnár Piroska dr. Juharosné Bács–Kiskun megye vitézi székkapitánya. Az istentiszteletet követően a nemzetőrökkel és a HOHE tagjaival együtt megkoszorúzták Kecskemét város doni emlékművét. Továbbb...

 

 

Megjelent a 2008/4 sz. Vitézi Tájékoztató
2008.12.24.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványa megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

Vitézavatás Körmenden
2008.12.07.

A körmendi Batthyány-kastély vitézi ünnepre készült 2008. december 7-én. Ezen ünnepen - amelyen a Vitézi Szék képviseletében számos törzskapitány volt jelen - a Történelmi Vitézi Rend Nyugat-Dunántúli Törzsszékének állománya jelentősen kibővült. Tovább...

 

A Nemzeti Sírkert része lett a felújított kecskeméti hősi temető
2008.12.01.

A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság 43/2008 számú, a kecskeméti   I. világháborús katona sírokat, mint hősi temetőt, a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánította.  Erről szóló határozata a Magyar Közlöny mellékletében, a Hivatalos Értesítő XI. évfolyam 2008/42. számában  megjelent. Tovább...

 

Filmvetítés és dedikálás a budapesti Uránia moziban
2008.12.03.

A budapesti Uránia moziban mutatták be a közönségnek először Jelenczki István filmjét a Szent Koronáról. A 2008. december 5-én 14:00 órakor kezdődő vetítést követően a film készítőjével találkozhat a közönség, amelyre minden érdeklődőt várnak a szervezők.

 

Képek az Észak-Kelet Magyarországi Törzsszék életéből
2008.11.30.

Az Észak-Kelet Magyarországi Törzsszék eseményeiről tudósítanak az alábbi fényképek. Tovább...

 

Videofilm és fotóalbum rendelhető a kenderesi vitézavatásról
2008.11.28.

A 2008. évi vitézavatást két filmstáb is rögzítette. Az egyik produkció már októbertől kapható, a másik most készült el. A film (DVD lemezen) 3.500 Ft-ba, a teljes eseményt bemutató fotóalbum (CD lemezen) 1.500 Ft-ba kerül. Megrendelhető: Szabadi Attila VRNT, tel: (+36 20) 824-8979. Az alábbi hivatkozásra kattintva megtekinthető a videofilm bevezetője: http://www.szabadi-video.hu/index.php?tid=1&id=3

 

Ünnepi istentisztelet vitéz Rechtzügel Árpád emlékére Galgagyörkön
2008.11.25.

Galgagyörk Önkormányzata, a Történelmi Vitézi Rend és a Rechtzügel család ünnepi istentiszteletre hívta a rendtársakat 2008. november 30-án 14:00 órától. Az Arany Tiszti Vitézségi Éremmel kitüntetett néhai Rechtzügel Árpád m.kir. századosra emlékeztek abból az alkalomból, hogy sírját a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánították. Tovább...

 

Képek a Hadak útjára tért v. Szendi József cső. őrm. temetéséről
2008.11.19.

2004. február 4-én Hadak útjára tért rendtársunk, vitéz Szendi József m.kir.csendőr őrmester temetése 2004. február 15-én volt Hernádnémeti községben, amelyről a Vitézi Tájékoztató annak idején beszámolt. Most a búcsúztatójáról készült fényképeket tesszük közzé vitéz Horváth László Észak-Kelet Magyarországi Törzsszék törzskapitánya jóvoltából, aki a nyitott sír mellett méltatta elhunyt rendtársunkat. Tovább...

 

Állománygyűlés és csapatzászló szentelés Érden
2008.11.09.

A Történelmi Vitézi Rend Közép-Magyarország Nyugat Törzsszéke 2008. november 9-én tartotta rendhagyó ünnepélyes állománygyűlését Érden a Kálvin téri református templomban. Az ünnepélyen megjelent vitéz Hunyadi László főkapitány, vitéz Dékány Ágoston mo-i országos törzskapitány, valamint a Vitézi Szék két további tagja. Tovább...

 

Állománygyűlés Pécsen
2008.11.08.

A Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszéke 2008. november 8-án tartotta évzáró állománygyűlését Pécsen a Szabadság úti református templomban, amelynek díszvendége vitéz Hunyadi László főkapitány volt. Tovább...

 

Az 1956-os szabadságharcra emlékeztek Ottawában
2008.11.02.

2008. november 2-án a beechwood-i nemzeti Katonai Temetőben álló emlékoszlopnál tartottak megemlékezést a Kanadában élő vitézek. A 2008. május 26-án felavatott gránit kopjafa az 56-os elesetteknek állít emléket, és közadakozásból állították, amelynek szervezői Polgár József, vitéz Ugrai Tamás és vitéz Farkas László voltak. Tovább...

 

A kenderesi vitézavatás a nyomtatott sajtóban
2008.10.28.

A magyarországi nemzeti médiában többek között a Magyar világ 2008. szeptember 11-i száma és az Aranytarsoly 2008. október 1-i számában részletesen tudósít a kenderesi vitézavatásról.

 

Meghívó az Égi élő igazság c. film díszbemutatójára
2008.10.27.

A budapesti Uránia moziban mutatták be a közönségnek először Jelenczki István filmjét a Szent Koronáról 2008. október 30-án 20:00 órakor, amely filmet minden vitéz bajtársa figyelmébe ajánl a Rend főkapitánya vitéz Hunyadi László. Tovább...

 

Állománygyűlés Miskolcon
2008.10.25.

2008. október 25-én tartotta évzáró állománygyűlését Észak-Kelet Magyarországi Törzsszéke. Tovább...

 

Állománygyűlés Kecskeméten
2008.10.18.

2008. október 18-án állománygyűlésen vettek részt Bács-Kiskun megye vitézei, amelynek díszvendége vitéz Rácz Sándor az 56’-os Munkástanács elnöke, a Magyarok Világszövetségének tb. elnöke volt, aki egyben a könyvét is dedikálta a jelenlévők nagy örömére. A résztvevők mécseseket gyújtottak a kecskeméti főtéren levő 56’-os emlékműnél. Tovább...

 

Teleki Pál születésének 129-ik évfordulójára emlékeztek Gödöllőn
2008.10.14.

Gróf Teleki Pál magyar miniszterelnök születésének 129. évfordulója alkalmából 2008. október 14-én megemlékezést tartottak Gödöllőn a politikus mellszobránál, a róla elnevezett téren. Az ünnepség keretében a szobrot megkoszorúzta dr. vitéz Bucsy László törzskapitány. Tovább...

 

Megemlékezések október 6-án
2008.10.06.

A 159 évvel ezelőtt mártírhalált halt tábornokokra és gróf Batthyány Lajos miniszterelnökre emlékezett a Történelmi Vitézi Rend országszerte illetve a határokon túl. Tovább...

 

Vitézi felvonulás az 1956-os forradalom évfordulóján
2008.10.05.

Az évforduló előtti napon, október 22-én fáklyás felvonulás lesz a budapesti Műegyetem rakpartról a Kossuth térre. Közben a Bem téren megáll a menet egy kis ünnepségre a Bem szobornál. A Történelmi Vitézi Rend tagjai a Műegyetem rakparton, az egyetem főbejárata közelében 15:00 órakor találkoznak. A vonulás pontosan 16:30 órakor indul. Akinek van korhű ruhája (lódenkabát, kalap, micisapka, stb) vagy kopott „56-os zászlaja”, az öltözzön be ill. hozza magával. Viselet egyszerű kényelmes öltözetben, nem ünneplőben.

 

Előadás a Magyar Szent Koronáról Budapesten
2008.10.05.

Budapesten 2008. október 10-én 14:00 órától tartott előadást vitéz Woth Imre törzskapitány koronaőr parancsnok a Szent Koronáról a Hadtörténeti Intézet Dísztermében ( Budai Vár, Kapisztrán tér).

 

Rovásírás konferencia Gödöllőn
2008.10.04.

Dr. Gémesi György polgármester nyitotta meg a Gödöllőn 2008. október 4-én tartott rovásírás konferenciát, melyen többek között Friedrich Klára és Szakács Gábor is tartott előadást. A konferenciára meghívott Történelmi Vitézi Rendet dr. v. Bucsy László, Czapp Béla VRNT, Boros Botond VRNT, Lovas Károly VRNT és Szentpétery István VRNT képviselték.

 

Megrendelhető a 2008. évi vitézavatásról készült film
2008.09.30.

A 2008. évi vitézavatásról készült film (DVD) 3.500 Ft-os áron megrendelhető illetve megvásárolható vitéz Molnár Piroska, dr. Juharosné székkapitány asszonynál. Telefon: (+36 76) 320-454.

 

Recski megemlékezés
2008.09.28.

Tizennyolcadik megemlékezését tartotta a Recski Szövetség a Recski Nemzeti Emlékparkban, az egykori kényszermunkatábor helyén. A megemlékezésen vitéz Krasznay Béla nyugalmazott honvéd ezredes, a Történelmi Vitézi Rend tb. helyettes főkapitánya, a Szövetség megbízott elnöke szólt a résztvevőkhöz. Hangsúlyozta, hogy ez a tábor a mementója annak, hogy hová jut egy ország, ha különféle hatalmak segítségével nemzetidegen emberek kerülnek az élére. Tovább...

 

A vitézavatás képei megrendelhetők
2008.09.16.

A vitézavatáson készült fényképek megtekinthetők Lethenyei László fotóriporter honlapján: www.pillanatkepek.hu (Események, Vitézi Rend). A képek - a sorszámra való hivatkozással - megrendelhetők a területi elöljáróknál. A 10x15 cm méretű papírképek ára 400 Ft/db.

 

Emlékmű a bonchidai kórházban elhunyt hősöknek
2008.09.13.

Bonchidán, a helybeli református temetőben 2008. szeptember 13-án, a tordai csata kezdetének 64. évfordulóján került sor a tordai csatában súlyosan megsebesült és a bonchidai Bánffy-kastélyban levő ideiglenes hadikórházban 1944. őszén meghalt 109 honvéd emlékére állított emlékmű avatóünnepségére. A kezdeményező Tordai Honvéd Hagyományőrző Bizottság (THHB) elnöke, vitéz Pataky József elmondása szerint a 109 név közül 89 név ismert, 20 ismeretlen. Szeptember 13-án a bonchidai kórházban elhunyt hősöknek állítottak maradandó emlékművet, s ezáltal megadták a hősöket megillető végtisztességet. Tovább...

 

10 éves jubileumi vitézavatás 2008. szeptember 6-án Kenderesen
2008.09.06.

A Történelmi Vitézi Rend ezévben szeptember 6-án - a Rend alapítójának vitéz nagybányai Horthy Miklósnak, Magyarország egykori főméltóságú kormányzójának szülőhelyén - Kenderesen tartotta az újonnan felvett vitézek ünnepélyes eskütételét és avatását. Nem elsőízben. Tovább...

 

Megjelent a 2008/3 sz. Vitézi Tájékoztató
2008.08.30.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványa megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

 

Vitézi találkozó a Gyimesekben
2008.09.01.

Az ezeréves magyar határnál rendezte meg augusztus végén a Történelmi Vitézi Rend azt a mintegy 100 fős vitézi találkozót, amelyre az erdélyi törzsszékek hívták meg a magyarországi törzsek képviselőit. Az erdélyi és magyarországi vitézek vitéz Deáky András birtokán remek hangulatban töltöttek el két napot. Meglátogatták az idei Pünkösdre felújított 30-as számú m.kir. MÁV vasúti őrházat. Felejthetetlen szentmisén vettek részt a magyar határsánc fölé magasodó Bilibók-csúcson, amelyet Tamás József püspök celebrált a 64 évvel ezelőtti honvédő csatában elesett hősök tiszteletére. A szentmisén jelen volt a Bilibók-hegyi csata két veteránja, vitéz Orbán Ferenc és vitéz Tankó Antal is. Tovább...

 

Budapesti augusztus 20-i szentmise és Szent Jobb-körmenet
2008.08.20.

Az augusztus 20-i budapesti ünnepi szentmisén és az azt követő Szent Jobb körmeneten résztvevő vitézek az idén is több mint 100 fős díszegységgel vettek részt. A Rend két központi nagyzászlaja mellett az országvédő pajzs is körbevonult. A Rend főkapitánya mellett a Vitézi Szék számos tagja is jelen volt. Tovább...

 

Eskütétel Hódmezővásárhelyen
2008.08.23.

2008. augusztus 23-án Hódmezővásárhelyen tartották az idén felvett tagjainak ünnepélyes eskütételét a Történelmi Vitézi Rend Dél-Kelet Magyarországi és Dél-Alföldi Törzsszékei a Szent István templomban.

 

II. Közép-nyírségi Református Találkozó Baktalórántházán
2008.06.17.

Augusztus 20.-a Államalapításunk ünnepe. Egy nagy, egységes keresztyén nemzetállam létrejöttének ünnepe ez. Mindezek tudatában került megrendezésre az ünnep nyitányaként 2008 augusztus 17.-én vasárnap Baktalórántházán a II. Közép-nyírségi Református Találkozó. A találkozóra meghívást kapott 64 történelmi és 8 csatolt vármegye református lelkipásztora, képviselve megyéjét és ezzel jelképesen összegyűjtve az egységes nemzetet egy helyre, egy közös ünnepre és megemlékezésre. Tovább...

 

Vitézavatás a budapesti Károly Palotában
2008.07.16.

Meghitt, szűk rendi ünnepség színhelye volt július 16-án a Károly Palota különterme Dr. vitéz Mechtler László Ausztráliában élő magyar bajtársunk avatásakor. Jelen volt vitéz Hunyadi László főkapitány, vitéz Dékány Ágoston Mo-i országos törzskapitány, vitéz Imre László EU törzskapitány és vitéz Hajdú Szabolcs központi törzskapitány. Mechtler László egyúttal átvette megbízólevelét a Történelmi Vitézi Rend Ausztrália és Új Zéland Törzsszékének vezetésére.

 

A Hadak útjára lépett v. sümeghi Rédey Gábor László
2008.07.22.

Vitéz sümeghi Rédey Gábor László tb. ügyvezető törzskapitány életének 86. évében, 2008. július 7. napján Sümegen visszaadta lelkét Teremtőjének. A sümegi temetőkápolna Rédey kriptájában 2008. július 22-én helyezték örök nyugalomra. Temetésén a Vitézi Rend főkapitánya, a Nyugat-Dunántúl törzskapitánya és számos egykori rendtársa rótta le kegyeletét.

 

Turulavatás Várpalotán
2008.07.14.

1928. júliusában, 80 évvel ezelőtt történt, hogy a Trianonban megcsonkított hazánk megregulázott méretű hadserege Várpalotán, a már akkor is lőtérként működő területen próbálta ki a titokban fejlesztett fegyverek egyikét, egy ágyút. Az alkalom egyben bemutató is volt a katonai vezetés számára. 80 évvel ezelőtt tragédia történt: az ágyú felrobbant, és vitéz Csörgey Károly tábornok több bajtársával együtt meghalt. Emléküket obeliszk őrzi a tési út mellett. Az obeliszk tetejéről büszke turul vigyázta egykor a hősök álmát, sajnos régen ellopták már. A tavalyi, 79. évfordulón született meg az elképzelés, hogy a 80. legyen szebb a többinél, avassuk újra a turult. Szerencsére igen sokan álltak a kezdeményezés mellé, és elkészült ősi nemzeti jelképünk Nesó Sándor népművész felajánlásában. A Nemzetőrség, a Vitézi Rend, nyugalmazott honvédtisztek részvételével 2008. július 25-én volt az ünnepélyes avatás vitéz Csörgey Károly emlékoszlopánál (a Várpalotáról Tés felé haladó közút jobb oldalán, Várpalota városától pár kilométerre).

 

Eskütétel Budapesten
2008.06.21.

A Történelmi Vitézi Rend Budai, Pesti és Közép-Magyarországi törzseibe felvett új rendtagok 2008. június 21-én tették le vitézi esküjüket Budapesten, a Szabadság téri Hazatérés templomában. Az ünnepség keretében négy doni veterán eskütevő megkoszorúzta egykori haduruk v. nagybányai Horthy Miklós szobrát. Az esküt tettekre nt. v. Sipos Bulcsú Kadosa kért áldást. Tovább..

 

Horthy Miklós emléknap Kenderesen
2008.06.17.

Kenderes város szeretettel hívja vitéz nagybányai Horthy Miklós tisztelőit a Kormányzó Úr tiszteletére rendezendő emléknapra és az azt követő I. Hagyományőrző Kenderesi Arató Bálra 2008. június 21-én (szombaton) Kenderesre a Horthy-kastélyba. Tovább...

 

Utolsó útjára kísértük budai törzskapitányunkat
2008.06.11.

Kedves barátunk és hűséges bajtársunk vitéz Miklósi Zsolt Miklós, Buda törzskapitánya hamvait adtuk vissza a magyar anyaföldnek Budapesten az Óbudai temetőben 2008. június 11-én. Utolsó útján elkísérték a Vitézi Szék tagjai és számos rendtársa. Tovább...

 

Eskütétel Pécsett
2008.06.07.

A Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszéke 2008. június 7-én tartotta az idén avatandók vitézi esküjét Pécsett a Szabadság téri református templomban. Tovább...

 

Átadták Magyarország első Trianon terét Tiszalúcon
2008.06.07.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tiszalúc községben 2008. június 7-én átadták Magyarország első Trianon terét. A parkosított teret egy turulszobor uralja. A hat darab szikla az anyaországot és a szétszakított részeket jelképezi. A tér hátterében falfestmények láthatók: a történelmi Magyarország feldarabolása; az egyesített középcímer, melynek pajzsát két angyal hordozza; Tiszalúc címere és a falu néhány jellemző részlete, valamint Illyés Gyula gondolata: "Magyar az, akinek fáj Trianon". Az ünnepségen a Történelmi Vitézi Rendet v. Horváth László törzskapitány, v. Litvay Ottó és v. Monostory Marcell képviselték. Tovább...

 

Trianon megemlékezés Gödőllőn
2008.06.01.

Meghittség és méltóság jellemezte a gödöllői Trianon Megemlékezést 2008. június 1-én. A könnyekig megható megemlékezéseket követően, Gödöllő polgármesterének köszöntője, majd Eva Maria Barki nemzetközi jogász előadása következett, amely kétséget kizáróan irányt mutatott nemzeti jövőnkre vonatkozóan. Ezután a zsúfolásig telt színházterem közönsége a Trianoni Emlékműhöz vonult. Tovább...

 

Trianoni megemlékezés Budapesten a Rákospalotai Főplébánián
2008.06.01.

Budapesten a Hegyvidéki Trianon Társaság által szervezett rendezvényen koszorúzással emlékezett a Történelmi Vitézi Rend a Magyarok Nagyasszonya Főplébánián 2008. június 1-én. Beszédet mondott Eva Maria Barki, a Közép-Európai Fórum és az AWR elnöke, az Osztrák Emberi Jogi Liga elnökségi tagja.

 

Országzászló-emlékmű avatás Győrben
2008.06.04.

A „NE-felejcs” Polgári Egyesület és a Történelmi Vitézi Rend mintegy két éves munkájának eredményeként 2008. június 4-én visszaállításra került a győri Országzászló-emlékmű a Bisinger sétányon, a Baross híd lábánál. Ünnepi beszédet mondott Borkai Zsolt polgármester és dr. vitéz Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja alelnöke. A jeles eseményen tisztelgő vitézi csoportot vitéz Hunyadi László főkapitány vezette. Tovább...

 

Kopjafákat avattak Nagykőrösön
2008.05.24.

A Bács-Kiskun megyei városban 2008. május 24-én szombaton volt az ünnepélyes megemlékezés, amely során a református temetőben két kopjafa is felavatásra került. Az egyiket vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó, a másikat pedig az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc mártírjai tiszteletére. Tovább...

 

Vitézavatás a csíkszeredai Millenniumi Templomban
2008.05.03.

A pompázatos csíkszeredai ünnepség felemelő hangulatát maga a templomépület is sugározta, Makovecz Imre és tanítványainak remek alkotása a magyarság ezeréves múltját a mával ötvözi. A Magyar Szent Korona hasonmása, a pallos és a pajzs jelenléte, a Szent Korona Rend tagjai, a koronaőrség, a Vitézi Rend díszes öltözete, a Rend zászlóinak felvonulása és megszentelése, valamint vitéz Darvas-Kozma József plébános históriai ihletésű miséje, Szilágyi Zsolt énekszámai a 24 felavatott és a nagyszámú közönség számára emlékezetessé tették a csíkszeredai eseményt. Tovább...

 


Előadás Horthy Miklósról és a Vitézi Rendről Budapesten

2008.04.25.

Április 25-én közel telt ház előtt került sor a Horthy Miklós emlékelődás-sorozat harmadik programjára, a Szabó Dezső Katakombaszínházban. Dr. Szakály Sándor nagy sikerű előadását követték a nézői kérdések, majd vitéz Cseresnyés Pál tb. törzskapitány tartotta meg hasonlóan nagy érdeklődést kiváltó első előadását a Vitézi Rend történetéről. Dr. Szakály Sándor közreműködését a Történelmi Vitézi Rend díszoklevél átadásával köszönte meg. Az előadássorozat szervezője vitéz Hanzély-Kováts Attila ezúton mond köszönetet vitéz Béres Ferencnek a szervezésben nyújott segítségéért, valamint Kovács Enikőnek és ifj. vitéz Hegedűs Lorántnak a helyszín biztosításáért.

 

Kenderesi megemlékezés a Kormányzó születésének 140. évfordulójáról
2008.04.22.

Kenderes Város Önkormányzata megemlékezést tart vitéz nagybányai Horthy Miklós Magyarország kormányzója születésének 140. évfordulója alkalmából Kenderesen 2008. június 21-én (szombaton). Minden emlékezőt szeretettel vár Kenderes Önkormányzata és Bogdán Péter polgármester.

 

 

Megjelent a 2008/1-2 sz. Vitézi Tájékoztató
2008.04.19.

A Történelmi Vitézi Rend kiadványa megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt. Kérjük rendtársainkat, hogy a Vitézi Tájékoztató kiadásához - anyagi lehetőségeikhez mérten - szíveskedjenek hozzájárulni. Lapunk hirdetések elhelyezésére is nyújt lehetőséget.

 

Történelem közelről címmel jelent meg v. Detre Gyula könyve
2008.04.16.

Történelem közelről címmel jelentek meg vitéz Detre Gyula László MHBK, emeritus főcsoportvezető, a Történelmi Vitézi Rend Kanada országos tb. törzskapitányának visszaemlékezései. Az egykori m.kir testőrtiszt szerző ajánlása: „ A leírtakból megismerhetitek családunk történetének egy élő szakaszát, amiből végeredményben ti is fakadtatok. Ezen kívül magyarságszolgálatom hosszú évtizedei is köteleznek a beszámolóra. Mindez a magyar történetírásnak fontos lehet, hiszen azokról a sokáig tudatosan takargatott magyar történelmi eseményekről szól, melyek katonai szolgálatom évei és az 50 éves emigrációs munkásságom alatt történtek."

 

Kegyeleti megemlékezés Boldog Apor Vilmos vértanúról Budapesten
2008.04.05.

A Történelmi Vitézi Rend vitéz Apor Vilmosra, a boldoggá avatott vértanú püspökre emlékezett 2008. április 5-én Budapesten a XII. ker. Apor Vilmos téren. Vitéz Kocsis István ezredes rk. tábori lelkész imáját követően beszédet mondott vitéz Cseresnyés Pál tb. törzskapitány. Apor Vilmos szobránál vitéz Hunyadi László főkapitány helyezte el a vitézek koszorúját.

 

Az 1848-as forradalomra emlékeztek a vitézek Nyugat Pest megyében
2008.03.15.

A Közép Magyarország Nyugati Törzsszék területén Érden, Százhalombattán, Pomázon, Budakeszin, Pátyon és Törökbálinton emlékeztek és koszorúztak a vitézek. Tovább...

 

Az 1848-as forradalomra emlékeztek a vitézek Dunaharasztiban
2008.03.15.

Az 1848-as forradalom 160. évfordulóján a hagyományokhoz híven idén is megemlékeztek a vitézek a Kárpát-medence településein. Dunaharasztiban a Himnusz felemelő sorai után megemlékező beszédet mondott Gáll Sándor a Dunaharaszti Polgári Körök Egyesület vezetője. Tovább...

 

Szentmise a kormányzó emlékére Budapesten
2008.02.10.

Ökumenikus misén és istentiszteleten emlékeztek vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának 51. évfordulója alkalmából 2008.02.10-én Budapesten a Szent István Bazilikában a Horthy Miklós Társaság szervezésében, a Történelmi Vitézi Rend, a Magyar Tengerész Egyesület, a Magyar Cserkész Szövetség és számos lovagrend és társaság részvételével. Tovább...

 

Megemlékezés Mány község hősi halottairól
2008.02.09.

A Fejér megyei Mányban a község doni mártírjaira, valamint a budapesti ostromgyűrűt áttörő, Mány községig eljutott magyar katonákról emlékeztek 2008. 02. 09-én. Tovább...

 

Magyar Vitézek Bálja 2008 - Budapest
2008.02.02.

2008. február 2-án tartotta hagyományos vitézi bálját a Történelmi Vitézi Rend a budavári Hadtörténeti Intézet és Múzeum dísztermében. Tovább...

 

A Budai Törzsszék 2008. évi eseménynaptára
2008.01.19.

A Budai Törzsszék 2008. évi programjainak, kirándulásainak tervezete megtekinthető itt.

 

Kecskeméti megemlékezés a doni áldozatokról
2008.01.19.

A doni áttörés 65. évfordulóján, az idén is - a hagyományoknak megfelelően - mint minden évben, más- más felekezet hívei előtt emlékeztek meg a Történelmi Vitézi Rend kecskeméti tagjai a Donnál elesett vagy fogságban elhunyt  katonákról. Tovább...

 

100 éve született Wass Albert - szoboravatás Budakeszin
2008.01.12.

Budakeszi lelkes és hazafias polgárainak összefogásában készült el a 2007-ben posztumusz vitézzé avatott író mellszobra. A 2008. január 12-én nagy érdeklődés mellett tartott ünnepélyes leleplezésen a szoborállításban tevékenyen részt vállaló Történelmi Vitézi Rend tagjai is is díszőrséget álltak. Tovább...

 

Megemlékezés a doni áttörésről a Budai Várban
2008.01.12.

Az 1943-as januári doni áttörés 65. évfordulóján a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg hősi halottaira emlékeztünk 2008. január 12-én. Budapesten délelőtt a Mátyás templomban, majd ezt követően a Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán emlékeztek a Történelmi Vitézi Rend tagja is. A vitézi díszőrséget vezették, és a vitézek által állított doni emléktáblát megkoszorúzták vitéz Erdélyi-Takács István, vitéz Horváth Gyula nyá. alezr. és vitéz Horváth László törzskapitányok.

 

Megemlékezés a Szent Korona hazatéréséről
2008.01.06.

2008. január 6-án este vitéz Woth Imre törzskapitány, a Magyar Koronaőrök Egyesülete elnökének meghívására vettünk részt a budavári Mátyás templomban a Magyar Szent Korona hazatérésének 30. évfordulóján tartott hálaadó szentmisén. Tovább...

 

Megjelent a 2007/3 sz. Vitézi Tájékoztató
2007.12.20.

A Történelmi Vitézi Rend karácsonyi kiadványa megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt.

 

Páty faluközössége emlékoszlopot állított Árpád fejedelem tiszteletére
2007.11.10.

A Pest megyei Páty faluközössége 2007. november 10-én kerecsensólymos emlékoszlopot állított Árpád fejedelem halálának 1100. évfordulójára. A műalkotás – amelyen a Szózat, valamint Kányádi Sándor sorai olvashatók - vitéz Csák Attila szobrászművész munkája. Tovább...

 

Megemlékezés az 56-os áldozatokról november 4-én
2007.10.27.

2007 november 4-én a Történelmi Vitézi Rend az előző évekhez hasonlóan idén is megtartotta az 56-os áldozatokra történő megemlékezését Budapesten, a rákoskeresztúri temető 301-es parcellájában. Ünnepi beszédet mondott vitéz Erdélyi-Takács István törzskapitány. Tovább...

 

Horthy Miklós szobrot avattak Budapesten október 23-án
2007.10.23.

A Szabadság téri Hazatérés templom előterében 2007. október 23-án délelőtt dr. Hegedüs Loránt ny. ref. püspök ünnepi igehirdetését követően felavatták a két nagy magyar kormányzó, Kossuth Lajos és vitéz nagybányai Horthy Miklós, valamint két nagy magyar író, Szabó Dezső és Wass Albert mellszobrát. Tovább...

 

Kitüntetést kaptak a civil jogászok
2007. 10. 22.

A Történelmi Vitézi Rend nevében vitéz Hunyadi László főkapitány Nemzetvédelmi Kereszttel tüntette ki a Civil Jogász Bizottság tagjait a Magyarok Házában Budapesten. Az elismerést az 1956-os forradalom múlt évi, 50. évfordulóján rendőri túlkapásoknak áldozatul esettek védelméért érdemelték ki. Kitüntetést kapott Morvai Krisztina és Völgyesi Miklós, a Civil Jogász Bizottság két társelnöke, Gaudi-Nagy Tamás, Horváth Attila, Juhász Imre, Szöőr Anna, illetve a betegsége miatt hiányzó Kabódi Csaba jogász.

 

Megrendelhető a 2007. évi vitézavatásról készült film
2007.10.10.

A 2007. évi vitézavatásról készült film (DVD) 3.500 Ft-os áron megrendelhető illetve megvásárolható vitéz Molnár Piroska, dr. Juharosné székkapitány asszonynál. Telefon: (+36 76) 320-454.

Megújult az első világháborús emlékhely Kecskeméten
2007.09.21.

A kecskeméti Szentháromság temetőben 1927-ben alakították ki azt a hősi parcellát, amely a városi kórházban elhunyt 364 fő első világháborús magyar katona nyughelye lett. Az évente rendszeresen megtartott Hősök Napján ebben a temetőben is megemlékeznek Kecskemét polgárai. Látván az emlékkövek folyamatos és rohamos pusztulását, a Történelmi Vitézi Rend Bács-Kiskun megyei állománya elhatározta, hogy a köveket megtisztítják, és a már szinte olvashatatlan neveket újraírják. Tovább...

 

 

 

Vitézavatás Szilágysomlyón szeptember 29-én
2007.09.29.

 

A Történelmi Vitézi Rend Észak-Erdélyi Törzsszéke szeptember 29-én vitézi avatást tartott a szilágysomlyói római katolikus templomban. A 18 fő várományos és 13 fő VRNT avatását a Rend főkapitánya vitéz Hunyadi László végezte. Ezt követően közös bajtársi vacsora keretében kinevezések, kitüntetések kerültek átadásra. A következő napon a vitézek megkoszorúzták a város nagy szülötte, Báthory Isván erdélyi fejedelem és lengyel király szobrát.

 

Vitézavatás Budapesten 2007. szeptember 15-én
2007.09.15.

2007. szeptember 15-én, a Belvárosi templomban újra felhangzott a kürtös felhívójele, amely után vitéz Horváth Gyula ny. alezredes engedélyt kért vitéz Hunyadi László főkapitány úrtól az avatási ünnepség megnyitására. Tovább...

 

Megjelent a 2007/2 sz. Vitézi Tájékoztató
2007.09.13.

A Történelmi Vitézi Rend legfrissebb híreiről, eseményeiről szóló kiadvány megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt.

 

Horthy Miklós újratemetésének 14-ik évfordulója Kenderesen
2007.09.10.

Magyarország kormányzója újratemetésének 14. évfordulójára emlékeztünk szülő- és nyugvóhelyén, Kenderesen 2007 szeptember 10-én. Az ünnepségen részt vett a Történelmi Vitézi Rend főkapitánya, Magyarország és Erdély országos törzskapitányai, a Rend számos törzskapitánya, egyéb tisztségviselője és tagja is. Tovább...

 

 

Vitéz kisbarnaki Farkas Ferenc védelmében
2007.08.29.

A Magyar Nemzet című polgári napilap 2007. augusztus 23-i számának 4. oldalán Joó IstvánA kormányfő leporolná a Sólyom–pert” címmel közölt írást. A cikk egyik mondata a lap szellemiségétől eltérő módon, a baloldali sajtó szintjére süllyedve emlékezett meg vitéz kisbarnaki Farkas Ferenc magyar királyi vezérezredesről, a Vitézi Rend harmadik főkapitányáról. Tovább...

 

 

 

A Vitézi Rend egységéről tanácskoztak Kolozsváron
2007.08.11. 

2007. augusztus 11-én Kolozsváron a Vitézi Rend egységéről, szervezési és etikai kérdésekről tanácskozott a Történelmi Vitézi Rend Erdélyi Törzsszéke. A jelenlévők egyenként elhatárolódtak és elítélték Bereczky Árpádnak a Rendhez és vitézhez méltatlan cselekedetét. Tovább...

 

Vitézi eskütétel Miskolcon augusztus 5-én
2007.08.05.

 

A miskolci Szent Anna templomban az augusztus 5-i vasárnapi szentmisét követően hat fő tett ünnepélyes vitézi esküt a Történelmi Vitézi Rend főkapitánya és az Északkelet-Magyarországi Törzsszék elöljárói előtt. Az esküttevők közül egy fő saját katonai érdeme alapján, egy fő várományosként, négyen pedig a Nemzetvédelmi Tagozat tagjaként kerülnek majd felavatásra szeptember 15-én a budapesti vitézavatáson.

 

 

 

Vitézi eskütétel Szolnokon augusztus 4-én
2007.08.04.

Augusztus 4-én a szolnoki Vártemplomban tartotta a Történelmi Vitézi Rend Dél-Magyarországi Törzsszéke a 2007. szeptemberben avatandó vitézek eskütételét. A kitűnően megszervezett ünnepségen 21 fő tett esküt. Az eskütételi ünnepségen jelen volt vitéz Hunyadi László főkapitány, vitéz Hajdú Szabolcs törzskapitány, vitéz Molnár Piroska Dr. Juharosné székkapitány, vitéz Bokor András székkapitány és a területek vitézi hadnagyai az elöljárók közül. Az ünnepélyes bevonulás és a rövidített szent mise után vitéz Molnár Piroska Dr. Juharosné székkapitány mondott ünnepi köszöntő beszédet. Tovább...

 

Vitézi eskütétel Szekszárdon augusztus 4-én

2007.08.04.

 

Szekszárdon a Béla Király téri nagytemplomban tettek esküt augusztus 4-én a Dél-Dunántúli Törzsszék idén felvételt nyert tagjai. Az ünnepségen a törzsszéki elöljárók mellett jelen volt vitéz Dékány Ágoston országos törzskapitány is. A szeptember 15-én avatandók közül egy fő 56-os corvin-közi szabadságharcos, 2 fő várományos, 6 fő Nemzetvédelmi Tagozatos és 3 fő posztumusz vitéz, akik életükkel tettek esküt.

 

 

 

 

Vitézi eskütétel Tatán július 21-én

2007.07.21.

 

A Történelmi Vitézi Rend Nyugat-Dunántúli és Észak-Dunántúli Törzsszékei 2007. július 21-én rendezték ünnepélyes vitézi eskütételüket Tatán, a Szent Kereszt templomban. Tovább...

 

 

 

Vitézi eskütétel Máriabesnyőn július 14-én

2007.07.14.

 

A Történelmi Vitézi Rend Közép-Magyarország Keleti és Nyugati Törzsszékei 2007. július 14-én tartották ünnepélyes vitézi eskütételüket a máriabesnyői kegytemplomban. A Magyar Szent Koronára tett eskü után a helyi temetőkertben megkoszorúzták gróf széki Teleki Pál miniszterelnök sírját. Tovább...

 

 

Felavattuk a Magyar Vitézek Emlékművét Pákozdon
2007.06.19.

Nagy örömünkre szolgál, hogy elkészülhetett a pákozdi Nemzeti Katonai Emlékhelyen a MAGYAR VITÉZEK EMLÉKÉRE készített emlékmű, mely hozzájárul a Hazához hűséges vitézek, honvédek, emlékének megőrzéséhez. Tovább...

 

Trianoni megemlékezés Zebegényben

2007.06.05.

 

Az idén is megrendezésre került a Pest megyei Emlékhelyen Trianon gyászünnepe. A 2007. június 2-án megtartott rendezvényen egyházi méltóságok, neves közéleti személyiségek és művészek közreműködésével emlékeztünk ezeréves hazánk nagy tragédiájára. Tovább...

 

Trianoni megemlékezések Gödöllőn, Budakeszin, Érden, Törökbálinton, Százhalombattán

2007.06.05.

 

Pest megye több városában emlékeztek a vitézek a trianoni tragédia évfordulójára. Tovább...

 

Megemlékezés Kocsis József koronaőrre június 2-án Ostffyasszonyfán

2007.06.02.

 

A Hadtörténeti Intézet, a Történelmi Vitézi Rend és a Koronaőrök Egyesülete 2007. június 2-án egész napos megemlékezést tartott a Vas megyei falu egykori lakója emlékére. Tovább...

 

Árpád-házi Szent Erzsébetet ünnepelték Sárospatakon
2007.05.29.

Születésének 800. évfordulóján nagyszabású rendezvénnyel emlékeztek meg Sárospatakon a város legnagyobb szülöttéről. 2007. május 27-én, Pünkösdvasárnap a Rákóczi-vár Lovagtermében óriási érdeklődés mellett került kiállításra a Magyar Szent Korona hiteles másolata, amelynek őrségét a Magyar Koronaőrök Egyesülete és a Történelmi Vitézi Rend adták. Pünkösdhétfőn délelőtt, Árpád-házi Szent Erzsébet szenttéavatásának 772. évfordulóján a Vártemplomban ünnepi szentmisét mutatott be Seregély István egri érsek.Tovább...

 

Szobrot Horthy Miklósnak Szegeden!
2007.05.23.

Szeged polgárai és a helyben működő civil szervezetek képviselői vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának 50. évfordulóján kezdeményezik, hogy Magyarország egykori kormányzójának Szeged városában méltó helyen szobrot állítsanak. Ennek érdekében közadakozást indítanak, amelyet a Történelmi Vitézi Rend is támogat. Adományokat a Magyar Kulturális Örökség Alapítvány javára az alábbi számlára gyűjtünk: OTP Bank 11709002-20127262-00000000, közlemény rovatba kérjük beírni: Horthy szobor). Az alkotás elkészítésére Tóth Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész kapott felkérést. A szobor 2008. június 18-án – Horthy Miklós születésének 140-ik évfordulóján kerülne felavatásra.

 

Felavatták Budapest első Horthy-emléktábláját
2007.05.19.

A vitéz nagybányai Horthy Miklósról és országlásának negyedszázadáról tartott egész napos konferencia záróeseményeként a Horthy Miklós Társaság, a Magyar Tengerészek Egyesülete és a Történelmi Vitézi Rend emléktáblát állított a Kormányzó halála 50-ik, s legnagyobb tengeri győzelme, az Otranto-i csata 90-ik évfordulója alkalmából. Tovább...

 

Megemlékező rendezvény vitéz Pongrátz Gergely halálának 2-ik évfordulóján
2007.05.19.

A budapesti Corvin közben a Történelmi Vitézi Rend is koszorúzással emlékezett az egykori parancsnok, vitéz Pongrátz Gergely emléktáblája előtt. A Corvin Moziban kiállítást rendeztek az 1956-os forradalomról és a Kiskunmajsai 56-os Múzeumról. Tovább...

 

Emlékező Horthy-konferencia Budapesten 2007. május 19-én

2007.05.09.

 

A Horthy Miklós Társaság egész napos, a kormányzóval és korával foglalkozó emlékező konferenciát rendez jeles vendégek és előadók részvételével 2007. május 19-én szombaton 9-16 óra között Budapesten a Magyar Kultúra Alapítvány Székházában (Budai Vár, Szentháromság tér 6). A konferencia fővédnöke vitéz Horthy Istvánné főméltóságú asszony. Társelnökök: Mádl Dalma asszony és várhatóan Dr. Vizi E. Szilveszter a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. A konferencia befejezéseként 16.30-kor emléktábla avatásra kerül sor az otrantoi csata 90 éves és vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának 50. évfordulója alkalmából, a Hadtörténeti Múzeum kertjében. Az emléktábla elkészítését a Történelmi Vitézi Rend is támogatta.

 

Megjelent a 2007/1 sz. Vitézi Tájékoztató
2007.05.09.

A Történelmi Vitézi Rend híreiről, eseményeiről szóló kiadvány megtekinthető a "Kiadványok" menüpont alatt.

 

 

 

 

Vitézi eskütétel Máriabesnyőn július 14-én

2007.05.07.

 

A Történelmi Vitézi Rend Közép-Magyarország Keleti és Nyugati Törzsszékei 2007. július 14-én rendezik ünnepélyes vitézi eskütételüket a máriabesnyői kegytemplomban 10:00 órától.

 

 

 

Burgenlandi kirándulás május 18-20-án

2007.04.18.

 

A Történelmi Vitézi Rend Budai Törzsszéke autóbuszos kirándulást szervez Ausztriába 2007. május 18. és 20. között. Jelentkezni lehet vitéz Almási Szabó Attilánál (tel: 30/410-4028, 20-22 óra között).

 

 

 

Meghívó vitéz Zeidler Sándor előadására 2007. május 10-én
2007.04.18.

A Történelmi Vitézi Rend meghívja Önt vitéz Zeidler Sándor " A Kormányzó kitüntetései" című ismeretterjesztő előadására. Időpontja: 2007. május 10. 17:30 óra. Helyszín: Budapest Hegyvidék Művelődési Központ (MOM) 1124 Budapest Csörsz u. 18. Az előadás a rendalapítónk objektív megítélésének elősegítése érdekében megkezdett előadás-sorozatunk második eseménye az idei jubileumi évben.

 

 

 

Vitézavatás Erdélyben 2007. május 5-én
2007.05.05.

Nagy egyházi pompával és léleképítő méltósággal Csíksomlyón tartottak vitézavatást a Történelmi Vitézi Rend erdélyi törzsszékei. A csíksomlyói kegytemplom önmagában is csodálatos ékességét a vitézzé avatás jelképei, a magyar Szent Korona másolata, a történelmi zászlók, a koronaőrök színpompás viselete, a magyaros díszöltözetek megjelenése feledhetetlen élménnyé tette az egyházi szertartás több száz főt számláló sokasága számára. Az egyházi és világi vitézi beszédek, imák és szónoklatok fő témája a magyar nemzet lelki egységének megteremtése és megőrzése volt, a vitézi eskü fő mondata: ,,Magyarságomat soha meg nem tagadom!" Tovább...

 

 

Családi kirándulás Zalában

2007.04.29.

 

A Történelmi Vitézi Rend egy kis csoportja egy hosszú hétvégét töltött a Zala megyei Alsópáhokon, Zalaszentlászlón, Sényén és Gyenesdiáson. A tavaszi kirándulás fotói itt megtekinthetők. Tovább...

 

 

 

 

Húsvéti üdvözlet

 

A húsvéti örömhír töltse el lelkünket világossággal, legyen bennünk elég erő és kellő akarat, hogy megkezdett utunkat folytatni tudjuk. Az út végi jutalmunk pedig nem lehet más, mint a magyar feltámadás. Érjen hát véget a böjti sanyarúság, a feltámadt és megdicsőült Krisztusba vetett hitünk adjon nekünk reményt, hogy nemzetépítő munkánk kiteljesedhessen. Ezúton kívánok Istentől megáldott, kegyelmekben gazdag húsvéti ünnepeket minden rendtársamnak határon innen és túl.

 

Budapest, 2007. április 3.

 

vitéz Hunyadi László, főkapitány

 

Pünkösdi Szent Erzsébet ünnep Sárospatakon
2007.04.03.

II. András magyar király leánya 800 éve, 1207-ben született Patakon. 2007. Pünkösdjén a jubileum alkalmából Sárospatakon kétnapos ünneppel emlékeznek a város szülöttjére. Tervezett programok: Pünkösdvasárnap: Árpád-házi Szent Erzsébet életét és korát idéző középkori vásár és mulatság, valamint kosztümös történelmi menet. Pünkösd- hétfő: Ünnepi szentmise 10:30-kor a Vártemplomban. Körmenet Árpád-házi Szent Erzsébet ereklyéjével.

 

Kirándulás Borsiba, II. Rákóczi Ferenc szülőházába
2007.03.23.

A Szent Korona Szövetség 2007. március 25-re, vasárnapra egynapos autóbusztúrát szervez vezérlő fejedelmünk kastélyába, a felvidéki Borsi községbe. A programban a Szent Korona Szövetség által helyreállított szobák, és az azokban létrehozott Rákóczi Múzeum megtekintése szerepel. Jelentkezni lehet: Heikkila Gizella ügyintézőnél a 06/20/326-5783-as telefonszámon.




Kegyeleti megemlékezés Boldog Apor Vilmos vértanúról Budapesten
2007.04.03.

A Történelmi Vitézi Rend vitéz báró Apor Vilmosra, a boldoggá avatott vértanú püspökre emlékezett 2007. április 2-án 11:00 órától Budapesten a XII. ker. Apor Vilmos téren. Ünnepi beszédet mondott vitéz Sárdi György tb. törzskapitány.




Meghívó jótékonysági estre
2007.03.22.

A Történelmi Vitézi Rend szeretettel meghívja Önt Böjte Csaba ferences testvér kovásznai kollégiumának javára történő Jótékonysági Estre. Időpontja: 2007. március 24. szombat, 18.00 óra. Fellépő művészek: Csavlek Etelka, Eperjes Károly, Ötvös Csilla, Simó József és mások. Helyszín: Budapest Hegyvidék Művelődési Központ (MOM) 1124 Budapest Csörsz u. 18. Adományokat a helyszínen fogadunk el.





Elhunyt Badiny Jós Ferenc történész professzor
2007.03.19.

2007. március 10-én, életének 97. évében visszaadta lelkét a magyarok nagy Istenének az egykori m.kir. repülőtiszt, egyetemi tanár, Dr. Badiny Jós Ferenc. Temetése 2007. március 21-én, szerdán 9 órakor lesz a Farkasréti temető főbejárati ravatalozójából. A szentmise 10.30 órakor kezdődik a Mindenszentek-plébánián, Budapest, XII. Hegyalja út 139. (A temető főbejáratával szemben.)

EMLÉKÉT - MUNKÁJA FOLYTATÁSÁVAL - ŐRZI A TUDÁS NÉPE

 

Emlékezés a Vitézi Rend alapítójára Budapesten
2007.03.14.

A Történelmi Vitézi Rend megemlékezést tartott a Rend alapítójáról, vitéz nagybányai Horthy Miklósról, Magyarország kormányzójáról. A Kormányzó halálának 50.-ik évfordulója alkalmából a MOM Művelődési Házban (Budapest, XII. ker. Csörsz u. 18.) 2007.03.14-én 11.00 órakor kezdõdõ ünnepi alkalmon Horthy Miklós katonai és politikai életútjáról tartott eladást Dr. Ravasz László alezredes.

 

Szentmise a kormányzó emlékére
2007.02.11.

Ökumenikus istentiszteleten emlékeztek vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának 50. évfordulója alkalmából 2007.02.11-én Budapesten a Szent István Bazilikában a Horthy Miklós Társaság szervezésében, a Történelmi Vitézi Rend, a Magyar Tengerész Egyesület, a Magyar Cserkész Szövetség és számos lovagrend és társaság részvételével. A szentmisén jelen volt özvegy Horthy Istvánné főméltóságú asszony is.

 

Megemlékezés Mányban
2007.02.10

A Történelmi Vitézi Rend szervezésében a helyi katolikus templomban ünnepi szentmisén tisztelegtünk a doni harcokban hősi halált halt Mány községbeli katonákra, valamint a budapesti ostromgyűrűt áttörő, Mány községig eljutott magyar katonákra.

 

Vitézi elismerés a Kormorán zenekarnak
2007.01.27

A Történelemi Vitézi Rend 2007-ik évi budapesti bálján vitéz Hunyadi László főkapitány a Kormorán etno-rock zenekar tagjainak a Vitézi Rend Nemzetvédelmi Kereszt Arany Polgári Fokozatát adományozta. Az ünnepélyes alkalomból vitéz Erdélyi-Takács István törzskapitány méltatta a művészeket, kiemelve: az elmúlt 30 évben olyan belső világot teremtettek, amely egyértelművé teszi, hogy a nemzet, a haza, a család és a gyermekek az élet legfontosabb szentségei.

 

Vitézi bál 2007
2007.01.27.

A budapesti Stefánia palotában január 27-én tartotta 2007. évi bálját a Történelmi Vitézi Rend. A remek hangulatban eltöltött vidám rendezvényre sokáig szívesen fog emlékezni a sok-sok résztvevő. Tovább...

 

Emlékezés a Don-kanyar áldozataira Pécsett
2007.01.13

A Történelmi Vitézi Rend Dél-Dunántúli Törzsszéke 2007. január 13-án tartotta kegyeleti megemlékezését a doni áttörés hősi halottjairól. A pécsi Központi Temetőben a szentmisét ünnepélyes megemlékezés és koszorúzás követte a világháborús emlékműnél.

 

Megemlékezés a doni áttörésről a Budai Várban
2007.01.12.

2007. január 12-én a budai várban a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg 1943. évi doni áldozatainak tiszteletére rendezett megemlékezésen a Történelmi Vitézi Rend is képviseltette magát.  A második világháborúban 350 ezer magyar katona vesztette életét, közülük nagyon sokan a doni áttörés áldozataiként haltak hősi halált.

 

Kegyeleti koszorúzás a budaörsi német-magyar katonai temetőben
2006.11.19

Németország nemzeti ünnepe alkalmából, 2006. november 19-én a német nagykövet és a katonai attasé a hazánkban elesett német katonák emlékére kegyeleti megemlékezést tartott a budaörsi német-magyar katonai temetőben. Tovább...

 

Jubileumi megemlékezés a 301-es parcellánál
2006.11.04.

A magyar szabadságharc gyásznapján 2006. november 4-én csendes megemlékezést tartott a Történelmi Vitézi Rend a kádári megtorlás áldozatainak sírkertjében, a budapesti Rákoskeresztúri Köztemetőben. Tovább...

 

II. Rákóczi Ferenc emlékünnep Kassán
2006.10.27-29.

Vezérlő fejedelmünk és bujdosótársai földi maradványai hazahozatalának és újratemetésének centenáriuma évében - az éves ünnepségsorozat záróeseményeként - 2006. október 28-29-én a Történelmi Vitézi Rend is részt vett a kassai megemlékezésen. Tovább...

 

56-os emlékmű Mány községben
2006.10.25.

A Fejér megyei Mány község polgárai emlékművet állítottak az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére. Rendtársunk, Csák Attila pátyi szobrászművész alkotását 2006. október 25-én ünnepélyes keretek között avatta fel vitéz Hunyadi László főkapitány. Tovább...

 

Kopjafát állított vitéz Sebő Ödönnek Gyimesbükkön a Történelmi Vitézi Rend
2006.10.15.

Hazánk ezeréves határainak védelmezésében szerzett érdemeire való tekintettel állított kopjafát a Történelmi Vitézi Rend a Gyimesi-szoros 1944-es védőjének, vitéz Sebő Ödön határvadász főhadnagynak. A 32. hegyi határvadász zászlóalj parancsnokaként hősiesen irányította a két szovjet hadsereggel és egy lovas hadosztállyal támadó ellenség elleni 22 napig kitartó védelmet. Tovább...

 

Vitézavatás 2006
2006.09.27

Budapesten, a Belvárosi plébániatemplomban tartotta vitézavatási ünnepségét 2006. szeptember 27-én a Történelmi Vitézi Rend. Az eseményre zsúfolásig megtelt a templom, ahová díszegyenruhás tengerészek és koronaőrök kíséretében hozták be a Szent Korona mását. Vitéz Hunyadi László főkapitány az avatási szertartást követően köszöntötte az új rendtársakat, és Isten áldását kérte reájuk, magyar nemzetünkre, Hazánkra. Tovább...

 

V. nagybányai Horthy Miklós újratemetésének 13. évfordulója, Kenderes
2006.09.10.

Magyarország kormányzója újratemetésének 13. évfordulójára emlékeztünk szülő- és nyugvóhelyén, Kenderesen. Tovább...

 

Minden magyarok zászlaját avatták fel Budakeszin
2006.08.21

Meghitt és felemelő hangulatú ünnep keretében avatták fel hazánk legnagyobb országzászlóját, a "Minden magyarok zászlóját" a Budakeszin található Szanatórium utcánál. Tovább...

 

Budapesten tettek esküt a Közép-Magyarországi Törzsszék 2006-ban felvett rendtagjai
2006.07.29.

A Fasori Evangélikus Templomban ünnepélyes keretek között 29 főt vett fel tagjai közé 2006. július 29-én a Történelmi Vitézi Rend Közép-Magyarországi Törzsszéke. Az új tagok saját érdemen és várományosként lettek a nyolcvanhat éves rend vitézei, illetve a Nemzetvédelmi Tagozat tagjai. Tovább...

 

Himnusz-szobor avatás Budakeszin
2006.05.07.

Vitéz Majzik Mária szobrászművész alkotását 2006. május 7-én leplezték le a budakeszi Szarvas téren. A Történelmi Vitézi Rend képviselői is megkoszorúzták nemzeti imádságunk emlékbe öntött szimbólumát. Tovább...